Konu: kıyafet ?
Yalnız Mesajı Göster
Eski 13-04-2007, 09:35   #7
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mavi35.5 tafarından gönderildi
tşkr edrm arkadaşlar hoşta buldum vallaha bide dalsam tam süper olacak bende bir iki anı yazıcam şu forumlara ama o günlerde gelecek inş. hele bide balık vurdummu deymeyin keyfime kaya balığıda olsa vurucam bitane neyse şaka bi yana siteyi iyice inceliyorum bayaa bi konu var incelerken ordan oraya atladığımı farkediyorum sonra kafam beynim bulanıyo bilmediğim çok şey var malzeme alımı konusunda yavaş yavaş bilgi ediniyorum elbisede apnea phantom yada legeng bakıcam,gözlükte yüzüme uyan,şnorkel ve palet belirsiz onuda biraz daha forumu okursam netleştiricem sanırım niyetim malzemeleri bir an evvel alıp kendimi denize atmak bu arada sizce elbise fermuarlımı yoksa düzmü daha iyi ayrıca eldiven ve patiğe illa gerek varmı
Elbise konusunda Phantom'ların diz ve dirsek korumalarının olması büyük avantaj, özellikle zıpkınla avcılıkta taşların arasında gezerken elbise yırtılacak diye içi gidiyor insanın . Serbest dalış ve zıpkınla avcılık için kesinlikle fermuarsız elbise diyorum. Çünkü suda kalma süremiz uzun olduğundan fermuarlı elbise ile rahat edemeyiz. İzmir çevresi için ben yaz-kış 5 mm elbise kullanıyorum yetiyor.

Maske alırken çevresi siyah silikon olanları tercih edin. Şnorkel mutlaka yumuşak malzemeden, eğilip bükülebilen cinste olsun. Özellikle taş aralarına girip çıkarken çok sorun olabiliyor. Palet seçimini ilk etapta dalış yapacağınız derinlikleri düşünerek yapmakta yarar var.

Eldiven Tago'nun da dediği gibi yaralanmalara karşı önlem olarak gerekli. Ben yaz-kış eldivensiz girmiyorum suya. Patik konusuna gelince. Alacağınız palet açık ayak ise patik, kapalı ayak ise çorap almak gerekecek. Ben serbest dalış için kapalı ayak paletleri tavsiye ederim. Palet alırken çorapla kullanacak şekilde büyüklüğünü ayarlamak gerek. Çorap gerekli mi derseniz bence gerekli. Yazın bile dalış yapsanız suyun derinlikleri yüzeyden daha soğuktur. Ayrıca vücutta en yüksek ısı kaybı el ve ayaklardan olacaktır, bunları korumak gerek. Bir de suda kalma sürelerimizin uzun olduğunu düşünürseniz çorap kullanmak gereklidir. Ayrıca paletlerimizi de kışı düşünerek çoraba uygun olarak alacağımızdan zaten yazın da mecburen çorap kullanmak durumunda kalıyoruz ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla