Yalnız Mesajı Göster
Eski 06-10-2010, 00:25   #4
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Varsayılan Gözlemlerim

Alıntı:
gp1170 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Selam arkadaslar ,

Merak ediyorum ve böyle bir bilgiyi hic bir yerde bulamadim. İstanbulda nerelerde avlanilir , saat kacta gitmek iyidir ve o saatlerde hangi tur balik cikar... Bu baslik altinda bu bilgileri toplarsak sizin tecrubeleriniz ile ben ve benim gibi yeni baslayan arkadsalar icinde iyi bir döküman olur saniyorum. simdiden yorum yazanlara tesekkurler

Uzun zamandır İstanbulda avlanmaktayım. Genellikle evimede yakın olması nedeni ile Boğaz tercihimdir. Edindiğim tecrübelerime göre ve bildiğim kadarı ile İstanbul özelliklede Boğaz, balıkların yaşam mekanından çok göç güzergahlarıdır. Üreme vakitlerinde Karadenizden Marmaraya burdanda Egeye ve ters yönde hareket ederken belirli sürelerde bu sularda bulunurlar. Özellikle Çinekop-Lüfer-Palmut türü dişli balıklar bu göç esnasında önlerine kattıkları sardalya, istavrit, zargana türü balık sürülerini yiyerek hareket ederler. Su sıcaklığına bağlı olarak İstanbul bölgesinde kalma süreleride değişkendir. Av sezonunun (Eylül) açılması ile başlayan Palamut bu günlerde kıyıdan pek avlanamasada açıklarda bol miktarda olduğunu duydum. Ekim ortasından itibaren lüfer ve arkasından çinekop kıyıdan avlak vermeye başlar. Tabi havanın ve deniz suyunun soğuması verimi arttırıcı özelliktedir. Bu balıkların sürdüğü istavrit, sardalya, zargan, çaça, gümüş türü balıklarda bu arada tutulabilir. Denizde Balık varsa saat fark etmiyor. 24 saat avlanılabiliyor. Ama balık az ise o durumda genellikle sabah gün doğarken ve akşam güneş batımında daha verimli av yapılıyor. 15-20 sene öncesinde İstanbulda çok çeşitli balıklar avlanırken günümüzde çeşit sayısında endişe verecek miktarda düşüş var. Bu kısır çeşitlilik içerisinde senenin her döneminde en rahat avlanabilecek nerede ise tek balık türü İstavrit. ilkbahar başlangıcından itibaren ise mezgit ve izmarit İstanbul'da karadan en çok tutulabilecek balıklardır.
Tekne ile çok fazla av tecrübem olmadığı için İstanbulun Marmara ve Karadeniz kıyılarındaki popilasyon yaşamı hakkında yorum yapamıyacağım. Ancak tekne ile ava çıktığımız dönemlerde kıyıdan ne tutuluyor ise tekneden de genellikle aynı balığın tutulabildiğini tecrübe ettim. Tekneden avın tek farkı tutulan balığın kıyıya oranla daha fazla olması.

Bu arada imza ayarlarınızı yaparsanız hitapta hata etmeyiz.
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla