Yalnız Mesajı Göster
Eski 21-07-2006, 10:37   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

cilimpuli hoşgeldiniz.

Erol Abi'den önce ben bir-iki temel bilgi yazmak istedim. Zaten üstad daha sonra ayrıntıları verecektir .

Tekneden sırtı (ya da marmaradaki adıyla uzun olta) ile avlanırken takıma ağırlık takmak tamamen avlanmak istediğiniz derinlikle ilgilidir. Örneğin siz 4 m derinlikte takımı çekmek istiyorsunuz ve elinizde zaten 4 m derinliğe dalma özelliği olan bir maket balık var. Bu durumda takıma ağırlık eklemeniz gerekmez. Ama aynı maket balıkla 8 m'de (örneğin) av yapmak istiyorsanız uygun miktarda ağırlık kullanmak gerekli olacaktır. Maket balıkların da hepsinin dalma özellikler ve hareket şekilleri farklıdır. Bunlar da ağırlık kullanma olayını doğrudan etkiler. Kullanacağınız ağırık şekline gelince; sizin de söylediğiniz gibi gezer kurşun olabilir, sırtı kurşunu dediğimiz ince uzun, her iki tarafı yay gibi olan kurşunlar vardır, onlardan olabilir ya da en güzel Erol Abi gibi yetenekleriniz varsa bir "downringer" yapabilirsiniz . Bunun resimleri de sitede mevcut, kullanımı ile birlikte anlatılıyor.

At-çek olayına gelince; derinde teknenin durduğu yerden at-çek yapmak mantıklı değil. Zaten atış mesafesi çok uzun olmayacağından takım derine inse bile teknenin altına kadar gelecektir ve iş görmeyecektir. Ama sığ sularda tekneden at-çek yapılabilir. Bunun için öncelikle at-çek işine uygun hafif atarlı bir kamış almanızı tavsiye ederim. Ben at-çekte 2.10 m, 20-40 g atarlı Remixon Double Black kullanıyorum. 5 g'lık maket balığı 15-20 m'lere rahat atıyorum. Daha hafif atarlı ve daha uzun bir kamışla bu mesafeler kolaylıkla uzayacaktır. Ayrıca bir başka yöntem olarak da oltanın ucuna bir zargana topu bağlayıp 1,5 m civarı bir bedenden sonra maket balığı bağlamak da atış mesafenizi arttıracaktır.

sizin o tarafları pek bilmem ama bölgenin genel özelliklerine göre gerek tekneden, gerek at-çek ile levrek, lüfer grubu, istavrit gibi balıkları yakalamanız olası bence. Ayrıca yalnızca maket balık değil, silikonları da denemenizi tavsiye ederim.

Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla