Yalnız Mesajı Göster
Eski 04-05-2010, 00:35   #3
Bahadır Sarıca
Çımacı

Bahadır Sarıca kullanıcısının avatarı

Belgelendirme konusunda;

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]konu şöyle geçiyor;

1- BAĞLAMA KÜTÜĞÜNE HANGİ GEMİ, DENİZ VE İÇ SU ARAÇLARI KAYDEDİLECEKTİR ?
(1) Bağlama kütüğüne;

a) 18 GRT’nin altındaki tüm ticari gemiler,

b) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekmeye ilişkin hükümlerine bağlı olmaksızın; boyu ve gros tonilatosu ne olursa
olsun ticari amaçla işletilen deniz ve iç su araçları ile özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları zorunlu olarak kaydedilir.

(2) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekmeye ilişkin hükümlerine bağlı olmaksızın yabancı uyruklu gerçek kişilere ait
özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları talep olması ve İdare tarafından uygun bulunması halinde kayıt edilir.

Burada deniz ve iç su araçları içerisine botlar da giriyormuş. “Muş” diyorum bende yeni öğrendim. Son zamanlarda Ege Bölgesinde Sahil Güvenlik denetimleri arttırdı. Cezalar da can yakıcı oluyor.Bizden bağlama kütüğü belgemizi istediler.Sanırım bunda etkin olan göçmen kaçakçılığı. Ayrıca hırsızlık olaylarını önleme çabası.
Araştırmalarımda; Botlar için (2,5m) üzeri; Liman kaydının yapılması ve bağlamama kütüğü belgesi alınması gerekiyor. Motorlar için de belirli bir minimum sınırlaması yok.

Belge olarak da bağlama kütüğü belgesi gerekiyor.

Liman kaydında Bağlama kütüğü belgesi için gerekli belgeler ise şöyle;

Öncelikle isim tescili gerekiyor. Bunun için internet ortamından(denizcilik gov tr den) teknenin isim tescili için başvuru yapıyorsunuz. Gelen kabul yazısının, yazıcıdan çıktısı alınıp

1-Bot ve motorun faturalarının aslı(Yanında fotokopilerini de bulundurun)
2-Nifus fotokopisi(Sahibinin-fatura düzenlenen kişinin)
3-Tescil ettirdiğiniz tekne ismini yazdırıp bota yapıştırıyorsunuz sonra motor botun üzerinde olacak şekilde botun ön-arka iki yandan çekilmiş fotolarını ilave ediyorsunuz.
4- Motor için; 2008 ve yenileri için istenen CE belgesini ekliyorsunuz.

Bu belgeler tamamlanıp, liman başkanlığına başvurulacak.

Yeri gelmişken şunu da belirtmek isterim;
Bence denizcilik müsteşarlığının katlanabilir botlara(2,5m üzeri) bağlama kütüğü belgesi alma zorunluluğu getirmesi en nazik tabirle bir fiyaskodur. Hele isim tescili gerekliliği botlar açısından biraz da saçmadır. Bu isim boya ile olamaz. Yapıştırma deseniz her indirme&şişirmede sorun olacaktır. Deniz suyu ile sürekli temas etmesi ayrı bir sorundur. Biz ülkemizde botçuluğun gelişmediğinden yakınıyoruz. Denizcilik müsteşarlığı kayıt altına alma adına insanımızı botçuluktan soğutuyor. Tabii burada en önemli konu toplumsal örgütlenmemizin yetersizliği. Konuyla ilgili örgütlü bir çalışma olmadığı için bireyselde "gemisini kurtaran kaptan" modeliyle "gerekliymiş, ceza yazacaklar alalım" deyip işin içinden çıkıyoruz.
Açıkçası araştırdım, alan dostlarım oldu. Ama ben hala kararsızım. İleride bu kayıt işleminin de negatif getirilerinin(satış sorunu-gelebilecek vergi-eskiyip attığımızda kaydın sildirilmesi-nasıl olacaksa, sanırım onu da çöpte fotoğraf isteyecekler -vsvs) olabileceğini düşünüyorum

Diğer kısımlarla ilgili sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Davam edecek….

Sevgi ve selamlarımla...
Bahadır Sarıca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla