Yalnız Mesajı Göster
Eski 02-09-2012, 16:21   #4
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

Değerli dostlar,
Sıtkı Üner,1958 -1968 yılları arası BALIK VE BALIKÇILIK DERGİSİ nde yazarlık yapmış,ülkemizde basılmış ,balık avıyla ilgili (osmanlıdan beri) 3.kitabın yazarı,uzun yıllar İSTANBUL BALIKÇILAR CEMİYETİ 2.başkanlığını yapmış bir büyüğümüz.Boğazda lüfer avlarken,foklara olta kaptırmamanın tekniğini anlattığı makaleleri mevcut.
Bu düzeydeki bir duayen üstadımızın,1968 de ilk baskısını yaptığı Balık avcılığı ve yemekleri kitabında lüfer konusunda verilen tablo da boy ve ağırlıklar bu şekilde.
Banada küçük gelmiş olsada,üstadın verdiği bilgiyi sorgulamak haddim olmaz diye düşündüm. Neticede Lüferin en bol zamanlarında avcılığını yapmış,bu konuda (lüfer avı ve takımları)bir çok makalesi ve kitabı olan bir büyüğümüz,30 cm üstü kofana dır diyorsa doğrudur,demekki eskiden buymuş deyip ,dostlarla paylaşma gereği duydum.
Sıtkı ünerinde yazılarıyla katkı yaptığı 1952-1976 yılları arasında yayın hayatı devam eden BALIK VE BALIKÇILIK DERGİSİ konuya ilgisi olan tüm dostların,inceleyip faydalanabileceği bir kaynak.Ziraat mühendisleri odası tüm sayılarını web sitesinde paylaşıyor bkz. [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Çok değerli bilgiler mevcut,incelemenizi tavsiye ederim.
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla