Yalnız Mesajı Göster
Eski 19-07-2012, 12:10   #1
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Varsayılan Iphone ve Ipad için Deniz Navigasyonu, Deniz Haritası Uygulamaları

Merhabalar

Yakın zaman içinde iphone 3gs aldım. Uzun zamandır çevremde bu telefonu kullananlar vardı benim nuh nebiden kalma nokiayı emekli edince almışken iyi bir telefon alayım farklı amaçlar içinde kullanırım diye düşündüm.

Bu düşüncemin en başında elbette telefonu denizde navigasyon aleti, derinlik haritası olarak kullanmak vardı.

Bir kaç gündür internette çeşitli yerli ve yabancı siteleri inceliyorum. Henüz beğendiğim bir uygulama yok. Tabii ücretli uygulamaları deneyememekten kaynaklanıyor bu.

Örnek vermek gerekirse Jeppesen adlı firmanın bir uygulaması gözüme çarptı ilk etapta. Bu firmayı ilk defa bir helikopter pilotundan duymuştum, benden bir yazılımını bulmamı rica etmişti isim tanıdık gelince ilk onu indirip kullandım.

Uygulamayı indirmek tamamen ücretsiz. Fakat haritalar tamamen ücretli. Doğu Akdeniz haritası (içinde Karadeniz, Marmara ve Ege dahil) yaklaşık 1200 $ civarında.

Ücretsiz kısım hassaslıktan uzak şekilde derinlikleri vs. gösteriyor ama çok yetersiz. Denizde henüz kullanmadığım için nokta atmak, seyir halinde rota gösterme, pusula, varış saati gibi bilgileri ne kadar doğru şekilde veriyor bilemiyorum.

Uygulamayı incelemek için: [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Üreticinin kendi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Oradan appstore linki var zaten tekrar oraya girip inceleyebilirsiniz.

Uygulama ile ilgili 2 resim ekliyorum konuya şimdilik. Havalar müsade ederde denize çıkarsam noktalama, rota, seyir anındaki hız , yön konum gibi bilgileri ne derece doğru gösterdiğiyle ilgili fikir edinip burdan aktarıcam. Bunun yanı sıra navigasyon uygulamaları araştırmaya devam elbette, hesaplı şekilde alınabilecek tarzda işe yarar bir uygulama bulabilirsem detayları yine burdan aktarıcam.

Resimlerden biri Urla Adalar bölgesini gösteriyor, derinlikler şuan göründüğünden daha yakına gelinse de detaylandırmıyor ücretsiz versiyon olduğu için.

İkinci resim ise 1320 $ karşılığında alacağınız Doğu Akdeniz haritasının kapsadığı kısmı gösteriyor, bu tamamen fikir edinmek amaçlı çünkü o fiyata haritalı, radarlı, gps özellikli bir cihaz almanız gayet mümkün
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg fotoğraf (1).jpg (62,2 KB, 65 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg fotoğraf1.jpg (85,2 KB, 63 Görüntülenme)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links