Yalnız Mesajı Göster
Eski 24-09-2012, 00:08   #9
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

Alıntı:
nizamsson tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bu konuda bir sorum daha olacak. Cevaplayan arkadaş olursa çok sevinirim. Gece bayağı bir araştırdım netten. Görseller ansiklopedik bilgiler falan. Özellikle görseller birbirine iyice karışmış durumda. Bir fotoyu hem ot sazanı hem de tatlısu kefali başlığı altında görmek mümkün. En kolay ayırt edilebilir özelliği nedir? Bir de Fatih Bey yanıtınızda bazı bölgelere deneme amacı koyuldu demiştiniz. Sanırım göletlere. Akarsulara karışmış olabilir mi? Sanki birbirine çok benziyorlar acaba Murat'ın kollarına karışmış olabilir mi? Şansımı zorluyorum ama bu balık konusunda tüm forumlarda ciddi bir bilgi kirliliği var.
Ot sazanının ağzı dipten yemlenmeye uygun,gerçek sazana benzer aşşağıya doğru bir yapısı var.Anadoluda hertürlü pullu balığa sazan deme gibi bir alışkanlığımız zaten mevcut.Üstelik gerçek sazanın olduğu bölgede bile kefalede sazan,sazanada sazan derler.Bu durum beni çok uzun yıllardır rahatsız eder.
Bu konuda yurdum maalesef pek detaycı olmamış tarih boyunca.Balıkmı o..... sazandır o zaman ın ötesine geçememiş.Anadoluda işin aslını bilmeden bir araştırma yapılsa,20 çeşit sazan çeşidi olduğu vehmine kapılırız.PULLU SAZAN,SARI SAZAN,KARA SAZAN,SAZANOĞLU SAZAN....

Bu mesaj en son " 24-09-2012 " tarihinde saat 00:15 itibariyle night fisher tarafından düzenlenmiştir....
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla