Yalnız Mesajı Göster
Eski 28-08-2011, 22:44   #1
balikcimelahat
Oltacı

Varsayılan Boru Kurdu üretimi

merhaba arkadaşlar
siz boru kurdunun nasıl üretildiğini anlatmaya çalışıcam
ben veteriner olduğum için bu tip kurtların yapay üretimlerini okulda görmüştük piyasada boru kurtları oldukça pahalı olduğu için amacımız balık tutmayı seven arkadaşlarımıza daha ucuza ve sağlıklı yem maliyeti çıkartmaktır.

işlem çok basit

- 1 adet plastik veya cam akvaryum yada bu plastik 5 lt lik kova da olabikir
- hava taşı ve motoru
- deniz suyu (Tatlı suda da üretilir fakat çok uğraştırır sürekli kimyasal madde ile suyu güçlendirmek gerekir bu hem pahalı hemde kimyasal maddelerin canlıları olumsuz etkileme riskini çoktur)
- denizden çıkartılmış yosunlu kaya parçaları

- kuru maya (1 lt deniz suyuna 0.5 gr kuru maya ölçüsünde - 1 sene boyunca bu maya idare eder)

akaryuma yapay deniz ortamı hazırlandıktan sonra 3-4 gün deniz suyu rengi koyulaşıncaya kadar dinlendirilir
bu süre sonunda aynı normal akvaryumlarda olduğu gibi yapay alan havandırılmaya başlanır piyasada satılan 1tl lik hava taşları bu işi rahatlıkla görür

eldeki canlı boru kurtları üretim alanına atılır akvaryumun bütün kenarları içeri ışık gelmeyecek şekilde kaplanır

karanlık ortam kurtların üremesinde daha çok fayda sağlayacağı için yaklaşık 3-4 hafta sonra akvaryumun diplerinde, kayaların altlarında yüzlerce yeni kurdun oluştuğunu görürsünüz

boru kurtları aslen tıpta ilaç yapımında kullanılır

piyasada bulunmaz hint kumaşı gibi gösterilip çok yüksek fiyata satılması gereksiz geldi bana

not: ben balık tutmayla çok fazla ilgilenmiyorum sadece bu canlıyı internette araştırırken, yoğun talebin balık tutan arkadaşlar tarafından olduğunu ve piyasada çok fazla fiyata satıldığını gördüğüm için naçizane veterinerlik bilgilerimle byardımcı olmaya çalıştım yoksa bunun ticaretini yapana engel olmak ta değil amacımız

herkese bol şans iyi seyirler
balikcimelahat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links