Yalnız Mesajı Göster
Eski 14-03-2006, 00:29   #4
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
şimdi siz bana anlatın bakalım bu ekte yolladıgınız sitedeki deniz fly ları ile daha önce hiç tecrübeniz oldumu...yada olanlar varmı...neişe yararlar
selamlar
Aslında teorik olarak baktığınızda bizim çaparilerin biraz daha giydirilmiş hali olarak değerlendirebiliriz. Keza İstanbul’da sıyırtma olarak tabir edilen (at-çek de diyorlar) avlanma yönteminde kullanılan iğne takımı da biraz daha aksesuarlı çapari. Fly olayına bu kış merak saldım. Bir arkadaşımın yönlendirmesi ve yardımları ile bir süredir fly hazırlamaya çalışıyorum. (Daha önce de gündeme gelmişti ve fotoğraflarını çekip koymaya söz vermiştim ancak henüz el atamadım.

Bu flylarla (kendi bağladıklarım ile) bir tecrübeyi henüz yaşamadım. Son iki hafta sonu deniyorum (benim ki birazda antreman mahiyetinde) balık olmadığından bir işe yarayıp yaramadığı konusunda bilgi vermem çok zor. Ancak ilk başladığımda bağladığım bir kaç fly ile oldukça iri istavritler almıştım. Hatta bir gün avladığım mevkide benden başka balık alan olmamıştı (sadece tesadüf).

Fly yapımında kullanılan malzemelerin büyük çoğunluğunu Türkiye’de bulmak zor. Belki biraz zaman ayırıp Tahtakale’nin altını üstüne getirsek bir kısmı bulunabilir.Balık malzemesi
satan mağazalarda zaman zaman karşılaşıyorum ancak biraz tuzluca geliyor.

Flyları hazırlarken de hamsi, kırça veya gümüşü andıracak renkleri seçmeye özen gösteriyorum. Ancak bu iş boncuk bağlamak gibi. İnsan kendini kaybedince kimi zaman çok farklı renklerde (mor, pembe vb) kullanabiliyor.

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla