Yalnız Mesajı Göster
Eski 09-02-2007, 11:32   #10
ramazanuçar
Guest

bilindiği üzere bazı balıkları(sazan v.b.) şamandıralı takımlarla avlarken yemin ya dipte yada dipten çok az bir mesafede yukarda olması gerekir.o nedenle olta atacağımız yerin derinliği ve şamandıranın ne kadar yükseğe bağlanacağı önem kazanır.bunun için çeşitli yöntemler mevcut.sayın bilgehan sarp ın sitesinde ilginç bir yönteme rastladım ve paylaşmak istedim.daha önce verildimi bilmiyorum...
"Öncelikle boşa çıkarttığınız bir oltayı ya da çok ucuza bulabileceğiniz çocuk işi combolardan bir tane alıp bu iş için ayarlıyorsunuz. Basit bir düzenek. Ağır bir iskandili oynar takıp, ardından bir boncuk bağlayıp en uca da iri bir şamandıra bağlıyorsunuz. Ölçmek istediğiniz noktaya oltayı attıktan sonra şamandıra suyun üstünde kalmak koşuluyla misinayı olabildiğince gerdiriyorsunuz. Bu pozisyonda misinanın bir yerine paket lastiği düğümleyerek işaret koyuyorsunuz. Sonra, baş parmak ve işaret parmağınızla paket lastiği düğümünün hemen önünden misinayı tutuyorsunuz, şamandıranın kurşuna takıldığını hissedene kadar misinayı parmaklarınızın arasından çekiyorsunuz. Takılmayı hissettiğiniz noktayla lastik arası suyun derinliğidir. Misinayı tuttuğunuz elinizi ne kadar sabit tutabilirseniz, o kadar kesin bir ölçüm yapabilirsiniz. Bu yüzden ben ölçümü (yine İngilizlerden gördüğüm üzere) bir dizim yerde bir dizim yukarıda (matador selamı pozisyonunda) diz çöküp elimi yukarıdaki dizimin üstünde sabitleyerek yapıyorum.

alıntıdır...
rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla