Yalnız Mesajı Göster
Eski 07-11-2006, 11:48   #2
aganta borina borinata
Guest

erhan bey...ellerinize sağlık...

araştırma raporunu okumadım...eğer raporun özü ve sonucu olarak bize paylaşımda sunduğunuz bölüm verilmişse şunu söyleyebilirim...

bilindiği üzere sorun sadece denizleri kapsamamaktadır...ve sebebi dünya nüfuzunun sürekli artış göstermesidir...bu nüfusu ve artışı, pazar olarak gören zihniyetlerin pazarı kullanabilmek adına, ihtiyaçları karşılamak adına (ya da adına ne derseniz) dünyayı önemsemeden yaptıkları üretim ve hazıra konma politikaları nedeniyle dünya herkesin görebildiği şekilde ve bağıra bağıra yok oluyorum diyor...sorunun çözümüde herkesçe biliniyor...

demem o ki...abd'li ve kanada'lı bilim adamlarının 4 yıl boyunca denizlerdeki yaşamın ne zaman yok olacağını hesaplamasına gerek yoktu...zaten ne zaman yok olacağıda önemli değil...önemli olan yok olacağı...denizleri yok eden etkenlerden birisi de; bu bilim adamlarına fon sağlamak için yukarıda bahsettiğim zihniyetin ayırdıkları bütçe...

üç beş bilim adamı bi araya geliyor...gereksiz konularda araştırma yapıyorlar...bahsi geçen konuda da defalarca araştırma yapıldı...tekrar tekrar yapılması bence anlamsız...bilim adamlarının (ki sayıları da oldukça fazla) oturup daha gerekli konular da araştırma yapmalı...nüfusun artışının planlanabilirliği araştırılıp hayata geçirilmeli mesela...öyle denizler yok olacak deyip bi kenara çekilen bilim adamlarından bıktım...

bu bilim adamlarının araştırmalarına karşı olduğum anlamında bi görüş değil...bu arada bilim adamları da hükümetler tarafından yalnız bırakılmış...şimdi adamın biri çıksa deseki "dünya nüfusunu planlayabilmek için kişi başına sadece iki çocuk yapma hakkı verilmelidir" kim takar onu...ya da kaç kişi böyle bi çözümü uygulamak için tedbir alır...

nitekim daha önce defalarca araştırılmış bi konu hakında çıkıp yeniden araştırma yapıp, fon payı alıp; öksüzün yetimin hakkını yemeye kimsenin hakkı yok...bu araştırmayı yapan bilim adamlarını kınıyorum...

(belki ben defalarca araştırılmasındaki nedeni kavrayamadığım için böyle düşünüyorum)

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla