Yalnız Mesajı Göster
Eski 24-06-2008, 11:13   #4
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Canlı yem'den kastınız, kepçe veya farklı yöntemler ile yakalanan küçük balıklar olduğunu varsayarak, kendi uygulamamadan örnek vereyim. (Çünkü tuzlamadan kullandığımız midye,akvades,mamun,yengeç,sülünes,kurt,solucan,te ke gibi hayvanlar da sonuçta canlıdır..)

Ben canlı yem olarak 3 çeşit yem kullanırım.

1. Kepçe ile yakaladığım aterina (gümüş balıkları), ve kefal yavrusu
2. Kepçe ile yakaladığım kayabalığı yavruları
3. El oltası ile alınan İsparos, Sarpa, Karagöz ve türevleri

Aterina ve kefal yavrusu sırt yüzgecinin hemen altından, hayvanı fazlası ile yaralamadan takıyorum. Ancak alt dudaktan takanlar da var. benim tercihim üst yüzgeç. Çünkü üst yüzgeçten takınca balığın hareketlerinde değişiklik oluyor ve pırpır yapıyor.. Ayrıca su üstünde kalıyor.. Bu balıklar gümüş renk iğne ile kullanılmalı. Zarganada fark etmiyor ama Levrek iğneyi fark ederse yeme yaklaşmayabiliyor.

Yavru kayabalığını da aynı şekilde kullanıyorum. Fark olarak mustad tipi kahverengi iğne kullanıyorum.

İsparos ve türevlerini alt çeneden bağlarım. Gözlemlerime göre; yuvarlak balıkların sırt yüzgecine iğne taktığınızda dibe gitme eğilimi gösteriyorlar. Ayrıca balık ağır ağır salınıyor. Ancak çeneden takarsanız balık kuyruğu ile geriye doğru çırpınarak iğneden kurtulmaya çalışıyor ve avcının fazlası ile dikkatini çekiyor.

Özellikle sırttan takma işlemlemlerinde, iğnenin batırılacağı yeri doğru tayin etmek gerekiyor. Eğer dozajı kaçırıp biraz aşağı inerseniz yem hemen ölür. Sırt yüzgecine çok yakın olursa, savurmalarda deri kopar ve yem düşer..
Yanısıra; verim alınamadığı anlaşılırsa, canlı yemi iğneden çıkarıp yaşamasına izin vermeliyiz.

SAygı ve selamlar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla