Yalnız Mesajı Göster
Eski 02-05-2007, 19:18   #18
mufi
Guest

Arkadaşlar kısacası konu eğer
1-deniz kirliliği ise sanayi ve turizm çok daha fazla kirletiyor..
2-konu manzara ise . Allahınız aşkına tüm sahil şeridlerini gezin toplasan kaç koyda kaç tane kafes var .. birde kaç koyda kaçtane babasının tapulu arazisi gibi gören otel var.bir karşılaştırın ya..
tekrar ediyorum bana göre bir kafes balıkçısı bir turizm işletmecisinden çok daha riskli bir işle ugraşıyor ve ona görede denetimli çalışıyor. zira konu insan saglıgı ve canlı balık ile uğraşıyor.
varsın kaçan balıkları tutmayalım ama bugün pazardan kipasına/tansaşına/migrosuna/ heryerde canımız balık istedimi bunları alıp yiyiyoruz..kırmızı etin kg fiatı 12/ 15 arası iken taze balıkgın kg ı 6/10 arası muhtelif zamanlarda degişiyor. fenamı?
denetim.. tabiiki olmalı ama denetim yok diye de yapılamıyor diyede...kafesler sökülsün demiyelim.
Mert im hiç çekinme anlat madem konu açılmış.. kafeslerin etrafında gördüklerini anlat..
bende ardından Marmariste elin turistinin memleketimizede yiyip içip denizlere neler attıklarından yolda yürürken aynen bizim gibi elinde ne varsa kaldırıma attıklarından bahsedeyim.
sadec kısa bir örnek:bir tarihte..
aylardan mayıs siteler sahilinden snorkel gözlük denizde su üstü geziniyorum ve dibi gözlüyorum derinlik en fazla 1,5 m. .bu gün için hatırımda kalan ki daha sezon yeni açılıyor
enaz 20/30 cm yüksekliğinde yosun tabakası ve yosunun üstü tortu tabakası ile kaplı/ dumansı görüntüsü var.. doğal değil.ve bu ortamda 20/30 m.karede bir adet bile ısparoz göremezsin..
terlik/bira tekesi/mayo/kola şişeleri ve tenekeleri/ muhtelif markalarda şarap şişeleri ve bunların kırıkları / plastik kova /araç dış lastiği/plastik bardak /bebek alt ped leri.. .. çok özür dilerim yazmak zorundayım.her yerde oldugu gibi.(p......) vs..vs.. bunları kim atıyor?arkadaşlar..ya turistler/ yada turizmciler...
merak eden varsa bir bana gelsin ovada bir yere götüreyim menderesin halini görün değil kirliliğinne bakmak kokudan duramazsınız..
arkadaşlar kafaya takmak demekle kimseyi işaret etmedim. ama madem biz amatör balıkçıyız madem temiz deniz /dere/göl istiyoruz o zaman her yönden bu işe bakalım.
yukarıdaki derinlik haritasında gördüğüm kadarı ile 3 adet çiftlik var etrafı nedir bilmiyorum zeytinler tarafındaki batı koyu hemen arkası alaçatı. ortama uydudan bakınca kuş uçmaz kervan geçmez bir bölge. balıga bile giderken arabaya zarar veren yollar.
peki bu gün için bu adamlar başka nereye yapabilirlerki bu işletmeyi..
o bölge de beş yıldızlı otel olabilirmi..? bence hayır. topragı /zemini bile toplu yaşama müsait değil. hani çam ormanları ile kaplı bir sahil olsa ve 200 m. ötede kafesler olsa tamam derim yanlış. tabiri caiz ise Allahın unuttugu yer.
varsın oradan denize girmeyeyim..evime yakın yermi kalmadı da ta oralara denize girmeye gideceğim. bence yine iddaa ederim orası bile marmarisin sahillerinden temizdir.
kısacası temiz ve bereketli deniz istiyorsak önce gelişigüzel sanayileşme ve artıklarından
sonra gelişigüzel turizm sektöründen. ardından gelişi güzel avlanan devasa teknelerden ve en son balık çiftliklerinden bahsedelim.. benden bu kadar.
öpüldünüz ...
  Alıntı Yaparak Cevapla