Konu: Sene 1998
Yalnız Mesajı Göster
Eski 25-07-2012, 04:30   #1
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sene 1998

1998 yılı eylül ayı başlarında uzun zamandır görüşemediğim (o sıralar yüzbaşı idi şimdi emekli) erhanla akşamdan kararlaştırdığımız balık avı serüvenine sabah 5 te erhanın zili çalmasıyla başladık. yemleri,ıvırzıvırı tekneye yükleyip alaca karanlıkta altıntaş kocakaya açığına doğru hareket ettik.Erhan liseden kankam , harbiyeye girdi,orası senin burası benim yurdum içinde dönüp durdu yıllarca görev icabı.balığa merağı çoktuda pek fırsatı olmadığından acemilikte oldukça kıdem yapmıştı.koca kayanın 150-200m açığı kaynayan sular (suda yeryer hava kabarcıkları oluşuyor tatlı su kaynakları var)mevkiinde o günlerde bol miktarda pabuç gibi izmaritler tutuyordum onuda oraya götürüp bol balık tutturmak niyetim.av yerimize vardığımızda hava aydınlanmıştı,çapayı atmadan tekneyi kendi haline hafif akıtıya bırakıp vuruş alacağım yere çapa atmak niyetim.derinlik 20 metre civarı ve aşşağısı kırmalık tabir ettiğimiz yapıda.erhan hemen oltasını çıkardı ama ne olta ,en adisinden bi kamış ve makine,ucunda belki ikiyıl önce su görmüş sinek iğneli uydurma bi takım.acele etme sana güzel bi takım hazırlarım dediysemde dinlemiyor.ucuna bir parça midye takıp açığıa doğru salla bari dedim,altımız kayalık 15-20 m açığımız kumluk bölge,ben balığı bulacam ya bide oltası takılır uğraştırmasın şimdi diyorum içimden.o salladı oltayı ,ben takımı hazırlayıp yemleyip saldım suya zeminden bir metre yukarıda akıntıyla ağır ağır yokluyorum.5 dakika geçmedi erhanın kamış yamuldu ne oluyo dedim takıldı galiba dedi,oğlum sana atma dedim acele ettin taktırdın oltayı diye söylene söylene aldım oltayı elime asıldım dibe takılı gibi ama çok hafif bir kıpırdanma yaptı ne takılması oğlum balık bu dememle oltayı sarmaya başladım,önce oltanın ucu çat etti kırıldı,sarıyorum makinadan carıltı curultu garip sesler çıkıyor .aşşağıdan gelen ağır ama hiç kafa sallamıyor,allah allah bu ne yahu derken suyun yüzeyine geldi balık,net 1300 gr lık bir pisi kalkana yakın boyu var izmarit avlayacaz diye kepçed e yok ,kaldırıverdim teknenin içine düştü.ne ballısın birader şu dandik sinekle koca pisiyi yakaladın diyorum erhana.baktım yem takıyor yine atacak oltayı,kırık parçayı çıkarmış kamıştan.bekle yahu biraz çapa atınca yeni takımla atarsın dedim herzaman kedi kaymak yemez,sabret biraz.kim dinliyorki cump olta sallandı bile aynı yöne.mübarek izmaritlerdende tık yok oysa iki gün önce kaynıyodu balık diye söylene söylene içimden akıyoruz hafif hafif.abartısız beş dakika geçmeden erhanın olta yine yamuldu.yok deve dedim erhana takıldı bu sefer demi ,aldım yine elime kastım bi oda çekti geri oltayı al ulan ballı herif çek balığı dedim ,başladı sarmaya.bu sefer kamış sekiz oldu carcar makine sesi sıyıra sıyıra dişliler balık gözüktü koca bir kırlangıç(2700gr geldi)ulan kaçar şimdi bu paniğiyle erhan kaldırıp attı tekneye balığı,sinek iğne dudağında hala duruyor.ellerimi kaldırıp pes dedim acemi şansının böylesi görülmemiştir.bu olayı yaşamayıp birisinden duysam asla inanamazdım ama aynıyla vaki oldu. o gün bu gün bir sürü acemiyi yanıma alıp acemi şansından medet ummuşumdur.ama hepsinin kulakları çınlasın bu gün usta oldular, çıraklık günlerini unutup ustalarına tuttukları balıklarla hava yapıyorlar.boynuz kulağı geçti diye.o da işin bir diğer zevkli yanı tabi.tüm balıkçı dostlara rastgele diyorum.
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links