Yalnız Mesajı Göster
Eski 04-10-2010, 15:29   #22
Master#
Oltacı

Cool

VIBRIOSIS
Vibriosis, birçok deniz balığı türünde ve tatlı su balıklarında görülmekle birlikte, tuzlu sularda yetiştiriciliği yapılan balıkların en önemli ve en iyi bilinen hastalıklarından biridir. Vücudun ventral kısmında ve anüs civarında kızarık, vücutta kabarcık ve ülserlerin oluşması ile karakterize, bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa neden olan en önemli türleri; Vibrio anguillarum, Vibrio ordalii, Vibrio damsela, Vibrio chlolerae, Vibrio alginolyticus' dur.
Hastalık daha çok suların ısındığı, kirlendiği ve oksijenin yetersiz olduğu zamanlarda görülmektedir. Özellikle olumsuz çevre koşulları, beslenme bozuklukları, boylama, kötü hijyen koşulları ve paraziter etkenlerin varlığında suyun normal florasında yer alan vibriolar deri, solungaç ve anüs yoluyla vücuda girerek hastalığa neden olmaktadır.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Etkenin Karakterleri;
Gram negatif,
( Polar flagellali )Hareketli,
Katalaz, Sitokrom oksidaz; pozitif
O / F ( glukoz ) testi; Fermantatif 0 / 129 vibriostatik ( 2,4 diamino 6,7 diisopropyl – pteridine fosfat) ajana duyarlı
0,5 – 1,5 x 3 mikronluk düz ya da eğri çubuk
TSA ( Tripticase Soy Agar)' da yuvarlak, beyaz, şeffaf koloniler meydana getirir.
TCBS ( Tiosülfat – Sitrat – Bile Saltsucrose Agar); Vibrio için selektif besi yeridir.

Klinik Semptomlar ve Bulguları;
Vücut yüzeyinde nekrotik lezyonlar ve eritemler oluşur. Eritemler; karin altında, yüzgeç kaidelerinde ve ağız etrafındadır.

Deride kararma,
Bazı balıklarda Ascites ve ekzoftalmus vardır.
Otopsi bulguları;
Karin duvarında hemoraji,
Karaciğerde hemoraji,

Şiddetli anemi, bazen sararma ve enteritis,
Barsakların içi açık renkli şeffaf bir sıvıyla dolu,
Bazı olgularda dalak büyümüştür. ( Sinop Su Ürünleri Fakültesi)

Yukarıda bu hastalığın bilimsel olarak tam olarak hangi şartlarda ne şekilde olduğu anlatılmıştır.

Lezyon için verdiğiniz bilgi içi teşekkürler.Tabiki lezyonların hareket etmeyeceğini biliyorum Su Ürünleri Yüksek mühendisi olarak.Ben lezyonların hareket örneğini sizin yazdığınız yazıya istinaden yazmıştım.Yukarıda bahsettiğiniz görüntüdeki balıkların satışa sunulduğunu iddia ediyorsunuz.Peki bunların satışa nasıl sunulduğu hakkında bilginiz varmı ? Vibrio hastalığını taşıyan bir kafeste üretimde mutlaka antibiyotik kullanıldığı (tabi benim param çok ben ilk hasatımı yaparım 5 ton balığımı alırım gerisini geri bırakırım ordaki 20 ton balıkta yaşadığı yoğun stresle ölür diyerek hasat yapan bir şirket yoksa)bu balıkların her satış öncesi tarım bakanlığı tarafından denetlendiği balık örneklerinin alındığı tonajların kontrol edildiği çok sıkı bir sistemden geçtiğini sanırım bilmeniz gerekiyor.Ayrıca balıkta değil vibrio 500gün/su sıcaklığı zaman içersinde herhangi bir antibiyotik rastlansa bile üretimin alabileceği cezalar hakında sanırım bilginiz yok.Tekrar ısrar la söylüyorum görmüş olduğunuz satışa sunulan balıkçılık tabiri ile kızarmış balıklar evet doğru vibrio ile aynı görsel şekle çok yakındır fakat tamamiyle yaşanan hasatın yanlışlığı ile balığın ağ ile temasından ve hızlı hareketleri sonucunda ortaya çıkar.Ayrıca balığın çok iyi şoklanması şoklandığı suyun ısısıyla alakalı değil stok yoğunluğuyla alakalıdır.Aynı tür bulgular çok falza soğukta şoklamadada gerçekleşir.Ölmüş bir insanın sakal örneğine gelince sakal ile kan hücreleri arasında fark olduğunu bu kan hareketleri için vücut içersinde bir basınç gerkli olduğunu sanırım biliyorsunuz ki bu da kalp ile sağlanıyor ken kalbi durmus ve 3 saat içersinde bütün kassal harekeleri sona ermiş bir balıkta bu durum nasıl gerçekleşebilir?
Master# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla