Yalnız Mesajı Göster
Eski 12-04-2010, 18:05   #9
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Thumbs up

Hayırlısı olsun; verdiğiniz bilgiler de önemli deneyimlerden oluşuyor.
Ben de birkaç şey söylemek isterim;
Cyprinidae familyası balıkları, O2 (Oksijen) konsantrasyonu töleransı yüksek olan balıklar sınıfına girmektedir. Dolayısı ile bu balıkların olduğu akvaryumlarda güçlü bir havalandırma ihtiyacı duyulmaz. Su filtrasyonu için external filtre kullanılması genel olarak akvaryum biyomasına (canlı popülasyonu) bağlı olarak optional olmakla beraber, 100 L'yi geçen akvaryumlar için tercih edilen bir yöntemdir.

Japon tabir edilen balıkların iştahı çok fazladır. Çatlayarak ölünceye kadar yemek yerler ve çokça kabız olurlar. O sebepten; yemlemeyi fazla kaçırmamaya özen göstermelidir. Cyprinidae'ler özellikle su sıcaklığı uygun olduğunda 28-32 aşırı iştahlanırlar. Bu sizi yanıltmasın. Balıklarda görülen kabızlığı önlemek için 2 haftada bir ıspanak kaynatılıp suyu iyice süzülür, çok ince ince kıyılarak balıklar bu besin ile yemlenir. Böylece kabızlık problemleri ortadan kaldırılır.

Tuz atma olayına gelince. Belli oranda kaya tuzu atmanın sebebi oluşabilecek patojen konteminasyonlarını önlemektir. Özellikle, kum ve kayaçlarınızın temizliğinde malzemeleri en az 6 saat kayatuzu konsantrasyonu (su ile karışımı) içinde bekletirseniz, birçok patojenin ölmesini sağlar ve hastalık riskini çok düşürsünüz. Akvaryumunuza koyduğunuz kayatuzu ise, %O1 'i (Binde 1) geçmemeli. Bu, bakteri ve mantar oluşumunu kısmen engelleyecektir.

Kuyruk çürümesi ve diğer hastalıklar için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden biri, KMnO4 yani Potasyum permanagant uygulamasıdır. Suda çözüldüğünde patlıcan moru/pembe arasında bir renk verir. Hap şeklinde eczanelerden satın alabilirsiniz. Metilen mavisi gibi dezenfektanlardan farklı olarak kullanımı gayet kolaydır (Ki ben bunu kullanırım daima) çok az bir kısmını su ile karıştırarak haftadabir akvaryumunuza katarsanız, balıklarınızda hiçbir sorun oluşmadığını göreceksiniz. Aynı zamanda evinize aldığınız marul ıspanak vs.. gibi taze meyve ve sebzeyi, az bir miktar KMnO4 ü sulandırarak elde ettiğiniz konsantrasyondan geçirirseniz içindeki zararlı bakterileri yok edebilir ve durulayarak sağlıkla yiyebilirsiniz.

Özellikle yeni aldığınız balıkları, KMnO4 çözeltili suda minimum 1 saat beklettikten sonra akvaryumunuza alırsanız iyi edersiniz. Çünkü akvaryumcuların çoğu merkezi havalandırma ve filtrasyon sistemi kullanıyor ve en ufak bir problemde, problem tüm akvaryumlara dağılıyor. Ben potasyum permanganat kullanarak aldığım birçok balığı kendim tedavi etmek zorunda kaldım...

Saygılar;

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla