Yalnız Mesajı Göster
Eski 24-05-2011, 10:22   #5
serkacamak
Oltacı

Cool Merhaba,

Dip balıklarının ağır metaller nedeniyle sağlığa zararlı oldukları hakkında, Bir yazı nedeniyle haberdar oldum, geçenlerde Kanal İstanbul hakkında bir profesörün yazısını okumuştum, Marmara Denizinin 25 metreden sonrasının oksiyen yetersizliği nedeniyle balıkların yaşamasına uygun olmadığı hakkında, çok detaylı ve bilimsel açıklamalara, gözlemlere dayalı bir yazıydı. Marmara'da artık fazla tür balık da kalmadığı hakkında birşeyler de içeriyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Özellikle sağlık konusunda doğru uyarılar içeren yazılara gerçekten ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum, çünkü bir bilimsel seminerde hangi mantarların insanlara nasıl zarar verdiklerini dinlemiştim, daha sonra bu yenmemesi gereken mantarların resimlerini çekmiş ve komşularımıza göstermiştim. Bana ısrarla biz bu mantarları çocukluğumuzdan beri yiyoruz, zehirli değil diye iddia etmişlerdi. Bizim insanımız için herhalde yediğinde ölmüyorsa zehirli değil demek oluyor herhalde.

Ağır metal konusunda olduğu gibi, bu balıkları yiyip ölmüyorlarsa sorun yok, daha sonra çıkan arazlar onları rahatsız etmiyor veya sonucunu düşünemiyorlar.
serkacamak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla