Yalnız Mesajı Göster
Eski 28-04-2006, 05:58   #1
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Varsayılan Yılan balığı avı...

Merhabalar;

Aslında yılan balığı tatlı suda da av veren bir balıktır ama benim tecrübelerim hep akarsu ağızlarının deniz kısmında olduğundan yazıyı buraya koyuyorum. Bu konuda daha geniş bilgili arkadaşlarımız da ekleme ve düzeltmeler yaparsa sevinirim...

Yılan balığı akarsuların denizle birleştiği yerlerin çevresinde denizde av verir. Ayrıca akarsuların epeyce içlerine kadar da avı yapılabilir.

Bu balığı yakalayabilmek her çeşit yem, canlı balık, suni yem vb. ile av yapılabilir. Gece avı daha verimli olur. Takım olarak da her çeşit takım kullanılabileceği gibi benim tercihim bir fırdöndü ve tek iğneli bir bedenden oluşan takımdır. Bu sistemde beden değiştirmenin de kolay olması yılan balığı avında avantajdır. İğne olarak da uzun palalı ve düz iğneler daha kullanışlıdır. 1/0, 1 ve 2 numara iğneler kullanılabilir. Önemli olan iğnenin dayanımının yüksek olasıdır, çünkü yılan balığı oltaya çok direnç gösterir.

Olta suya atıldıktan sonra yeme hareket kazandırmak yılan balığını cezbeder ve oltaya daha kolay atlamasını sağlar.

Yılan balığı avı nispeten kolaydır. Hiç nazlanmadan oltayı yutar. Ondan sonra sen uğraş dur iğneyi çıkaracağım diye.

Sadece yılan balığı avı yapacaksanız yanınızda bol miktarda hazır beden bulundurun, çünkü bu hayvan yakaladığından kendi çevresinde döne döne oltanın bedenini kullanılmaz hale getirir. ayrıca yanınızda balığı yakaladığınızda elle tutabilmek için kaymayacak bir bez, eldiven hatta zımpara kağıdı gibi birşey bulundurun, zira çok kaygan olduğundan elle tutup iğneyi çıkartamıyorsunuz.

Şunu da ekleyeyim, bu balığın kafasını kesseniz bile kolay kolay ölmez, o nedenle yakaladığınız balıkları kaçmasını engelleyecek bir yere koymanızda fayda var. Ayrıca ben kafasını kesmenizi tavsiye etmem, çünkü derisini soyarken balığı bir yere asabilmek için gerekecektir.

Yılan balığı yağlı bir balık olduğundan ızgarası tercih edilmelidir. Özellikle mangalda nefis olur. Genelde şiş olarak yapılır.

Son bir uyarı: Balığı yedirmeyi düşündüğünüz kişilere tutulduktan sonra ya da soyulurken göstermeyin, çünkü görünüşünü beğenmeyip sonra lokum gibi balığı yemeyi reddediyorlar, bizzat yaşadım. gerçi iyi tarafı hepsi bana kaldı .

Rastgelsin...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links