Yalnız Mesajı Göster
Eski 07-06-2007, 19:49   #19
ismail çakır
Kaptan

ismail çakır kullanıcısının avatarı

lüfer balığının sahte balık ile at-çek avcılığı çok zevkli olur.çok kısa zamanda 20-30 tane yakalayabilirsin.lüfer avcılığında kullanılan sahte balıklar balığın zevkine göre her sene değişim gösteriyor. pahalı orjinal rapalaya atlamayan lüfer bakıyorsunuz 3-5 ytl.lik sahte balığı doyumsuz şekilde yiyor.bu lüfer balıkçılığı konusunda biraz tecrübeliyimdir. konuyu biraz daha açarsam. lüfer balığında kullandığımız sahte balıkların gagalarını tamamen keseriz veya çok az bırakırız.sahte balığın daha ileri ve istenilen uzaklığa gitmesi için üstten delerek içine şırınga ile yeteri kadar su basarız.daha sonra deliği yapıştırıcı ile kapatırız.sahte balığın orjinal balansı bozulur mutlaka fakat lüferde hızlı sarım yapıldığı için pek de farketmez. at-çek de 2.75 veya 3 mt.lik hafif kamış ve yine ağırlık bakımından en uygun ve en hafif makine tercih edilmelidir. at-çek çok yorucu olmaktadır.lüfer at-çek de ne kadar hızlı çalışırsanız o kadar verim alırsınız.onun için kamışın , makinanın,misinanın, sahte balığın ve hepsinden önemlisi moral-motivasyonun uyğun olması gerekir. tabi hepsinin başı NASİP..
benim sahte balık stoku belki 100 tane vardır. bunların kimisi ile hiç balık yakalamak nasip olmadı. onun için üç sahte balığın resmini ekliyorum. üstteki orjinal rapala huskyjerk MU şu anda üretimi yok. ortadaki balık yıllar boyu balık yakaladığım yazorinin fosforlu yeşili. çantamda mutlaka bulunur. ve tavsiye ederim. alttaki sahte balığı da bugün iki tane aldım. birinin gagasını kesip lüferde kullanacağım. diğerini de levrekte kullanacağım.
benim bu anlattıklarım çanakkale boğazı av tecrübelerimdir.başka av yerlerinin değişik usul ve yöntemleri olabilir. ama bu bilgiler de bilgi dağarcığınızın bir köşesinde bulunsun...
rastgelsin...