Yalnız Mesajı Göster
Eski 26-02-2008, 08:05   #25
araştırıcı
Miço

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
İlginize ben teşekkür ederim arkadaşlar.Cumhur abininde dediği gibi Fethiye dolaylarında jig kullanımı vardır,ancak takım ve teknik olarak çok farklıdır.En başta el oltası ile bir nevi jigi yeldirme üsülü ile avlanıyorlar.
Forum bazında ilave etmek istediğim birkaç şey daha var,bunları birkaç basit cümle ile özetlemek gerekirse;

1 - 25 ile 50 metre arasi : 80 ve 150g arasi jig
2 - 50 ile 80 metre arasi : 150 ve 200g arasi jig
3 - 80 ile 120 metre arasi : 200 ve 300g arasi jig.
gibi bir genelleme ile şartlara göre bu veriler değişkenlik gösterebilir…

Aslında bu veriler rastlantiya bağlıdır, ve bir test sonucunda buna karar verilir…
Bulunduğunuz ortam,yere ve malzeme kullanma yetisine bağlı olarak bu veriler artış göstererek ikiye katlanabilir.

Bana kalırsa ideal bir derinlik yoktur, daha öncede belirttiğim gibi 100 metre de olduğu gibi 30 metrede de hedef balığı yakalamak mümkündür,ancak 150 metreden de tutulabildiğini gördüm…

Nasıl ki,yatay sırtıda kullandığımız onca sahteyi deneme yanılma sonuçuna göre bazı kanaatlere vardığımız gibi bu av türünde de malzemeler farklılıklar gösterebilir.

Su akıntısının çok yoğun olması durumunda bir takım zorluklar yaşanabilinir ama bu sizin verimli olmanıza engel değildir.

Deep jigging den sonra Tai jigging de çok tercih edilen bir teknik haline gelmiştir.
Tai jigging, Deep jigging e göre daha hafif ve daha az yorucu, herkesin kullanabilecegi bir tekniktir.
Tai jigging nin kamışları çok hasastır kırıldı kıracak kadar incedir ve Deep jigging e göre daha kısa ve incedirler, kaldırma kuvvetleri 5 ile 15 lb arasında değişir ve Jig ağırlıkları ise 10 ile 120 gram arasında bir yelpazeye yayılır.Makine olarakta ki bazı sevgili arkadaşlarımızdan da bu tarzlarını kullananlar var,Daiwa-Team in 153 HSTL modeli, 6.3:1 gibi hızlı bir devire sahip olan tiplerdendir.
Merhaba Erol Bey....
Teşekkür ederim...
En derin saygılarımla...
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla