Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 27-12-2006, 07:29   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan insan zekası sınır tanımıyor...

Sevgili arkadaşlarım,insan zekasının sınır tanımadığının bir delili olarak sizlerle yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.Bildiğiniz gibi Panama Kanalı
Atlantik okyanusu ile Pasifik okyanusunu birbirine bağlıyor.Bu kanal yapılmadan önce gemiler bir okyanusdan diğerine gitmek için koca Amerika kıtasını çepeçevre dolaşırlarmış.Şimdi bu kanal sayesinde iki okyanus arasında yolculuk yapılıyormuş.

İşin ilginç tarafı kanalın çalışma sitemi: Kanalın deniz seviyesinden yüksekliği yer yer 26 metreyi buluyor.Malumunuz üzere, gemiler yokuş yukarı gidemiyeceğine göre adamların bulduğu formül çok güzel.Sistemin nasıl çalıştığını anlamak için aşağıda verdiğim iki linki de lütfen izleyiniz.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 27-12-2006, 07:42   #2
aganta borina borinata
Guest

ishak abi ellerine sağlık bu kanalla ilgili bi belgeselde görmüştüm...gercekten insan zekası sınır tanımıyor...çok azını kullanmasına rağmez...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-12-2006, 09:04   #3
sinarit_baba
Oltacı

sinarit_baba kullanıcısının avatarı

Gerçek bir mühendislik harikası. Benim çok ilgimi çeken bir yapıdır. Zamanında epey bi araştırma yapmıştım. Bu yapı ile ilgili çok fazla ilginç ayrıntı var.

Yapımında 27.500 kişi hayatını kaybetmiş.
Her yıl 14.000 gemi geçiyor
77 kilometre uzunluğundaki kanalı geçmesi 9 saat sürmektedir.
Büyük ölçekli konteyner gemileri kanaldan ortalama 250 bin dolara geçiyor. Kuyrukta beklemeden hemen geçiş yapmak isteyen büyük gemiler ise geçiş ücreti kadar fazladan para ödemek zorunda kalıyor. Yani beklemeden geçmenin maliyeti bir anda 500 bin dolara çıkıveriyor. Küçük gemilerin hızlı geçiş için fazladan ödemesi gereken miktarlar ise 50-150 bin dolar arasında değiştiği belirtiliyor.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları