Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-06-2012, 11:56   #1
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sirküler Hakkında

Tarım Orman... Bakanlığının yayınlamış olduğu SİRKÜLER (kim veya Kimler tarafından yazılırsa yazılsın) İç sularımızda ve denizlerimizde avlanma konusunda benim için kanundur.Elimden geldiğince uymaya ,uymayanları uyarmaya gayret ederim.bir sürü noksanlıkları vardır,gereksiz bir çok ceza vardır beni ilgilendirmez.Trafik kurallarında otobanda bazı yerlerde 100 km hız sınırı konulmuşsa mutlaka bir sebebi vardır.burası otoban 180 le giderim diyemem.
Sirküler de yasak olan malzemelerin kullanıldığı avların yayınlanmasına,böyle avlara özendirilmesine karşıyım.Yakaladığın balık Misal :sazan için 40 cm den ufaksa ve almak zorunda kalmışsan resmini yayınlamak suçtur.yakalayana ve yayınlayana ceza i işlemler uygulanır.Vurduğu bir şahin i Face de yayınladığı için ceza alan kara avcısı,yakaladığı balık limitlere uymadığı için ceza yazılıp mahkemeye sevkedilen dostlarım var.Kapatılan forumlar var.
Kendi adıma uymak ve uyarmak zorunluluğu hissetmekteyim.Bu vatan hepimizin,içindeki kaynakları da gelecek neslimize, bize emanet edildiği kadarı ile ve daha fazlası ile devretmek zorunda olduğumuzu unutmamamız gerekir."ben tüketeyim de gelecek ne yaparsa yapsın" diyemem.
yorumlarınızı (Olumlu veya olumsuz) beklemekteyim.Yanlış düşünüyorsam da herkesden özür dileyerek forumdaki üyeliğime son vermek niyetindeyim.10 uncu köy bulurum .
Sağlıcakla kalın,rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 30-06-2012, 16:13   #2
drasty41_41
Miço

drasty41_41 kullanıcısının avatarı

Ustam yazdıkların gayet doğru şeyler ama seni bunları yazmaya bişiler zorlamış bi mahsuru yoksa öğrenebilirmiyim.
Eski 30-06-2012, 20:09   #3
ustam18
Kaptan

Tabii söylerim dostum.
Bir konuda yayınlanan videoların özendirici olacağını sirkülere uymadığını yazmıştım.benim yazdıklarım sürekli silinerek kendi düşüncelerini kabul ettirmeye çalışan biri var.oradan buradan video ve resimleri kopyalayıp foruma yapıştırmayı iş yaptım sanan ,ülkemizde yasak olan bir avın 4-5 ayrı videosunu koyarak haklı olduğunu savunan bir vatandaş.
Yapılan yorumu silerek kendi düşüncelerini yazmak kabul edilecek birşey değil.Her açılan konuya "oooo tebrikler .aman ne iyi yapmışsın,oradan alıp buraya getirmişsin aman ne iyi yapmışsın" denilmesini isteyen bir zihniyetle tartışmaya girmeyeceğim.Eğer yönetimin haberi varsa ve buna göz yumuluyorsa bu forumda benim yerim yok.Üyelerin yorumlarını benim bildiğim sadece yönetimdekiler siler veya gerekli düzenlemeyi yapar.
Bu yazdıklarım yönetimdeki tüm arkadaşlara özelden de atılacak ve olumlu veya olumsuz cevap vermeleri beklenilecektir.
O Rh +
ÇANKIRI

Bu mesaj en son " 30-06-2012 " tarihinde saat 20:27 itibariyle Baba Yalçın tarafından düzenlenmiştir....
Eski 30-06-2012, 21:03   #4
drasty41_41
Miço

drasty41_41 kullanıcısının avatarı

Ustam size aynen katılıyorum bu konuda çok haklısınız .
Eski 01-07-2012, 12:17   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Hayrettin abi merhabalar

Ben mesajına özelden değil buradan cevap vermeyi tercih ettim ki yanlış anlaşılmalar ortadan kalksın.

Yalçın abiyi bir yıldır tanırım. Kendisini buraya davet etmeden önce uzun süre mail ile, telefon ile uzun uzun konuştuk. Yıllardır denizlerde yapılan katliamları konuştuk, neler yapabiliriz konusunda fikir alışverişi yaptık.

Benim onu buraya davet etme sebebim denizleri doğayı korumayı ilke edinmiş. Yakaladığı ufak bir balığa dahi kıyamayan amatör balıkçıların biraz daha farklı bakış açısı kazanması. Daha geniş çaplı alanlarda bir şeyleri değiştirebilme potansiyelini oluşturması, zamanı geldiğinde de bu potansiyeli harekete geçirmesiydi. Halada aynı düşüncedeyim.

Denizlerde, göllerde, akarsularda hepimiz av yapıyoruz. Ve internet sayesinde amatör balıkçıların büyük çoğunluğu o kadar duyarlı hale geldi ki bir ufak balık yüzünden millet birbirini düşman gibi görür hale geldi. Aslında güzel bir şey ama bir veya bir kaç kilo balığın yanında asıl hedefimiz tonlarca balığı, daha doğrusu türlerin devamını kurtarmak olmalı bizim amacımız.

Baba Yalçın geçimini balıkçılık yaparak sağlamış fakat 2-3 yıldır teknesiyle bir kez bile denize çıkmamış. Ben bir kendime bakıyorum bir çapariyle yakaladığım kıraçalara kendime yediremiyorum diyen bir insan. Onun affına sığınarak bunları yazıyorum çünkü kendisi asla ve asla "ben" diyen bir insan değil.

Benim bildiğim su ürüleri kooperatiflerinde başkanlık yapmış, balıkçılıkla ilgili istişare toplantılarında denizin kanını emen, denizleri hortumlayan gemi, fabrika sahibi insanların karşısında dik durmaya çalışmış bir insan.

Bir kaç yıldır kampanyalar düzenleniyor greenpeace, fikir sahibi damaklar gibi sivil toplum kuruluşları bir şeyler yapmaya çalışıyor. Balıkçıların da bir kısmı kendi aralarında hareketlenmeye başladı çünkü artık herkes denizlerin tükenme noktasına geldiğinin farkında. Sadece yukarıda bahsettiğim fabrika sahipleri, 3-5 gemi sahibi insanlar hala ne tuttum, cebime ne koydum, servetime ne kattım kardır mantığıyla olaylara yaklaşıyor.

Onun yazdığı yazıları bir okuyun öncelikle Mavi Ormanın Son Kralı serisini. Balıkçılıkla ilgili toplantılara katılan, gerçek anlamda denizlerde yapılması gerekenleri madde madde yazmış herkesin yaptığı gibi vatan millet sakarya değil madde madde bunları detaylarıyla yazmış bunları yetkili kurumlarla paylaşmış bir insan.

Burada paylaştığı videolarla takdir kazanmak gibi bir derdi asla yoktur. Sadece bakın bunlar da var dünyada diye örnekler göstermektedir. Videolar arasında gırgır ile trol ile balık avcılığıda vardır ve bunlar özendirme amacıyla değil insanların gözü dönmüş biçimde denizleri nasıl tüketmeye çalıştığını gözler önüne sermek için yayınlanmış videolar.

Mavi Ormanın Son Kralı serisini vakit ayırıp oku lütfen Hayrettin abi.

Bir yanlış anlaşılma olduğunu, aslında ikinizinde aynı mücadeleyi verdiğinizi göreceksin.

Sitemizde Nuri Deniz kaptanımız var, kendisi babadan balıkçıdır, gırgır sahibidir reislik yapmaktadır. Fakat kendisi de sürdürülebilir avcılığı destekleyen bir insandır ve sitemizde yazı yazmaktadır.

Anlatmak istediklerimi umarım doğru şekilde cümlelere dökebilmişimdir. 11. köye falan gerek yok bu köy ne benim, ne senin, ne diğerinin, hepimizin yazıp çizdikleriyle oluşmuş sanal bir ortam.

Videonun altında yorum silinmiş, sen yorum yapmışsın, o yorum yapmış ufak tefek tartışmalar olabilir. Umarım kendi aranızda tatlıya bağlarsınız, benim yapmam gereken bir şey de varsa seve seve yaparım.

Sevgiler, saygılar

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik

Bu mesaj en son " 01-07-2012 " tarihinde saat 12:21 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-07-2012, 20:38   #6
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Baba Yalçın ın parekete videolarında isim hatası var, o videolar parekete değil çaparidir, çapari kullanmakta denizlerde hem amatör, hem de profesyonel balıkcılara serbestdir.

Parekete ile çapari arasındaki fark ayrıca tartışılır.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-2012, 00:06   #7
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Değerli kardeşim Taygun;
yazmış olduğunuz bu yazıya şapka çıkarıyor ve seni bu özverili paylaşımından dolayı kutluyorum....Teşekkür ederim...İyi geceler....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-2012, 07:12   #8
ustam18
Kaptan

Taygun Kardeşim genelde yazılanların çoğunu okurum,aklımın erdiklerine yorum da yaparım.Amacım kimseye yağcılık yapmak değildir,doğru bildiğimi yazar illa bunu kabulleneceksin demem.Yasaklara elimden geldiğince uyarım uymayanları da sözlü olarak uyarırım "yasak olan bişey yapıyosun" diyerek elindeki suç aletini benim alma yetkim yoktur sadece uyarmak görevimdir.
Şimdi bir video düşünün:Elinde bir sigara,içiyor vatandaş.yüzünden belli oluyor gördüğü hayeller.çok mutlu bir görüntü.videonun orta yerinde bir ara sigarayı sararken içine bişey koyuyor.yanındakine de veriyor oda çokkkk mutlu bir görüntü sergiliyor. devam edip gidiyor...Videonun başında hiç bir uyarı ,ikaz yok.
Aynı videonun başında bir yazı:""..... öldürür ,bağımlılık yapar" vb.bu filmi izleyiş ,bakış açımız daha değişik olmazmı? İzlerken yaşadıkları o mutluluğun Es..r dan olduğunu ,yaptıklarının kötü birşey olduğunu bilirdik.
Bence: Başlattığımız her konunun ,yüklediğimiz her videonun başına ,sonuna,yanına her neresi olursa bir açıklama yaparsak okuyan,seyreden ,yorum yapana yanlış anlama yolunu kapatmış oluruz.
Birde illaki olumlu yorum yapılacak diye bir şart yoktur.Bana göre doğru olan başkasına ,başka bakış açısına göre yanlış olabilir."şşşş sen sus ,yaptığın yanlış deme,dersen de ben silerim kendi bildiğimi yazarım" olmamalı.Bu forumların amacı bildiklerimizi paylaşmak,yanlış bildiklerimizden vazgeçmek amacıyla bilgi alışverişinde bulunmaktır."Ben bu işe yıllarımı verdim sen ne bilirsin,şu gazetede yorumlar yazıyorum,şu tv de proğram yapıyorum,şu derginin başyazarıyım" deme lüksüne sahip değiliz.sanal ortamda kimse kimseyi tanımıyor sadece burada yazdığı kadar tanırım üyeleri.

Sürçü lisan ettimse affola.
Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
Eski 02-07-2012, 08:55   #9
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Bence: Başlattığımız her konunun ,yüklediğimiz her videonun başına ,sonuna,yanına her neresi olursa bir açıklama yaparsak okuyan,seyreden ,yorum yapana yanlış anlama yolunu kapatmış oluruz.
Birde illaki olumlu yorum yapılacak diye bir şart yoktur.Bana göre doğru olan başkasına ,başka bakış açısına göre yanlış olabilir."şşşş sen sus ,yaptığın yanlış deme,dersen de ben silerim kendi bildiğimi yazarım" olmamalı.Bu forumların amacı bildiklerimizi paylaşmak,yanlış bildiklerimizden vazgeçmek amacıyla bilgi alışverişinde bulunmaktır."Ben bu işe yıllarımı verdim sen ne bilirsin,şu gazetede yorumlar yazıyorum,şu tv de proğram yapıyorum,şu derginin başyazarıyım" deme lüksüne sahip değiliz.sanal ortamda kimse kimseyi tanımıyor sadece burada yazdığı kadar tanırım üyeleri.

..

Sevgili dostum Hayrettin;
Senin ne demek istediğin ortada....anlayan anlamıştır....
Paragrafta durumu çok da güzel özetlemişsin.... eline kalemine sağlık....
Bizler belirli yaşa gelmiş kişileriz, tansiyonumuz, şekerimiz vardır.... o nedenle sağlığımız her şeyden önce gelir....seni yanaklarından öpüyor, sağlıklı yaşam diliyorum....İyi günler....
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-07-2012, 09:08   #10
soncet36
Kaptan

soncet36 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
MAVİ FENER tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

..

Sevgili dostum Hayrettin;
Senin ne demek istediğin ortada....anlayan anlamıştır....
Paragrafta durumu çok da güzel özetlemişsin.... eline kalemine sağlık....
Bizler belirli yaşa gelmiş kişileriz, tansiyonumuz, şekerimiz vardır.... o nedenle sağlığımız her şeyden önce gelir....seni yanaklarından öpüyor, sağlıklı yaşam diliyorum....İyi günler....
işte tam da bu yüzden buradayım. ustaların arasında. sizler tartışın doğruyu bulun ve bize gösterin.
teşekkürler...

Çetin Açık

1972 izmir

iğneniz keskin, avınız büyük olsun. RASTGELSİN...
soncet36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları