Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Balık Yemekleri

Balık Yemekleri Yakaladığımız balıkları pişirelim...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-05-2007, 08:31   #31
gokseldbuga
Guest

Deniz çöplük mü yağlı külleri denize dökeceksin? Üzerinde keyfini yapıyorsun, yüzdürüyor, yediriyor, içiriyor, e yapma be kardeşim yani bunun usül ile ne alakası var , denize saygı duyulması birşey atılmaması gerektiğini çoktan öğrenmiş olman lazım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 10-05-2007, 08:54   #32
aganta borina borinata
Guest

ben bu konunun bu kadar uzayabileceğini hiç tahmin etmemiştim...

(kendim için söylüyorum). mangal deyince benim aklıma şunlar geliyor; giyeceksin şortu fanilayı, mangalda ne pişirmek istiyorsan kendi ellerinle tuzunu baharatını atıp şişlere takıp ya da ızgaraya yerleştirip direk mangala atacağın şekilde hazırlayacaksın, sonra gideceksin odunluğa şöyle közü iyi olacak ince odunlardan seçeceksin (iki yıldır mecbur kalmadıkça hiç kömür kullanmıyorum), geleceksin mangalın başına yakacaksın odunları... sonra bi arpa suyu açacaksın şöyle soğuk olmalı. başlayacaksın ince ince kıyılmış, sumaklı, maydanozlu soğan salatası yapmaya, sonra güzel bi çoban salatası... bu arada odunları biraz karıştırmak gerek ki iyi yansın yoksa iyi köz olmaz... şişlere biber, domates, küçük küçük soğanlar saplayacaksın. bu arada arpa suyun kesin bitmiş olacak hanımdan ikinciyi isteyeceksin... odunların közü olmuştur ateşe bi kaç tane patlıcan at, biberleri, soğanları, domatesleri at, hafif yelle, arpa suyu çek, hanıma etleri getir hayatım de, çocuğa ateşe yaklaşma de, atleri mangala at, misafirler varsa pişen sebzeleri ver ellerine soysunlar arada bi terini alsınlar, mangalı hafif hafif yellesinler, sebzelerden muhtelif mezeler hazırla, arada mangalı yelleyenlere "mangal böyle mi yellenir bu etler arada bi çevrilmez mi diye fırça at , sonra geç mangalın başına etlerin ucundan tırtıklamaya başla, etler inmeye yakın ekmekleri mangalda ısıt, etleri sofraya koy diğerlerini mangala at, tırtıklamaya devam et, hanımdan ehl-i keyf'i iste doldur anasonlu üzüm suyunu, otur sofranın başına, parmaklarını yalayan misafirlere ne zamandır et yemiyorsunuz diye takıl ... al bağlamayı eline tıngırdat inceden ya da ortama uygun bi müzik koy sete çalsın, arada mezelerden, ehl-i keyfin kenarına koyduğun meyvalardan götür, hanımlar masayı toplayıp bulaşığa geçsinler, bu arada laf zaten bi şekilde balık avına dönüyor daha önce kırk defa anlattığın av hikayelerini biraz daha süsleyerek yeniden anlat, gün bitsin misafirlere "saat de geç olmuş" deyip hafif esne gönder onları, git duş al, sonra vur kafayı yat ( o yorgunlukla o uyku dadından yenmez valla)... ha bu arada hanımlara mangal işinde tuz, yağ vs getirtmekten, masaya bardak çanak koydurmaktan, bulaşıktan başka iş yaptırmayacaksın... çünkü beceremiyorlar... ev yemekleri ne kadar iyi olursa olsun iş mangala geldimi soğan doğrarken bile hayatlarında ilk defa yapıyorlarmış gibi doğruyorlar ( yada kurnazlıklarından yapamıyorlarmış gibi yapıp sana bırakıyorlar işleri )

ya çok uzattım arkadaşlar biliyorum ama mangal işleri benim hobim gibi...bi gün bi arkadaşa telefon ettim "ne yapıyorsun dedim "kebap yiyorum gardaş" dedi...nasıl yiyorsun dedim "bas bayağı yiyorum işte" dedi...ya kebap bas bayağı yenirmi? eti ağzına atacaksın ilk ısırığı atıp ağzının sol tarafına göndereceksin, sağ tafına atıp biraz bekleyeceksin, eti yuttuktan sonra bi yudum alacaksın... falan da filan...yani ben mangaldan bu kadar çok haz alıyorum...

şimdi teknede mangal deyince bu saydıklarımın %90 nı eksik kalacak, sonra bakıyorum teknede balık yakalarken bu güne kadar kaç defa mangal yaktım diye 2 yi geçmiyor. valla balık yakalarken onu bırakıp mangal yakmayı hiç istemiyorum, tekne küçük sıçrayan ateş misinayı yakacak, yer daracık eti salatayı nerede yapacaksın, şöyle ağzının tadıyla ikinciden sonrasını içemeyeceksin, küçük bi tekne için daha sayılabilecek bi çok olumsuzluk var...en az bu yazdıklarım kadar bi daha yazmam gerekecek... ama mangal için şöyle mutfağı olan masası sandalyesi olan rahat hareket edebileceğiniz bi tekne derseniz olur hatta dadından yenmez ... bunun içinde sanırsam ayrı bi tasarıma gerek yok...teknenin dışına koyabileceğiniz bi aparat kullanmanız yeterli bence...

ya da küçük bi teknede; börek tepsisi gibi yapılmış piknik tüpünün üzerine yerleşebilecek bi sacın üzerinde balığınızı yada etini pişirebilirsiniz yarım yamalak ta olsa işinizi görebilirsiniz... illaki yok arkadaş ben küçük bi teknede mangal yakacağım derseniz siz bilirsiniz... zira hakikaten balık yakalarken ya da yakaladıktan sonra küçük bi teknede mangal yakmak et falan pişirmek eziyetten öteye gitmez kanımca... tabi bunlar benim fikrim...

çok uzattığımın farkındayım...bi mangal için yazılmış bu kadar satırı sonuna kadar okuyanları gösterdikleri mukavemetten dolayı tebrik ederim ...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-2007, 11:30   #33
atilerdogan
Oltacı

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
Deniz çöplük mü yağlı külleri denize dökeceksin? Üzerinde keyfini yapıyorsun, yüzdürüyor, yediriyor, içiriyor, e yapma be kardeşim yani bunun usül ile ne alakası var , denize saygı duyulması birşey atılmaması gerektiğini çoktan öğrenmiş olman lazım.
güzel kardeşim bende ondan bahsediyorum zaten... denize dokecek degilsiniz yaaa. peki ne yapıosunuz dedim...çünkü zaten kıyıda yapmıosunuz sandalın içindesiniz...dökmücenize göre nasıl oluo bi usulu war mı derken de onu demek istedimm.... yoksa emin ol denize saygı nedir,insana saygı nedir belki de senden iyi bilirim... cunku ben kimseyi aşagılayarak bişey ögretmeye yada daha önce öğrenmediğini farz edip daha önceden öğrenmen gerekirdi gb lakırdılar etmem...
Eski 10-05-2007, 11:38   #34
atilerdogan
Oltacı

Alıntı:
aganta borina borinata tafarından gönderildi
ben bu konunun bu kadar uzayabileceğini hiç tahmin etmemiştim
haklısın ama zaten benim mangal tasarlamam da ki amaç öle mutfagı filan olmayan küçük teknelerde o hazzı yasatabilmek.. ama hersey için tesekkürler. bu kadar çokşeyi paylaştıgın içinde cok tesekkürler
Eski 10-05-2007, 11:45   #35
gokseldbuga
Guest

Alıntı:
atilerdogan tafarından gönderildi
güzel kardeşim bende ondan bahsediyorum zaten... denize dokecek degilsiniz yaaa. peki ne yapıosunuz dedim...çünkü zaten kıyıda yapmıosunuz sandalın içindesiniz...dökmücenize göre nasıl oluo bi usulu war mı derken de onu demek istedimm.... yoksa emin ol denize saygı nedir,insana saygı nedir belki de senden iyi bilirim... cunku ben kimseyi aşagılayarak bişey ögretmeye yada daha önce öğrenmediğini farz edip daha önceden öğrenmen gerekirdi gb lakırdılar etmem...
Polemik yaratmanın anlamı yok güzel kardeşim, eminim benden daha iyi biliyorsundur, bir de rica ediyorum lütfen -w- harfini kullanmamaya özen göster
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-2007, 15:50   #36
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Doğan abi adanalılar için mangal yakmak bir sanattır diye biliyordum doğruymuş vallahi canım çekti şimdi adanaya kadar kalkıp gelemiyceğime göre sen yolla adanaları

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-2007, 16:18   #37
giritli
Kaptan

giritli kullanıcısının avatarı

Tago dikkat et kardeşim mangal sıcaktır...o yenmez
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
giritli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-2007, 16:48   #38
mufi
Guest

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Doğan abi adanalılar için mangal yakmak bir sanattır diye biliyordum doğruymuş vallahi canım çekti şimdi adanaya kadar kalkıp gelemiyceğime göre sen yolla adanaları
Tago cum Adanalı Doğanı fazla zorladık o da dayanamadı döktü içini..
olacağı vardı zaten..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-2007, 07:28   #39
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi

vallahi benim için sanattan öte tago ...zira mangalın başında eti kenarından tırtıklamadan tadı çıkmıyor... hele soğuk bi kebap yiyeceğine yumurta ekmek ye daha iyi... özellikle temmuz başından eylül ortasına kadar adana ya yolu düşenlere bi yandan sudak çekerken bi yandan ağzına lokma lokma kebap tıkıştırmayı kendime bi borç bilirim ...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-05-2007, 10:34   #40
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Doğan yaktın beni, tam öğle vakti okudum ya bunları aaaahhh ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları