Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 10-02-2006, 06:24   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sepetler

İzmarit,gelincik ve bazı balıklarla istakozları ve derin sulardaki karidesleri yakalamak için kullanılan sepetler genellikle sazdan yapılır Sepet sazları sulak değil kurak yerde yetişir Yuvarlak ve içleri doludur Bu özelliklerinden ötürü diğer sazlara oranla daha dayanıklıdır
nerede ve ne için kullanılırsa kullanılsın bütün sepetler huni biçimindeki ağız kısmı balığın içine girip bir daha çıkamadığı hazne kısmı ve haznedeki balıkları çıkarmaya yarayan kapaktan ibarettir
Huni biçimindeki ağız kısmı dökülmez mürekkep hoklarına benzer Huninin darlaşan ucu haznenin ortalarına kadar girer,sepetin kenarında içeri kıvrılan sazların uçları bir noktada adeta birleşir.
Hazne yem konan ve yemleri yemek için içeride birleşen saz uçlarının rahat açılmasıyla balık veya istakozların girip çıkamadıkları asıl sebeptir Kapak yakalanan avların çıkarılacağı büyüklüktedir bu delik sepetin alt kısmındadır ve basit bir tahta kapakla kapanır İstakoz karides ve gelincik sepetleri gece denize bırakılır izmarit sepeti ise gündüz bırakılır 15-20 seper bir araya bağlanarak denize bırakılır

Başlıca Sepetler
1.istakoz sepeti
2.İzmarit sepeti
3.Gelincik sepeti
4.Karides sepeti
bu sepetlerin açıklamalarınıda yapacamda valla yoruldum acık mola
Eski 11-02-2006, 23:45   #2
aserkansatı
Guest

Şimdi diyecem ki Foçada gördüm adamlar karpuz parçaları bile koyuyorlardı sepete ve kefal tutuyorlardı,Sami hemen atlayıp,Ah seko ah 2 başlığı açıp yeni maceralar uyduracak hakkımda.
O yüzden demiyorum.Yok böyle bir yöntem görmedim yani...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 02:25   #3
Bir Dost
Kaptan

Balıkçı adam böyle bir yöntem yok diyebilirmi böyle bir yöntemi bilmiyorum demeli ben sarımsakla balık tutmaya çalışıyorum bu yöntem nasıl ???deniyorum abi ya olur ya olmaz yöntem işte sen adına ne koyarsan koy Bu arada ben Kefala kavun yediriyorum sence bu yöntem nasıl ????
Eski 12-02-2006, 03:10   #4
Bir Dost
Kaptan

Varsayılan Ahada yazdım

Söz verdiğim gibi şu sepetleride yazayımda kurtulayım üstümde sanki yük var vallhii
ISTAKON SEPETİ
Yuvarlak olarak erkek sazdan örülme uzunca bir sepettir.80 cm.boyunda 60 cm.çapında olur.Istakoz sepetleri,izmarit ve benzeri yemlerle yemlenir.Sepetler denize bırakıldıktan sonra bir gece denizde kalabilir.Dikkat edilecek tek nokta,sepetlerin gün ışımadan kaldırılmalıdır.Ortalık aydınlanınca ıstakoz sazları kurtulabilir.Istakoza atılacak sepetler kuru değil,rutubetlidir.Kuru sepetler dipte suyu yedikçe hafif bir çıtırtı çıkarırlar .Busesten huylanan ıstakoz sepete gelmez.

İZMARİT SEPETİ
izmarit sepetinin sazları biraz ince 6-7 mm.Olmalıdır.Sazlar kalın olursa avcılık verimsiz olur.İzmarit sepetlerinin boyları genellikle 75cm.ve enleri de 50 cm.dir.Bu sepetlere yem olarak hamur,ekmek içi veya midye konur.Eskimiş,esmerleşmiş izmarit sepetleriyle mart,nisan ve mayıs aylarında barbunya ve tekir avıda mümkündür.

GELİNCİK SEPETİ
İzmarit sepetine benzer.Tek fark sepet gözlerindedir.Gözler izmarit sepetlerinden küçük Karides sepetlerinden büyüktür.Yemleme izmarit yemlemesinin aynısıdır.Ezilmek suretiyle çağanozda kullanılır.Yeri iyi bilinirse bu sepetlerle kaya balığıda tutulur (hoş kim ne yapacaksa)şu illetleri neyse Midye kullanıldığı zaman kaya avı verimli olur Gelincik sepetleri akşam denize bırakılır.Gece iki üç defa kaldırılıp balıklar livara alınır,tekrar yemleyip denize bırakılır.

KARİDES SEPETİ
Sazları çok ince gözleri kör denecek kadar küçüktür.Boyları 40-50-cm genişlikleri 30 cm.dir.Takım olarak belirli bir sepet adeti yoktur.Yem olarak ekmek parçaları ve işkembe konur (bu arada canım işkembe çekti olsada yesek)Nerde kalmıştık hah Sepetler akşam üzeri denize atılıp sabahleyin kaldırılarak içindeki karidesler alınır ve gerekirse tekrar yemlenerek denize bırakılır.
BİTTİ
Şimdi diyeceklerki Can bunları nereden alıyor nasıl bunları biliyor yok kardeşim bi halt bildiğim yok var olanı yazıyorum Peki nerden yazdığımıda söyleyeyimde içinize uhte olmasın Derleyen Erdal DOĞAN kaçıncı baskısıymışş eee yok bulamadım pc 'ye yazan Can ATAŞOĞLU kitabın fiyatınıda yazimmi yok okadarı ayıp olur herkese Sevgiler .......
Eski 12-02-2006, 03:14   #5
Bir Dost
Kaptan

Alıntı:
hudutt tafarından gönderildi
Balıkçı adam böyle bir yöntem yok diyebilirmi böyle bir yöntemi bilmiyorum demeli ben sarımsakla balık tutmaya çalışıyorum bu yöntem nasıl ???deniyorum abi ya olur ya olmaz yöntem işte sen adına ne koyarsan koy Bu arada ben Kefala kavun yediriyorum sence bu yöntem nasıl ????
Sevgili kardeşim bak üstekini uku bir daha yorumla ben sen o diye ayırt etmediğim gibi kime ne için yazıldığıda önemli değil bu 1 ikincisi senin kadar özel meraklısı görmedim ama illa bir şeylerin peşindeysen özeli bırakta cebimi vereyim ne diyeceksen de en azından için ferahlar sende rahatlarsın
Bu arada o mesajı kimin yazdığını bildiğim için ben rahatım ve sakinim ana sen kendini neden bu kadar kasıyorsun onu anlamadım
Eski 12-02-2006, 03:31   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

teşekkürler can abi resimleri olsa daha iyi olur eğer varsa ve mümkünse resimleri bekliyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2006, 03:44   #7
Bir Dost
Kaptan

Taygun üzgünüm kitaptan yazdığım için resimleri ekleyemiyorum

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları