Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Amatör Balık Avı nedir nasıl yapılır?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 01-04-2010, 09:30   #11
Kamil ESEN
Kaptan

Arkadaşlar eğer av yaptığınız tekneler ticari plakalı tekne ise amatör belge yerine sarı belge zorunluluğu var.Özel teknelerde ise belge alma zorunluluğu yok.Ama karşınızdakine denizde yada deniz kenarındaki dağ başında bazen bunu anlatmak zor olabiliyor.Mesela ben baraj da bu belgeyi isteyen jandarmaya zorunlu değil dedim.Karakol komutanı istiyor dedi. Anlat şimdi bu adama..Belgelerimizi gösterdik gitti.Bence alın belgenizi kafanız rahat olsun
Eski 01-04-2010, 10:19   #12
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Kamil ESEN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar eğer av yaptığınız tekneler ticari plakalı tekne ise amatör belge yerine sarı belge zorunluluğu var.Özel teknelerde ise belge alma zorunluluğu yok.Ama karşınızdakine denizde yada deniz kenarındaki dağ başında bazen bunu anlatmak zor olabiliyor.Mesela ben baraj da bu belgeyi isteyen jandarmaya zorunlu değil dedim.Karakol komutanı istiyor dedi. Anlat şimdi bu adama..Belgelerimizi gösterdik gitti.Bence alın belgenizi kafanız rahat olsun
Aslında bu düşünce sistemi yanlış Kamil hocam.

Yani yasada neyse o olmalı. Ben olsam üşenmez gider karakol komutanına durumu izah ederim. Belge zorunlu değil, zorunlu olmayan şeyi sormaları saçmalık. Herkes görev ve sorumluluklarını bilmeli, ona göre hareket etmeli. Orada denetim yapılıyorsa o jandarma, yasayı kuralları, tebliğleri bizden iyi bilmeli.

Hem amatör balıkçı belgesi alınırken bir sınav, bir şart veya koşul aranmıyor ki. TC vatandaşı olan herkes alabiliyor, yanımızda ikametgah belgemizi taşıyalım, nufusumuzu taşıyalım aynı şey ona bakarsanız.

Eğer gerçekten amatör balıkçılık belgesi birşeyler ifade ederse. Yani alırken bir sınava tabi tutulursa insanlar, yada sınavsız olarak çevre bilinci, doğayı koruma gibi konularda belirli bir süre ders alındıktan sonra bu belge verilse sertifika gibi o zaman bir anlamı olur ve zorunluluğu olmalı, yanımızda mutlaka bulundurmalıyız diyebiliriz.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 11:01   #13
Kamil ESEN
Kaptan

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Yani yasada neyse o olmalı. Ben olsam üşenmez gider karakol komutanına durumu izah ederim. Belge zorunlu değil, zorunlu olmayan şeyi sormaları saçmalık. Herkes görev ve sorumluluklarını bilmeli, ona göre hareket etmeli. Orada denetim yapılıyorsa o jandarma, yasayı kuralları, tebliğleri bizden iyi bilmeli.

Hem amatör balıkçı belgesi alınırken bir sınav, bir şart veya koşul aranmıyor ki. TC vatandaşı olan herkes alabiliyor, yanımızda ikametgah belgemizi taşıyalım, nufusumuzu taşıyalım aynı şey ona bakarsanız.

Eğer gerçekten amatör balıkçılık belgesi birşeyler ifade ederse. Yani alırken bir sınava tabi tutulursa insanlar, yada sınavsız olarak çevre bilinci, doğayı koruma gibi konularda belirli bir süre ders alındıktan sonra bu belge verilse sertifika gibi o zaman bir anlamı olur ve zorunluluğu olmalı, yanımızda mutlaka bulundurmalıyız diyebiliriz.
Ben üstüme düşeni yapıp gelen kişiye açıklamamı yaptım ve sirkülerdeki yerinide gösterdim.Burda konuşmakla orda olayları yaşamak çok farklıNeyin olup olmaması gerektiğini bende biliyorum ama pratik le teori her zaman tutmuyor kardeşim.İnşallah sana dağ başında böyle birşey denk gelmez ama denk gelirse senin de benim kadar çaba gösterebilmen ümidiyle sevgiler...

Bu mesaj en son " 01-04-2010 " tarihinde saat 11:07 itibariyle Kamil ESEN tarafından düzenlenmiştir....
Kamil ESEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 11:31   #14
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
Alıntı:
Alıntı:

Alıntı:
Ben üstüme düşeni yapıp gelen kişiye açıklamamı yaptım ve sirkülerdeki yerinide gösterdim.Burda konuşmakla orda olayları yaşamak çok farklı
Alıntı:
Neyin olup olmaması gerektiğini bende biliyorum ama pratik le teori her zaman tutmuyor kardeşim.İnşallah sana dağ başında böyle birşey denk gelmez ama denk gelirse senin de benim kadar çaba gösterebilmen ümidiyle sevgiler...

Kamil Abim Taygun Kardeşim..

Bu konu iki türlü hani varya "iki ucu .... değnek" hikayesi bunun gibi ..

Taygun sen tebliğden bahsediyorsun ..
Kamil abim yaşanmışlardan..

Bence de tebliğler önemlidir tabiiki ama yaşanmışlarıda bir kenara atmak doğru değil..

Tamam hakkımızın arkasında duralım ancak bu belgeyi alalım bulunduralım.. bize yakışacaktır..

Hem tebliğlerde
"Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla"
. Diye bir ibare var bu ibareye göre yazan yazar laf anlatamazsınız..

Misal olta sayınıza bakar ..
Çantanızı didik didik arar..
Oltadaki iğne sayınıza varana kadar inceler veeeeeee
sonunda kesinlikle bir açık bulur ve itirazınızda bir daha suçlu hale dönersiniz.. Yanında işiteceğiniz bir dolu hakarette cabası ..

Şimdi soralım kendi kendimize ..
Hangimiz TEBLİĞLERE göre 4-4 lük av yapıyor ve tebliğlere uyuyoruz????

O zaman konuyu büyütmeye gerek yok..
Bu ve buna benzer olaylarla karşılaşmamak ümidi ile ..
Amatör avcılığa uygun av yapmamız dileklerimle ..
Kalın sağlıcakla ....

Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 12:01   #15
seyirsubayi
Kaptan

seyirsubayi kullanıcısının avatarı

evet dıger arkadasların da söledıgı gıbı çıktıgınız tekne tıcarı amaclı degılse belgenın zorunlulugu yoktur... ama almakta fayda var.. bu yuzden kısa surede edınılen bu belgeyı almakta fayda var arkadaslar...
Eski 01-04-2010, 12:14   #16
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Necati ARAT tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle

Kamil Abim Taygun Kardeşim..

Bu konu iki türlü hani varya "iki ucu .... değnek" hikayesi bunun gibi ..

Taygun sen tebliğden bahsediyorsun ..
Kamil abim yaşanmışlardan..

Bence de tebliğler önemlidir tabiiki ama yaşanmışlarıda bir kenara atmak doğru değil..

Tamam hakkımızın arkasında duralım ancak bu belgeyi alalım bulunduralım.. bize yakışacaktır..

Hem tebliğlerde
"Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve
sorumluluklara uymak şartıyla"
. Diye bir ibare var bu ibareye göre yazan yazar laf anlatamazsınız..

Misal olta sayınıza bakar ..
Çantanızı didik didik arar..
Oltadaki iğne sayınıza varana kadar inceler veeeeeee
sonunda kesinlikle bir açık bulur ve itirazınızda bir daha suçlu hale dönersiniz.. Yanında işiteceğiniz bir dolu hakarette cabası ..

Şimdi soralım kendi kendimize ..
Hangimiz TEBLİĞLERE göre 4-4 lük av yapıyor ve tebliğlere uyuyoruz????

O zaman konuyu büyütmeye gerek yok..
Bu ve buna benzer olaylarla karşılaşmamak ümidi ile ..
Amatör avcılığa uygun av yapmamız dileklerimle ..
Kalın sağlıcakla ....

Ben katılmıyorum Necati abi bu duruma.
Evet teori ile pratik her zaman farklıdır bunu sonuna kadar kabul ediyorum. İstediklerinde bir açık bulacaklarınada eminim (bir açık olmasa bile yaratırlar). Fakat dediklerimde haksız mıyım?

Bu belge yasal olarak zorunlu değil, tebliğde açıkça yazıyor. Ve bu belgenin nüfus kağıdından, ikametgah belgesinden bir farkıda yok.

Biz bu yanlışlıklarla mücadele etmezsek, nasıl düzelmesini bekleriz bazı şeylerin? Hem jandarma o kadar öcüde değildir herhalde, en azından benim gördüklerim değildi

Ayrıca konuyu büyütmek, yada Kamil hocama bir saygısızlık durumu asla yok şunun şurasında abi kardeş fikir alışverişi yapıyoruz

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 14:00   #17
er35han
Kaptan

er35han kullanıcısının avatarı

aslında taygunda kamil hocada haklı,buradaki hata yasa uygulayıcıda. tarım ve köy işleri bakanlığının 2008/49 no'lu amatör balıkçılık tebliğinde değişiklik yok.

MADDE 4 -(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler bu tebliğ ile getirilen yasak,sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.bu kişilere müracaatları halinde,veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere,il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir.Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

asıl şu günlerde merak ettiğim,şişme botlara da liman kaydı aranması konusu. sahil güvenlik son zamanlarda 2,5 mt üstü tüm tekne ve botlara da ÖTB ve liman kaydı istiyormuş ,konuyla ve son düzenlemelerle ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşımını bekliyorum.

en güzel günlerimiz;henüz yaşamadıklarımız
erhan karasu/1975/gaziemir-İZMİR
er35han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 15:28   #18
alpargun35
Tayfa

alpargun35 kullanıcısının avatarı

Alıntı:
BALIKÇIHOROZ tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Sevgili dostlar sevgili büyüklerim, size bir konuda danışmak ve bilgi almak isterim.Çoğu zaman balığa çıktığımız kaptan bu gün mesaj yazmış.mesajda bu hafta sonu gene bir balıkçı ekibiyle balığa çıktıklarını av esnasında sahil güvenlik tarafından kontrol edildiklerini ve amatör balık avcısı belgesi olmadığı için amatör balıkçıların kişi başı 360 tl ,tekneyi balık çiftliklrindeki tonozlara bağladığı için kaptana da 750 tl ceza uygulandığını yazmakta ; amatör balıkçı belgesi olmadığı için uygulanan bu ceza yasalmıdır ve bu belgeyi amatör balıkçıların alması zorunluluğu varmıdır. sanırım bu belge il ve ilçe tarım müdürlüklerinden küçük bir ücretle alınabilmekteymiş.Bu konuda bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum .
Kaptan dediğiniz kişinin yanlış bilgilendirmesi var,veya bilgi eksikliği mevcut.!!

Hukukta böyle bir madde yok,SG, cezayı hangi maddeye göre kesmiş,olmayan maddeye göremi ?

Aslında cezanın niye kesileceğini arkadaşlar açıklamış,Bazı yeşil ruhsatlı balıkçı tekneleri,yasalara aykırı olarak teknelerini işi bilmeyen ''amatör arkadaşlarımıza kiralıyorlar ,SG bu amatörlere ''Belgesiz ticari faaliyette bulunduğu için cezai müeyyide uyguluyor,tekne ticari olduğu için.
Kaptanlar da hatasını gizleyebilmek için bunları uyduruyor.
Ceza tutanağının, buraya yapıştırılma, ihtimali olsa, gerçek net olarak ortaya çıkacaktır.

Alıntı:
er35han tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
aslında taygunda kamil hocada haklı,buradaki hata yasa uygulayıcıda. tarım ve köy işleri bakanlığının 2008/49 no'lu amatör balıkçılık tebliğinde değişiklik yok.

MADDE 4 -(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler bu tebliğ ile getirilen yasak,sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler.bu kişilere müracaatları halinde,veriliş tarihinden itibaren dört yıl geçerli olmak üzere,il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir.Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

asıl şu günlerde merak ettiğim,şişme botlara da liman kaydı aranması konusu. sahil güvenlik son zamanlarda 2,5 mt üstü tüm tekne ve botlara da ÖTB ve liman kaydı istiyormuş ,konuyla ve son düzenlemelerle ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşımını bekliyorum.
Bendeki bilgi şu,
ÖTB kaldırıldı ,yerine Bağlama Kütüğü Ruhsatı veriliyor.
Bu ruhsat, 4m ve üzeri motorlu botlara veriliyor,
''ancak botun tabanı katlanamayan cinstense (yani ''tabanı sökülüp takılamayan) bir botsa(fiber taban) 2.5 m 're de olsa , motorlu ise bu botada BKR istiyor,Yani özellik botun tabanın da.!!!.

KAFASINDAKİ , 100 FİKİRDEN , 99 TANESİNİ , MADDİYATLA ÖLÇEN KİŞİLERİN HOBİSİ , ''AMATÖR BALIKÇILIK'' OLAMAZ !!!

BİLGİ GÜÇTÜR...
alpargun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 15:33   #19
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
alpargun35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kaptan dediğiniz kişinin yanlış bilgilendirmesi var,veya bilgi eksikliği mevcut.!!

Hukukta böyle bir madde yok,SG, cezayı hangi maddeye göre kesmiş,olmayan maddeye göremi ?

Aslında cezanın niye kesileceğini arkadaşlar açıklamış,Bazı yeşil ruhsatlı balıkçı tekneleri,yasalara aykırı olarak teknelerini işi bilmeyen ''amatör arkadaşlarımıza kiralıyorlar ,SG bu amatörlere ''Belgesiz ticari faaliyette bulunduğu için cezai müeyyide uyguluyor,tekne ticari olduğu için.
Kaptanlar da hatasını gizleyebilmek için bunları uyduruyor.
Ceza tutanağının, buraya yapıştırılma, ihtimali olsa, gerçek net olarak ortaya çıkacaktır.
Abim sana yerden göğe kadar katılıyorum..

Ceza makbuzunda hangi sebepten yada hangi maddeden ceza yazıldığı önemlidir ki ..
Olmayan maddeye göre ceza keseceği yok..

Bu yüzden konu aydınlatılmalıdır..

Hangi sebepten yada maddeden ceza kesildiği öğrenilmeli ve buradan paylaşılarak konuya açıklık getirilmelidir..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2010, 16:13   #20
er35han
Kaptan

er35han kullanıcısının avatarı

Alıntı:
alpargun35 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Bendeki bilgi şu,
ÖTB kaldırıldı ,yerine Bağlama Kütüğü Ruhsatı veriliyor.
Bu ruhsat, 4m ve üzeri motorlu botlara veriliyor,
''ancak botun tabanı katlanamayan cinstense (yani ''tabanı sökülüp takılamayan) bir botsa(fiber taban) 2.5 m 're de olsa , motorlu ise bu botada BKR istiyor,Yani özellik botun tabanın da.!!!.
teşekkürler alp bey bizim botun tabanı katlanır cinsten, bu durumda belge almamamız yasalara aykırı bir durum yaratmayacaktır.

en güzel günlerimiz;henüz yaşamadıklarımız
erhan karasu/1975/gaziemir-İZMİR
er35han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları