Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER

TARTIŞMA, SOHBET ve HABERLER Güncel olaylar hakkında...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-03-2009, 08:48   #1
Nedim Gürler
Oltacı

Varsayılan Büyük mü, küçük mü?

Biz amatör olta balıkçılar, tuttuğumuz büyük balıkları ballandıra ballandıra anlatırız. Fakat bazen beni çok üzen bazı olaylara tanık oluyorum. Şöyle ki; birisi atmış oltayı 1-2 saat beklemiş, sonunda avuç içi kadar bir sazan çekmiş. Atmış sepete. Ne kadar yazık! Halbuki o balık ne seni doyurur ne de avcılık etiğine uyar. Bırak yeniden suya, 1 ay sonra 1-2 kilo olur, gel yeniden tut. O zaman çekerken bile zevki başka oluyor.
Arkadaşlar! lütfen tuttuğunuz balığın özelliğine göre iriliğine bakın. Geri salıvermek mi yoksa katliam mı? Karar sizin.
Nedim Gürler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-03-2009, 18:43   #2
kocabalık
Tayfa

kocabalık kullanıcısının avatarı

Nedim bey size katılıyorum fakat aşırılığa kaçmadıktan sonra bir kaç istisnanın zararı olacağını düşünmüyorum fakat fır sat bu fırsat deyipte işi berbat edenlerde var selamlar rastgele
Eski 22-03-2009, 08:02   #3
tugi9635
Oltacı

tugi9635 kullanıcısının avatarı

nedim bey söylediğiniz o kadar doğruki...aliağadada o küçücük silikonlarla sabahları 10-15 santimlik levreklerden öyle çok yakalıyolarki ,görünce insanın canı acıyor...hemde onlarca kişi ve hepsinde onlarca yavru levrek...sonra konuşurken balık kalmadıda falan filan...
tugi9635 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-2009, 09:42   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Aslına bakılırsa ne çok büyük balıklar, nede çok küçük balıklar avlanmalı. Yani sazan örneğinden yola çıkarsak 10 kiloluk bir sazan milyonlarca yumurta bırakacaktır. Bunların elbet sadece çok ufak bir kısmı erişkin boya gelecektir fakat neslin devamı sağlanacaktır. Bunun tam tersi olarak el kadar sazanlarıda yakalamak insafsızlıktır. Tüm balıklarda durum böyledir. Çok büyük balıklar sadece mücadele ederek bize keyif verir. Lezzet açısından tatmin etmez, ayrıca az önce yazdığım gibi milyonlarca yumurta bırakacak bir hayvana kıymak bence yanlış.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-2009, 08:40   #5
Nedim Gürler
Oltacı

Binlerce yumurta bırakacak bir balığın da avlanması doğru değil tabii ki. O boyuta gelmiş bir balığı sezonunda avlarsak bir sorun olmaz. Tutup da yumurtlama mevsiminde avlarsak yanlış bence. Ne olur sanki 1-2 ay avlanmasak, kıyamet mi kopar?
Nedim Gürler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2009, 19:27   #6
seyirsubayi
Kaptan

seyirsubayi kullanıcısının avatarı

bence balık tek ve kucuk ıse salıverılmesı daha mantıklı... en azından bu benım dusuncem ... herkesın fıkrıne de saygı duyamk gerek avlarınız ve sansınız daım olsun
Eski 30-03-2009, 14:16   #7
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Alıntı:
seyirsubayi tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bence balık tek ve kucuk ıse salıverılmesı daha mantıklı... en azından bu benım dusuncem ... herkesın fıkrıne de saygı duyamk gerek avlarınız ve sansınız daım olsun

Okan bu iş herkesin fikri olmamalı,Ortada tatlısu ve deniz balıkları amatör avcılığı için geçerli bir sirküler var,bizlerin kanunu burda yazılı olanlar,Bu sirkülerin amacı devamlı ve sürdürülebilir avcılık esaslarıdır.ama doğru,ama yanlış,tuttuğum balık bana göre,yenecek boyda,bunu cebe atarım olmamalı,

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları