Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Tatlı Su Balıkları

Tatlı Su Balıkları Türkiyede yaşayan tatlı su balıkları hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-01-2006, 08:59   #1
aserkansatı
Guest

Varsayılan Yılan Balığı

Angulioformes takımının , angulidae familyasındandır.Denizde yaşayan akrabaları müren, mığrı ve kum yılan balığının aksine,ömrünün uzun bir dönemini tatlı suda geçirir.Denizde doğar,tatlı suya girer ve üreme zamanının geldiği 7-8 yaşlarına kadar yaşamını denizle bağlantısı olan sularda geçirir.Ortalama boyları 60-70 cmdir.Çok obur bir balıktır.Kaygan derisi yüzünden yakalandığında elle tutmak güçtür.Avcılığında yem olarak,solucan ve ölü veya canlı küçük balıklar kullanılır.

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 16:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 22-01-2006, 22:56   #2
aserkansatı
Guest

YILAN BALIĞI
Anguilla Anguilla,Flussaal,Anguilla
Erkekleri 35-50 cm, dişileri 45-100 cm. olabilen hem tatlı, hem de tuzlu sularda yayılış gösteren bir balıktır. Doğumu ve 3 yıllık gelişmesinden sonra tatlı sulara girer. 8-20 yıl buralarda kaldıktan sonra tekrar üremek için Atlas Okyanusunda Sargossa denizine yönlenirler. Burada 70-100C sularda yaklaşık 1.000-3.000 m. derinlerde milyonlarca yumurta dökerler. Dönüşü başarabilen yavrular tekrar acısu bölgelerine gelirler. Yırtıcı ve obur bir canlıdır. Yumuşakça, kabuklular ve balıklarla beslenir. Etinin lezzeti yanında yetiştirmeye uygunluğu ile ekonomik değeri çok yüksektir.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-03-2006, 22:24   #3
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Aman uzak durun bu büyüklükteki yılan balıklarından,kitaplarda şöyle yazıyor şayet elinizde açık yara varsa sakın yılan balığının kanına değmesin yada kan gözünüze sıçramasın çünki bu balığın kanı yüksek derecede toksitli.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg yılan balığı.JPG (58,8 KB, 485 Görüntülenme)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 00:53   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Selim Abi teşekkürler, bunu hiç duymamıştım. yakaladığım en büyük yılan balığı yaklaşık 1,5 kg, desene direkten dönmüşüz .

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 17:10   #5
mustfer
Kaptan

Adının başındaki yılan sözcüğünden midir nedir bana bu balık çok soğuk geliyor. Seven arkadaşlara rastgele ama benden uzak olsun.
Eski 09-03-2006, 19:00   #6
balıkcı
Kaptan

Mustafa balıkların içinde(tatlısu)en çok mücadele veren ve tadı en çok lezzetli olan balıktır,yılanla bir alakası yoktur mesela almancada ismi yılan balığı olarak geçmez bizde ise belki ince ve uzun olduğundan yılana benzediğinden böyle deniyor herhalde.
Eski 09-03-2006, 19:06   #7
mufi
Guest

selim kardeş haklısın herkes aynı şeyi söylüyor. bunun eti lezzetliymiş.. ben hiç yemedim ama.. en azından tadı en çok hangi balıgın etine benziyor..??
birde en lezzetli yapılış şeklinide anlatırsan sevmiyenler heveslenir...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2006, 20:59   #8
balıkcı
Kaptan

Muvaffak abi bu balığın lezzeti tatlısuda hiç bir balığa benzemiyor eti bir kere çok yağlı,ben bir çok çeşidini yedim tava,ızgara,dumanda tüsüleme ve kor ateşte ateş sönmeye başladığı zaman aliminyum kağıda sararak ateşin içine atıp üstünü küllerle örtüyorum ve yavaş yavaş pişiyor balığın yanına ağız tadına göre çeşitli baharat atmak sizlerin işi ben genelde tuz,karabiber kulanıyorum bazen taze kekik yaprağı ilave ederim oda taze bulursam.
Eski 10-03-2006, 05:44   #9
mustfer
Kaptan

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
Mustafa balıkların içinde(tatlısu)en çok mücadele veren ve tadı en çok lezzetli olan balıktır,yılanla bir alakası yoktur mesela almancada ismi yılan balığı olarak geçmez bizde ise belki ince ve uzun olduğundan yılana benzediğinden böyle deniyor herhalde.
Ağbi soğudum ben bu balıktan, ne yapsam alışamam. Şöyle bi baktığın zaman uzunluğundan başka o mendebur hayvana benzer bir yanı yok ama dedimya aramıza soğukluk girdi.
Eski 12-03-2006, 04:29   #10
aserkansatı
Guest

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
selim kardeş haklısın herkes aynı şeyi söylüyor. bunun eti lezzetliymiş.. ben hiç yemedim ama.. en azından tadı en çok hangi balıgın etine benziyor..??
birde en lezzetli yapılış şeklinide anlatırsan sevmiyenler heveslenir...
Muvaffak Abi senin avlandığın o azmakta bol miktarda var yılan balığı,ama genellikle gece geliyor.Yakala, ızgara yada şiş yap kömür ateşinde,dikkat et parmaklarını yeme...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları