Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sportif Olta balıkçılığı yapmak için hangi avlak tercihiniz olur?
Halka açık kontrolsuz avlaklar 5 50,00%
Ücretlendirilmiş kontrollü özel avlaklar 5 50,00%
Oylayanlar: 10. Bu ankette oy kullanamazsınız

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-09-2012, 16:27   #1
MuZiP_06
Oltacı

MuZiP_06 kullanıcısının avatarı

Arrow Göl ve barajların özel avlak yapılması

Değerli avcı dostlarım ve Üstadlarım;
Başka bir forumda paylaştığım konumu birde burda paylaşmak istedim,konuda adı geçen Vedat amcayı sizlerde tanıyormusunuz bilmem fakat cok değerli bir üstadımızdır.Kendisinin buna benzer bir konusu olmuştu ondan esinlenerek bende hep hayalimde olan bu konuyu acıp görüşlerinizi almak istedim.İşte konu;
Merhaba değerli avcı dostlarım.Hepimizin az cok tanıdığı bildiği Vedat Amcamızın özel avlak projesini okuduktan sonra bende bu yazımı sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim.Belki bu projeyi düsünen gerekli altyapısı ve çevresi bulunan kişilerin de dikkatini çeker bu konu ve belki hayata geçer diye ümid ediyorum.
Sevgili vedat amca, sazan team başlıklı konunuza hayran kaldım.Benimde hayalimde olan kafamda hep tasarladığım bir mevzu idi.Fakat ben sadece bir bölge olarak degil bütün il ve ilçelerimizdeki özelleştirmeye uygun baraj , göl,gölet ve akarsularda bu bölgelerin devlet tarafından belirli şahıs ve kurumlara avlak olarak kiralanmasına müsade edilmesi hayali içerisindeyim.
Şu an sesleri duyar gibiyim;e be adam delimisin bi özelleşmedik oralar kaldı oralarda özeleşsinde oralarada giremeyelim diyenleri duyuyorum şimdiden.Hatta bu duydugum en saçma fikir diyenleride . Fakat aşagıdaki maddelere uygun, uygun müessese ve kişilere kiraya verildiğini düşünün birde.(misal Vedat amca )
a) Bölgeyi kiralayan şahıs veya kurumun asli görevi;kiralanan göl , gölet veya barajın izinsiz ve tebliğ dişi av a karşı özel güvenlik sistemleri ile korunması.(ki buradan para kazanacak kimse zaten yasak av yaptırmaz)
b)Kiralanan bölgede limitler dısında ve olta başı sadece bir iğne kullanılmak kaidesi ile avlanılmasına müsade etme ve kişi başı en fazla 2 adet olta atılmasına müsade edilmesi.
c)Bölgede kesinlikle ağ,tırıvırı ve benzeri doğaya ve çevreye zararlı av malzemelerinin kullanılmasını engelleme.
d)Bu kiralanan alanlarda,su kenarlarına,ahşap avlak iskeleleri kurularak , göl veya barajın gerek kontrolunu kolaylaştırmak gerekse avlakta doğal ortamı korumak.(Bu aynı zamanda ben para verdim girdim kardeşim istediğim yerde atarım deyip gelip başkasının burnunun dibinde olta atan duyarsız avcılarıda engeller.)
e)Avlak çevresinde belirli noktalarda Su ve WC bulundurulması.
f)Avlak çevresinde atık kovaları ve konteynırları bulundurulması.
g)Avlak çevresini kirleten avcı ve vatandaşlara idari para cezası
uygulanması.
h)Göl çevresinin bölge habitatına uygun ağaçlandırılması ve bu ağaçların bakımı.
ı)Avlaklara avlanma belgesiz girişlere izin verilmemesi.(Tabi inşallah eğitim dışı belge verilmez)

Evet arkadaşlar daha bircok madde eklene bilir.Ücretli girilecek olması biraz sıkıntılı görülebilir,bu ücretlendirme gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından önceden belirlenir ise kiralayan şahıs veya kurum kafasına göre fahiş fiyatlarla avcılık yaptırmaz.Elbet 1 veya 2 lira gibi ücretler bukadar hizmet sunulması karşısında beklenemez.Buda durumu iyi olmayan avcı doslarımızın her hafta ava gitmesini zorlaştırır fakat en azında ayda bir veya iki kez gittikleri avlaktan buyuk trofe balıklar yakalamışve avın keyfini alarak dönerler.Başka avcıların duyarsız ve umarsız davranışlarından uzak durur bu tür sorunlar olustugunda görevliler tarafından çözüme kavuşturulmasını sağlarlar.Avlaklara eşiyle ailesiyle guven içinde gidebilirler.Tuttukları balıkları (limitler dahilinde) afiyetle yiyebilir veya sportif amaçla avlananlar balıkları göle zarar vermeksizin sala bilirler.Özelleşen bölgelerin stabilize ve bozuk yolları daha iyi hizmet sunma amaclı asfaltlana bilir ulasım ı kolay hale getirile bilir.Buda zorlu hava sartlarında ,altında 4*4 araç bulunmayan avcıdostlarımızında daha rahat bir şekilde avlaga ulasmasını sağlaya bilir.Göldeki canlı yasamı korunur ve devamlılıgı saglanmış olur.
Biliyorum bir cogumuz özelleştirmelere karşı gelsede kolaylıklarını ve avantajlarını da biliyor ve kullanıyoruz.Bunun avlaklarımızda da işe yarayacağını düsünüyorum.Bizim toplumumuzun bilinçlenmesini veyahut devletin yasak avlanma ve avlaklara gereken değeri vermesini beklersek ne buna bizim ömrümüz yeter nede o sular bu tahribata dayana bilir.
Bunun yanısıra bu özelleştirmeleri tüm yurdumuz ve ulusal boyutta da dusunurisek;

a)Başta buyuk kentlerimizde başlayan bu projeler başarıları göründüğü taktirde hiç emek ve çaba harcamaksızın tüm yurda yayılır buda tüm yurttaki baraj,göl,gölet ve akarsuların korunmasını sağlar.
b)Başta buyuk şehirler olmak üzere bir çok il ve ilçedeki suların kalitesi artar çevre kirliliğinin önemli ölçüde önüne geçilir.
c)Tüm yurtta yasal avcılık zorunlu hale gelir ve belgesiz avcılık engellenmiş olur.
d)Bir çogumuzun bildiği gibi bir çok göl ve barajımızın etrafı kurak ve çorak bu bölgelerin ağaçlandırılmasına katkıda bulunmak.
e)Yapılan ağaçlandırma ve temizlik çalışmaları sayesinde su altı oldugu kadar su üstü canlılarında göl çevresinde ikametini sağlamak ve doğal hayat çeşitlliğini artırmak.
f)Artan kuş , bitki , ağaç ve tatlı su canlıları sayesinde fotoğrafcılık , kamp çılık ,doğa sporları vb faliyetlerin artması.
g)Yerli ve yabancı turislerin avlanma ve gezi amaçlı yurdumuzu ziyaret etmeleri.

Evet arkadaşlar benlar benim düsüncelerim.Bu düsünceleri hayata gecirebilecek maddi yonden cok kuvvetli bir çok avcı iş adamımız oldugunu Yaban Tv izleyenleri görüyordur.Ve bu avcı iş adamı veya bürokrat kişilerin yurdumuzun bütün illerinde yeteri kadar oldugunu da biliyoruz.Yani bu proje aslında hayata geçmiyecek birşey değil ve aynı yurdumuzdaki birçok sey gibi başarıya ulasıldıgı bir kere görüldümü gerisi çorap söküğü gibi peş peşe gelecektir.
Yorumlarınız bekliyorum saygılarımla...

YABAN A SAYGI KENDİNE VE GELECEK NESİLLERE BRAKILAN MİRASTIR
Hürkan Çoban
İkamet/Ankara
25/06/1981
0Rh+
MuZiP_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 03-09-2012, 23:07   #2
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Değerli kardeşim Hürkan:
Yazını baştan sona okudum bir daha okudum.sadece kendi fikirlerimi beyan etmek isterim.
ücretlendirilmiş özel avlakları işletme işini senin benim gibi amatör avcılığa gönül vermişlere verilmez,bu işi sadece kazanç amacı güden balığın -B- sini bilmeyen ama PARA yı çok iyibilen zengin tayfasına verirler.5-10-20 yıl ne kadarsa o süre sonunda da avlakta kurbağa bile bulamazsın.Avlanmanın yasak olduğu geçen sezonda Çorum Obruk barajında ağla balık yakalayan bir şahısla görüşmemde haftada 2,5 -3 bin liralık balık yakaladığını Ankara haline verdiğini ,aylığının 10bin liraya geldiğini,kolluk kuvvetlerini gördüğünü onlarında göz yumduğunu..... anlattı.böyle yerleri özelleştirsen ne seni ne beni oraya hiç sokmazlar, adamların satacağı balığı yakalatmazlar.
Çankırı Orta ilçesi ile Ankara Kızılcahamam sınırında Güldürcek barajı var.Barajın bir tarafı Ankaraya bir tarafı Çankırıya ait.Barajın etrafındaki 2 köy kooparatif kurup balığı sahiplenmişler.olta atmana bile izin vermiyorlar.ama yumurta zamanı yasak masak takmıyor ağ ile balık yakalayıp pazarlarda satıyorlar.15 yıl öncesi kıyıdan elle tutuyorduk 8-10kğ lık sazanları.Şimdi araki bulasın.
Örnekleri daha çoğaltabilirim.
Amatör olta balıkcısı olarak senin benim koruduğum kadar korunmayacağına "altın yumurtlayan tavuğun"çabucak kesilip karnındaki yumurtalara göz dikileceğine eminim.
Bak denizlerimizdeki balıkcılar nasıl ayaklandı derinlik limiti konuldu diye.kıyıya daha yakın avlanıp balığın kökünü 3-5 günde kurutup desteleri ceplerine koysalardı ne güzel olacaktı.bu limitlere uyulacağını da ummuyorum.yarın "açız öldük bittik" der ağlarlar devlet de izin verir.

""dert çok derman yok"" yokmu? var var ama önce insanımızın içindeki kolluk kuvvetinin uyanması lazım.Hak kerim elbet bir gün uyanır uyanır ama ne iç sularımızda nede denizlerimizde balık kalır.İNŞALLAH BEN YANLIŞ DÜŞÜNÜYORUMDUR.

Avların bereketli olsun.Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-2012, 12:05   #3
MAVİ FENER
Kaptan

MAVİ FENER kullanıcısının avatarı

Exclamation

Değerli arkadaşım Hürkan ve Hüsam;
Fikirleriniz çok güzel, paylaşımınız hepten güzel....
Ancak bende Hüsam arkadaşımın fikrine katılıyorum...Para vererek avlanacaksın, böyle bir uyğulama balık neslini bitirir...Çünkü; o yerin sahibi av yasağını mutlaka delecektir...Çünkü sonuçta para vardır....
Bizler mutlaka konulan yasaklara uymalıyız diyorum....teşekkürler...
İstanbul - 1949
İTÜ /Kimya ve İşletme Müh.

MAVİ FENER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-2012, 14:40   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Merhabalar

Almanya'dan gelmiş bir arkadaşla bu konuyu konuşmuştuk 1 ay kadar önce. Orada göletler avcılık klüpleri tarafından kiralanıyor. Ve o klüp o gölün, göletin korunmasını sağlıyormuş. Yapılan avcılıkta kurallar çok katıymış, cezalar caydırıcı. Ki herkesin kurs görüp amatör balıkçılık belgesi alması gerekiyormuş.

Kısacası bence çok güzel bir oluşum teoride, fakat maalesef burası Türkiye pratikte bu işin yapılabilmesi çok zor, devletin gerçekten bu işlere eğilmesi gerekir ancak o şekilde uygulama başarılı olur. Aksi halde faydadan çok zarar oluşturur.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-2012, 15:51   #5
ustam18
Kaptan

""Kısacası bence çok güzel bir oluşum teoride, fakat maalesef burası Türkiye pratikte bu işin yapılabilmesi çok zor, devletin gerçekten bu işlere eğilmesi gerekir ancak o şekilde uygulama başarılı olur. Aksi halde faydadan çok zarar oluşturur.""

Değerli kardeşim Taygun:Bizler çıkan" bir yasanın,bir kanunun önce neresini delebiliriz "düşüncesinde olan bir millet olduk.Misal olarak sigara yasağı çıktı resmi kurumların hepsinde de yönetici konumdakiler odalarında hala dumana devam ediyorlar gören yok.
" Bu işlere Devlet el atması lazım "diyorsun da denetim kolluk kuvvetlerinde olduğu halde yasağı ilk önce onlar ihlal ediyor,sana bana da ahkam kesiyorlar.Ver bu işi gönül vermişlere,bağla kolluk kuvvetlerini Fahri müfettişlere bak bakalım yasa nasıl uygulanıyor.

Ama burası TÜRKİYE.Avrupalı Tırıvırıyı üretti ülkesinde kullanmadı türkiyede sattı.İsrailli kendinden başka balıklara hak tanımayan sazanı üretti bizim sularımıza saldı.Bunlara benim devletim izin vermedi mi(tırıvırıyı üretene ceza yazmadı,israil sazanı nı DSİ aracılığı ile göletlere bıraktı) daha bir çok örnek var.
avlarınız bereketli olsun rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
Eski 04-09-2012, 18:29   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Hayrettin abim neresinden tutarsan elinde kalıyor bu işler. Önce vatandaşlık bilinci olması lazım, doğa sevgisi olması lazım insanda. Daha sonra tutarlı yasalar, düzgün işleyen kontrol mekanizması lazım. Hep lazım ama yapılan bir şey yok.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-09-2012, 18:38   #7
MuZiP_06
Oltacı

Hayrettin abim , Üstad abim ve Taygun arkadaşım yorumlarınz aynen tahmin ettiğim gibi ,fakat sanırım atlanılan bişeyler olmuş konuda. Sanırım benim konuyu cok uzun tutmamımda bunda etkisi olmustur.
Bakın değerli avcı büyüklerim ve dostlarım.Ben bu konuda profesyonel olmama ma rağmen bir takım yasaklar belirttim.Aynı zamanda da bazı kurum ve kuruluşlardan bahsettim.Misal Avcılık derneklerinden birine verilebilir.Veya değerli birçok üstadımız var onlardan birine verile bilir,denetimlerde genel kolluğa bırakılmaz dernekler tarafından yapılır.
Gelelim balıkların tüketimine ve gölün kurumasına.Değerli büyüklerim yıllardır ağların yapamadığını biz amatör balıkçılar limit dahilinde avlanarak,kişi başı en fazla 2 olta her oltada sadece tek iğne kullanarak.Avlakta yanlızca belirlenen yerlerden olta atılmasına herkezin kafasına göre istediği yerden olta atmasına musade etmeden.BİZ Bu balığı nasıl bitiricez?
Sanırım düsünceler şimdi değişmiştir Hayrettin abim yorumlar diğer forumda da aynı başladı ama şimdi hemen hemen herkez destekler oldu.Çünki karamsarlıği attılar üzerlerinden ve yapıcı düsününce neden olmasın demeye başladılar.
Düşünün bi limite uymak zorundasın, balıkçı belgen olmak zorunda,kafana göre avlanamazsın kurallar herkeze eşit ve katı.Kimse gelip tırıvırı atamaz ,burnunun dibine girip olta atıp avını bozamaz,bence şahane bir fikir ve avcılıkta bir devrim olurbu.
Hem neden olmasın?Devlet ve ilgili kurum ve kuruluşlar için süper bişey.Kiralayan şahıs veya kurum o gölün çevresinin ve suyunun temizliğinden sorumluolacak.Devlet otomatikman bu işi kontrole aldırmış olacak.Göl çevresini ağaçlandırtacak.Göle kontrollü girişi sağlayacak,e bu işi parayla yaptırdığı için kirasını ve vergisinide alacak.Ne şiş yanacak ne kebap.Alan memnun satan memnun.Devletin en sevdiği iki şey verilmiş olacak bir para iki sorumluluklarından kurtulma.

Hürkan Çoban
İkamet/Ankara
25/06/1981
0Rh+

Bu mesaj en son " 04-09-2012 " tarihinde saat 18:41 itibariyle MuZiP_06 tarafından düzenlenmiştir....
Eski 04-09-2012, 18:52   #8
MuZiP_06
Oltacı

Alıntı:
Taygun KOCABIYIK tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Hayrettin abim neresinden tutarsan elinde kalıyor bu işler. Önce vatandaşlık bilinci olması lazım, doğa sevgisi olması lazım insanda. Daha sonra tutarlı yasalar, düzgün işleyen kontrol mekanizması lazım. Hep lazım ama yapılan bir şey yok.
Taygun arkadaşım aslında özel avlak fikride bu nedenlerden dolayı cıkmadımı?Milletin vatandaşlık bilinci yok , doğa sevgisi yok , yaptırımı kuvvetli yasalar yok olanıda takan yok.Ama özel avlak olur ise mecbur uymak zorundalar kurallara yoksa giremezler içeri.Ha özel avlak paralı ama diyeceksiniz , vallahi ben adam gibi balık yakalamak için en az 200 km yol yapıyorum iş adam gibi de 20 kiloluk balıklar değil ha 3 kilo 5 kilo balıklar.Benzin olmuş dünya para gaz olmuş dünya para,aha demin haber söyledi %11 gaza gene zam.Benim bir ava gidip gelişim zaten en az 100 lira en az oda.Ben 100 lira özel avlağa vermeye rağzıyım enazından millet ailesiyle colugu cocuguyla ava gidebilir.
Çamlıdere de köylüler bir balıkçıyı bıçakladılar.Milletin yolunu kesip tüfekle köpekle kovalıyorlar.Buralara millet ailesiyle gidebilirmi?Misal diyelim bir ooglunuz var ona balıkçılık aşılıyacaksınız veya kızınız var balıkçılıgı sevdireceksiniz.Bir kere oralara götürün çocuk seveceksede sevmez.Ama özel avlakta gölgede piknik yaparlar tuvalat sıkntısı olmaz hem eğlenir hem avcılıgı öğrenirler.
Biz bu konuyu butun dostlarımızla paylasıp desteklerini isteyecegiz ve yasalaşması gerçekleşmei için elimizden geleni yapacağız.Sizlerinde yanımızda olacagınızı destek vereceğini ümid ediyorum Saygılar..

Hürkan Çoban
İkamet/Ankara
25/06/1981
0Rh+
Eski 04-09-2012, 20:54   #9
ustam18
Kaptan

Hürkan kardeşim özelleştirmeden yana değilim.heleki sularımızın özelleştirilmesine kesinlikle karşıyım.Araştırın bakın özelleştirilen tüm kurum ve kuruluşlar yabancıların elinde.
Ben derimki: bir balıkcılığımız kaldı ona bari elleşmeyin.belki gerikafalıyım ,belki yanlış düşünüyorum ama kesinlikle paralı avlanmaya,sularımızın şahıslar tarafından işletilmesine KARŞIYIM.(bu düşünceler sadece bana ait olup kimseyi etkileme amacım yoktur.)
O Rh +
ÇANKIRI
Eski 05-09-2012, 14:24   #10
MuZiP_06
Oltacı

Hayrettin abi yorumların için teşekürler elbet görüşler burda cok önemli.Bende bunları görmek istiyorum zaten baktım avcı dostlarımız karşı bu konuyu daha fazla uzatmadan avıma bakıcam saygılar.

Hürkan Çoban
İkamet/Ankara
25/06/1981
0Rh+
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları