Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-08-2006, 13:17   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Exclamation Tüm balıkçıların uyması gereken kurallar....!

Sevgili arkadaşlar,kendini bilen tüm kıyı balıkçıların uyması gereken kurallara bazı oltacı arkadaşların riayet etmediğini malesef çok gördüğüm için bunu yazma paylaşma gereği duydum.
1- Bazı arkadaşların olta atıp balık tutma zevklerini tatmin ettikden sonra giderken bir kez dahi etraflarına bakınmadan gittiklerini çok gördüm.işi bitip giderken bütün çöplerini bırakıp gidiyorlar.Buna hem şehir dışındaki ortamlarda hem de şehir içinde çok gördüm.Yem kutuları-kağıtları,yiyip içtikleri gıda maddesi ambalajları,su ve bira şişeleri vs.bırakıp gidiyorlar.Bence bunları bir poşette toplayıp bir çöpe bırakmak yapılabilecek en asil davranışdır.

2-Bazı yeni başlayan arkadaşların o yerde kendilerinden önce oraya gelip balık tutanların ta dibine kadar yanaşıp olta atmaya çalıştığını ve oltalar karışınca da küçük çaplı tartışmaların yapıldığını çok gördüm.Onun için birbirimize karşı saygılı olalım ve o kişi iri balık tuttu diye ta dibine kadar yanaşmayalım.Ne onu nede başka bir kimseyi rahatsız etme hakkımız olmadığı düşüncesindeyim.

3-Yine bazı arkadaşların istemedikleri mesala isparoz vs.gibi balık geldiğinde ise
balığın ağzını yırtarak yere fırlattılarını çok gördüm.Arkadaşlar bu tür küçük balıklar başta levrek olmak üzere diğer büyük balıkların başlıca yemi olduğunu unutmayalım.İstemediğimiz bir balık tuttuğumuzda eğer (zehirli adabeyi-dragonya dışında) beğenmemşsek mümkünse fazla zarar vermeden onu tekrar denize salmak bir insanlık gereği olduğunu düşünüyorum.

4-Yine söz meclisden dışarı diyerek bir konuyu daha belirteyim.Çeşme Ildırda kıyı şeridinde olta atıyoruz.Arkamız yol ve onun hemen dibinde yazlıklar var ve insanlar çoluk çocuk oturmuş yemek yiyorlar veya evlerinde istirahat ediyorlar.Ben ve arkadaşlarımda sabahlamak üzere oraya geldik ve olta atıyoruz.Ortam sakin ve o kadar güzel ki.Hava karadığında araba ile 3-4 arkadaş geldi.Hazırlanıp oltalarını attılar.Derken biralarını açtılar allahım birde arabalarındaki teyibi sonuna kadar açtılar.Velhasıl ortamın bütün güzelliği gitti.Derken birazda alkolün etkisi ile olsa gerek muhabbetleride iğrençleşerek belden aşağı muhabbete dönüşdü.Hemde afedersiniz anıra anıra konuşuyorlar.Şimdi sizin eviniz orada olsa ve kapının önünde böyle tipler gelse veya siz orada olta atıyor olsanız rahatsız olmaz mısınız.Ben ve sadece ben zihniyeti ile haraket eden böyle pozisyonlara lütfen düşmeyelim.Toplumda balıkçı-oltacı deyince bırak kardeşim ayak takımı bunlar imajından asla kurtulamayız.
Herkezi önce kendine sonra başlalarına saygılı olmaya davet ediyor ve herkeze bol şanslar diliyorum.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 13-08-2006, 14:29   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İshak abi çok güzel bi konuya değinmişsin. Av yaparken kendimize rahatsızlık verilmesini istemeyiz ve bunu düşünerek doğaya ve insanlara rahatsızlık vermemeliyiz. Bazı kurallar yazılı bazıları ise yazısızdır balık avının yazısız kuralları bunlar olmalı bence.
Teşekkürler

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-2006, 14:53   #3
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

İshak abi dediğin gibi kurallar bunlar olmalı.Son maddeye çok fazla katılıyorum.BEn ailemle beraber olmayı severim ve pikniğe genelde ailece gideriz.NEyse her pazar piknik yapan bir yapımız olduğunu barajda yer aramaya koyuluruz.Bildiğimiz güzel koylar vardır.Ailecek gidelecek yerlerde bazen saplar takımı oturmuş oluyor.İçmekten komaya giriyorlar.Barajda artık yer kalmadı neredeyse.Sataşacaklar diye korkuyor insan.Sarhoşun sağı solu belli olmaz bi bıçak saplar.LAf atarlarsa da dayanamaz bizimkile adamlara dalar velasıl kavga çıkar.Bunlardan arınmanın bir yolu da yok.BAzen şeytan kanıma girip in arabadan at hepsini tek tek baraja da levrekler bayram etsin diyor.Birazdan kısmetse gidecez baraja karşılaşacağım vaziyetin yine aynı olacağına eminim.Bazende bir insan gereğinden çok fazla olta atıp yeri işgal ediyor.Birşeyde diyemiyorsun ama sinir oluyor insan.Herkes biraz daha karşısındakini düşünse herşey daha iyi olacak buna eminim.Kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyi başkalarına yapmamamız dileğiyle.
Teşekkürler.
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-2006, 16:53   #4
palukcu
Oltacı

Varsayılan Ayrıca

Balığa kaçma şansı vermeyen yöntemler kullanılmamalı.
1:Mesela balıklara kireç atmak ,dinamit atmak.Böylelikle balık neslini tüketmek gibi.
2:Yeterince balık tutulduktan sonra israff olacak balık tutulmamalı.
3:Yavru ve ufak tutulan balıklar tekrar geri bırakılmalı.(Sen git baban gelsin diyip salın.Belki babası gelir
palukcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2006, 08:40   #5
ykmk
Kaptan

ykmk kullanıcısının avatarı

Hehe Palukçu ben öle yaptım babası geldi.
ogameci39@hotmail.com

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
ykmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-09-2006, 12:57   #6
aganta borina borinata
Guest

ben bu konuya cevap yazmıştım...çok iyi hatırlıyorum ama kaybolmuş...neyse önemi yok ...ama aynı şeyleri tekrar yazamayacağım...kısaca yukarıdaki kurallar amatör balıkçılık değil insani kurallardır...yaşamın bi çok noktasında önem taşır...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-10-2006, 20:14   #7
Burhan
Oltacı

Burhan kullanıcısının avatarı

Efem balığa kireç atmak ve dinamit atmak deniliyor burda. Ne kireci ne dinamiti Noooluyoruz arkadaş ? Balık bu ya ? neredeyse yenilebilir tüm balıkların hiçbir savunma mekanizması mevcut değil. en fazla yüzer bön bön öküz gibi adamın yüzüne bakar. Bu ne adaletsizliktir yav? Hiç mi vicdan yok ?

Ya şöyle bişey var...

Bernard Shaw diye çok süper bi yazar demiş ki

Bir insan bir kaplanı öldürünce bunun adına spor, bir kaplan bir insanı parçalayınca bunun adınada vahşet deniyor. vay ağzını öpem ya... ne güzel lâf etmiş vallahi bi yerim şişti. Yok böyle bişi arkadaş... ben iki parça balık tutuyorum. o da dört tane sümüklü mezgit. Başka bişi yakalayamadım şu ânâ kadar. geçen gün bi tane kalem kadar zargana tuttum ipekle...

ilk zargana yakalayışımdı onuda saldım mutluyum yav...
Burhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-2007, 15:38   #8
fried
Oltacı

fried kullanıcısının avatarı

Varsayılan çarpma ile avlanma

Arkadaşlar, çarpma olta ile avlanmanın herhangi bir sakıncası varmı ?
Eski 15-01-2007, 15:47   #9
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
fried tafarından gönderildi
Arkadaşlar, çarpma olta ile avlanmanın herhangi bir sakıncası varmı ?
1) zevkli bi avlanma yöntemi değildir( bence)...
2)kaçırdığınız balıklar genelde ölürler...
3)yakaladığınız balıklar tutulabilecek boydan küçükse balığı bıraksanızda yüksek ihtimalle yaşamayacaktır...
4)sudan fırladığında tehlikeli yaralanmalara neden olabilir...

lürfen kontrol panelinizdeki imza ayarlarınızı yapınız...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-01-2007, 15:53   #10
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Doğan'a aynen katılıyorum...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları