Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-04-2007, 23:28   #1
Güven ÖZYELDAN
Guest

Varsayılan Türkiye iç sularında balık üretim çalışmaları

Bakanlığımız henüz Türkiye iç sularında balık üretim çalışmalarının yapılmadığı 1960’lı yıllarda Yedigöller Balık Üretme İstasyonunu kurarak yurt dışından getirdiği Gökkuşağı Alabalığı ile balık üretim ve yetiştiriciliği çalışmalarına başlamıştır.

Teşkilatımızın Yedigöller Alabalık Üretme İstasyonumuzla başlayan balık üretimi çalışmaları, yıllar itibarıyla ülkemizin değişik bölgelerinde kurulan istasyonlarla, ülkemiz balıkçılık sektörü için, özel teşebbüsün balık yetiştiriciliğine özendirilmesi üzere öncülük vazifesi yapmış, özel teşebbüsçe kurulan balık yetiştiriciliği tesislerinin yavru balık ihtiyacının karşılanmasında destek olmuştur.

Genel Müdürlüğümüz, Türkiye balıkçılık sektörüne katkısının yanı sıra orman içi suların balıklandırılması ve sportif balık avcılığının geliştirilmesi amacıyla da yavru balık üretimi ve balıklandırma çalışmalarını yıllar itibarıyla sürdürmüştür.

1998 yılından itibaren Genel Müdürlüğümüz ticari balık üretimi ve yetiştiriciliği çalışmalarını bırakarak, balıkçılık alanındaki çalışmalarını orman içi suların balıklandırılması alanında yoğunlaştırmıştır.

Aynı tarih itibarıyla, yabancı bir tür olan Gökkuşağı alabalığı ile yapılmakta olan, balıklandırma çalışmalarını tamamen durdurmuştur.

1999 yılından itibaren Abant gölünden yakalanan göl alası ile Bolu ve Zonguldak illerimizdeki orman içi sulardan yakalanan dere alası anaçları ile deneme amaçlı üretim ve balıklandırma çalışmalarına başlanılmıştır.

Genel Müdürlüğümüz, ülkemiz sularının yerli türlerimizle balıklandırılması amacıyla yine bir ilk’e imza atarak ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması adlı uygulama projesini 2004 yılından itibaren yürürlüğe koymuştur.

Bu proje ile doğal alabalık türlerinin üretimi ve üretilen bireyler ile orman içi su kaynaklarındaki alabalık populasyolarının optimum düzeye ulaştırılması, bozulan alabalık habitatlarının iyileştirilmesi sonucunda sportif balık avcılığının geliştirilmesi ile orman köylüsünün sosyoekonomik yönden kalkındırılması amaçlanmıştır.

Projemize, Türkiye’de kültür balık yetiştiriciliğinin ilk başlangıç yeri olan ve 1999 yılında deneme üretimi çalışmalarına başladığımız Yedigöller Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonumuzda, orman içi derelerden yakalanan yöresel ismi mercan olarak adlandırılan dere alabalıklarından 360 adet ile Gölcük üretme istasyonundan 2001 yılında keseli yavru olarak getirilen ve bu istasyonda beslenerek anaç durumuna getirilmiş olan 325 adet Abant alabalığı türlerimiz ile başlanılmıştır.

Üretimde kullanılan anaç balıkların gen çeşitliliğini sağlamak amacıyla her yıl yeni anaç balıklar yakalanarak genetik çeşitliliği sağlamak amacıyla kan tazelemesi yapılmaktadır.

Sağım çalışmaları, Dere alabalıklarında Kasım-Aralık, Göl Alası (Abant) ise Aralık-Ocak dönemlerinde yapılmaktadır.

Sağım ve döllenme çalışmaları yapılarak kuluçkaya alınan yumurtalar Şubat ayından itibaren çıkışa başlamakta ve yavru balıkların besin keselerinin çekilmesi ile birlikte beslenme çalışmalarına başlanılmaktadır.

Yavru balıkların beslenmesinde ilk yem olarak canlı yem(beyaz kurt) kullanılmaktadır. Beslenme dönemi sonunda 5-6 cm’ lik boya ulaştırılan yavru balıklar Haziran-Temmuz aylarında önceden belirlenen alanların balıklandırılmasında kullanılmaktadır.

Yıllar itibarıyla gerçekleştirilen balıklandırma çalışmaları;

2004 yılı

Göl Alası 50.000 adet

Dere Alası 10.000 adet

2005 yılı

Göl Alası 235.000 adet

Dere Alası 22.000 adet

2006 yılı

Göl Alası 200.000 adet

Dere Alası 130.000 adet yavru balık kullanılmıştır.

2007 yılı

Üretim ve balıklandırma hedefimiz 1.000.000 adet olarak belirlenmiştir.

Yedigöller Alabalık Üretme İstasyonumuzla başlayan yerli alabalık üretim çalışmalarımız, 2003 yılı sonunda Mersin İl Müdürlüğümüze bağlı Tarsus Bahçe Alabalık Üretme ve Yetiştirme İstasyonu, bu istasyonumuza ek olarak Trabzon Maçka-Altındere Alabalık Üretme İstasyonunda gerekli düzenlemeler yapılmış olup, bu tesisimizde de 2006 yılında Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan kaynaklardan anaç elde edilerek üretim çalışmalarına başlanılmıştır.

Yaban Hayatı Yönetimi Şube Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan ‘Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman içi Suların Balıklandırılması’ adlı projemiz istasyon sayımızın 3 adete çıkması ile ülke çapında üretim ve balıklandırma kapasitemizi arttırarak çalışmalarımız sürdürülecektir.ALINTIDIR

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-04-2007, 23:38   #2
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

milletimize hayırlı uğurlu olsun inşallah.. çok güzel bi haber teşekkürler...
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-04-2007, 08:52   #3
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

paylaşımınız için teşşekkürler gerçektende güzel bir haber..

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları