Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Tatlı Su Balıkları

Tatlı Su Balıkları Türkiyede yaşayan tatlı su balıkları hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 25-02-2006, 11:16   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Varsayılan Tatlı Su Tirsisi

Daha çok Karadeniz'e has bir balık olan tirsinin tatlı sulardaki adı Tatlı Su Tirsisi'dir.Denizlerden tatlı sulara girerek yaşamlarını sürdüren tirsi balığı,özellikle Karadenize akan derelerde bu suların beslediği kıyı göllerimizde çokça bulunur.Boyları genellikle 25-30 cm.dir.Tarım kilo gelenleride vardır.Yan tarafları yassı,büyük başlı büyük ağızlı iri gözlü bir hayvandır.Kuyruğu balığa hız veren çatal kuyruktur.
Pullu vücudunun sırt kısmı açık mavili gri,yanları ve karnı gümüş beyazdır.Sırt ve karın yüzgeçleri çokça gelişmiş olan tatlı su tirsisinin etinin arasında yer yer kılcal kılçıklar varsa da sazan balığının kılçıkları kadar rahatsız edici değildir.
Hırçın,çevik ve sert bir balıktır.Avcılığı çok zevklidir.Balık yakalandığı zaman kendisini sudan dışarı fırlatıp kaçmaya çalışır.Oltası şamandıralı yüz bedenidir.Balık yüz balığı olduğundan şamandıradan sonra 30-40 cm.lik beden yeterlidir.Tirsi şamandırayı birdenbire suya daldırır ve zor teslim olur.Küçükleri yemi ağzına alarak şamandırayı hafif gezdirir.Olta hafifçe çekilirse balığın yakalandığı görülür.Yemi solucan ,hamur,ekmek içi ve karidestir
Biraz kılçıklı olmasına rağmen eti çok lezzetlidir.Tavası en iyi yemeğidir.
Kaynak:Amatör Balıkçılık Erdal DOĞAN
Eski 25-02-2006, 19:37   #2
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Alıntı:
hudutt tafarından gönderildi
Daha çok Karadeniz'e has bir balık olan tirsinin tatlı sulardaki adı Tatlı Su Tirsisi'dir.Denizlerden tatlı sulara girerek yaşamlarını sürdüren tirsi balığı,özellikle Karadenize akan derelerde bu suların beslediği kıyı göllerimizde çokça bulunur.Boyları genellikle 25-30 cm.dir.Tarım kilo gelenleride vardır.Yan tarafları yassı,büyük başlı büyük ağızlı iri gözlü bir hayvandır.Kuyruğu balığa hız veren çatal kuyruktur.
Pullu vücudunun sırt kısmı açık mavili gri,yanları ve karnı gümüş beyazdır.Sırt ve karın yüzgeçleri çokça gelişmiş olan tatlı su tirsisinin etinin arasında yer yer kılcal kılçıklar varsa da sazan balığının kılçıkları kadar rahatsız edici değildir.
Hırçın,çevik ve sert bir balıktır.Avcılığı çok zevklidir.Balık yakalandığı zaman kendisini sudan dışarı fırlatıp kaçmaya çalışır.Oltası şamandıralı yüz bedenidir.Balık yüz balığı olduğundan şamandıradan sonra 30-40 cm.lik beden yeterlidir.Tirsi şamandırayı birdenbire suya daldırır ve zor teslim olur.Küçükleri yemi ağzına alarak şamandırayı hafif gezdirir.Olta hafifçe çekilirse balığın yakalandığı görülür.Yemi solucan ,hamur,ekmek içi ve karidestir
Biraz kılçıklı olmasına rağmen eti çok lezzetlidir.Tavası en iyi yemeğidir.
Kaynak:Amatör Balıkçılık Erdal DOĞAN
Can abi bi fotografı yok mu bu balığın .Bizim deniz tirsi sine çok benziyo tarifin.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 07:27   #3
aserkansatı
Guest

Can bir de latincesi nedir bu arkadaşın alalım da bakalım bu arkadaş kimmiş...Bilgiler için sağol...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-2006, 06:01   #4
Bir Dost
Kaptan

Seko bu balığın latince karşılığı kitap ta yok bulamadım bu bilgileri Erdal DOĞAN'ın Amatör balıkçılık kitabından aldım amaa Engin SUNAR amatör balıkçılık,Rahmetli Ali PASİNER Balık ve Olta ve Türkiye Deniz Balıkları Fihristi yazarı M.Levent ARTÜZ'ü yayınlarındada yok atlıyorda olabilirim ama defalarca baktım yok başka hiç bir bilgiye ulaşamıyorum kusura bakmayın
Eski 28-02-2006, 06:04   #5
aserkansatı
Guest

Canın sağolsun kardeşim... .... (50 karakter girin diyo bu ne yav?)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-02-2006, 06:26   #6
Bir Dost
Kaptan

kardeş bende öyle birşey demiyor bir özelinizi boşaltın bakalım sorun ordamı??
Eski 25-06-2010, 21:51   #7
beyazgulum
Oltacı

alın bakalım resmi
beyazgulum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-07-2012, 22:57   #8
night fisher
Çımacı

night fisher kullanıcısının avatarı

böyle bir balık yok.
night fisher Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-2012, 07:20   #9
Tekniker İbrahim
Çımacı

Tekniker İbrahim kullanıcısının avatarı

Tavası güzel oluyor ama biraz yaglı bir balık.Ben avını yapmadım ama yapan bir dostum 2 kg civarı getirdi.Temizlerken baktım yaglı, az yagda hatta çok çok az yagda yaptım tava yag koymuş gibi oldu.Demek tam mangallık bir zamanına denk gelmişim ama yapacak zaman mekan yoktu .Kılçıklarıda rahatsız etmiyor.Saygılarımla.
0 532 660 05 56
Tekniker İbrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları