Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Olta Nedir?

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 17-01-2008, 13:55   #1
mufi
Guest

Varsayılan Olta nedir ? Nasıl yapılır?

Bir çocuk...
10/12 yaşlarında.. elleri cebinde yürüyor kumsalda.
bir yandan da sag cebinde bir şey varmış gibi sag eli durmadan oynuyor..Merak ettim durdum baktım ne arıyor. garibim acaba bir şeymi kaybetti..Ama yazık kaybetti isede bulamaz garibim zira dün akşam lodos sertti
alıp götürmüştür...
Biraz yürüdükten sonra eğildi ve kumların arasından mavi bir kasnak çıkardı belliki açık vaziyette bir olta. kasnagı çektikçe kumun içinden gelen misina jilet gibi kumu yararak çıkıyordu... birileri unutmuş belli derken sudan gelen takım da ortaya çıktı ama kurşun yoktu.. işte o anda el cepten çıktı ve elde 1 adet kullanılmış buji vardı.. keyifle bujiyi kopan kurşun tarafına bagladı..olta hazırdı..
Çocuk çok keyiflendi mırıldanarak birşeyler söylüyor ama şarkımı türkümü anlamıyordum..
koşarak yanıma geldi egildi ve iskelenin alt tarafıdaki direklerden biraz midye topladı ve benden önce iskelenin ucunda çabucak yerini aldı...
ben de yanına gittim ve sag tarafında konuşlanıp malzemeleri açmaya başladım . bu arada çougun buldugu oltaya bakıyorum..kocaman paslı 2 iğne Allah bilir kaç aydır denizde bekliyor kabaca bir misina..
belliki bir acemi balıkçının kalıntısı..
ben takımları açıp yemleri takana kadar çocuk uyduruk iğneye uyduruk yemi takıp oltayı 10/15 metre öteye atmıştı bile..iskelenin kenarına bagdaş kurdu oturdu ve o masum gözlerini ufka dogru sabitledi..
derken uzun bir zaman sonra çocuk bir irkildiki sormayın . korku ve heyecan karışımı..bir telaş ile başladı oltayı çkmeye ben işi gücü bırakıp çocuğu seyretmeye başladım..ben 60/70 metre ileriye atmama ve gayet iyi bir takım oluşturmama rağmen bana hala balık vurmamıştı..hiç umudum da yoktu..
-işte çekiyor oltayı..
misina azaldıkça çocuk iyice heyecanlandı ve ayaga kalktı ve son metrede takımı kaldırım iskeleye bıraktı..
!!!!!
işte o anda
kimin balıkçı oldugu?
ve aslında kısmetin de ne oldugu ?
açıkça göründü..
gelen 500 gr dan fazla bir çipura idi.

evet arkadaşlar bu hikaye tamamen hayal ürünüdür. şu anda aklıma geldi ve yazdım..
biz biz olalım hayatta hiç bir şeyi inat mertebesine getirmeyelim.
kimin /neyin/ne zaman /ne olacagı belli değildir
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-01-2008, 21:21   #2
Rauf
Guest

Tebrik ederim mufi ustam yeteneklerin arasında yazarlık olduğunu hemde iyi bir yazarlık olduğunuda öğrenmiş oldum selamlar.(ikincisini sil istersen!)

Bu mesaj en son " 17-01-2008 " tarihinde saat 21:23 itibariyle Rauf tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-2008, 13:08   #3
ATA ERDOĞAN
Çımacı

ATA ERDOĞAN kullanıcısının avatarı

Abi Gerçekten çok Sürükleyici Olmuş.kitap Falan Yazmalisin Diye Düşünüyorum.saygilarimla Abi.
ATA ERDOĞAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-03-2009, 10:57   #4
cesifer
Oltacı

hadi siz bunu hayal ettiniz de yazdınız elinize sağlık. benim de hayretle ve gıpta ile anlatacğım anı ise daha başka ama hikayenizi destekler diye düşünüyorum. tekne ile didim akbükte iş arkadaşlarıızla oluşturduğumuz grup ile hafta sonu ava çıktık. yemleri söz birliği ile mamun kullanmaya karar verdik ve başladık oltalarımızı yaklaşık elli kulaç aşağıya salmaya. tabi herkes bir heyacan içinde beklemeye başladık. derken aşağıda birkaç hareket karagöz mercan derken arkadaşımın 13 yaşındaki oğlundan sevinçli bir çığlık ve teleşla çekilen misinanın ucunda 500 gr lık bir çupra herkes sevindi derken bir kaç dakika sonra yine aynı sevinç ve çığlık tekrar çekilen misina ve yine 500 grlık bir çupra daha bu durum akşam suyuna kadar devam etti artık bizim heyacana katılmamız sona ermiş gıpta ise yerini kıskançlığa bırakmış artık isyan noktasında kaptanın saralım arkadaşlar!!! nidası ava noktayı koydu iyide oldu artık hepimizin ayberkten öğreneceği çok şey vardı... şimdi tekne aynı misina aynı iğne aynı yem aynı ama nasipler faklı boşuna denmiyor RASTGELSİN diye.

Bu mesaj en son " 08-03-2009 " tarihinde saat 11:03 itibariyle cesifer tarafından düzenlenmiştir....
cesifer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2009, 15:51   #5
kocabalık
Tayfa

kocabalık kullanıcısının avatarı

Bir gün aynı şekilde kıyıdan üç arkadaş avlanıtorduk sabahtan beri orada olmamıza rahmen pek kayda değerbalıklar alamamıştık. öğleye doğru yakındaki yazlıklardan 12-13 yaşlarında iki çocuk geldi elllerinde uyduruk bir kamış kamışın ucundada milattan önce 1000 yılından kalma küflü paslı kırmızı bir kaşık bağlıydı.çocuklarla biraz sohbetten sonra bizim oltaların 5-10 metre ilerisine gidip kaşığı denize attılar daha ilk atış ve ancak bir iki metre sarmışlardaki kocaman bir anafor demeye kalmadı. çocuğun biri geriye doğru koşarak balığı karaya çıkardığında gözlerimiz fal taşı gibi açılmıştı.en az 2,5 kilogramlık bir levrek o an ne durıma düştüğümüzüve aklımızdan geçenleri varın düşünün
Eski 02-08-2010, 22:21   #6
denizbal
Oltacı

tebrik ederim. cidden yaşanmış gibi okudum, canlandı gözümde. buji nerden geldi ama aklına abi ya süpersin, çok eğlenceli, akıcı ve yaratıcıydı. varsa diğerlerini de okumak isterim.
denizbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-2010, 18:39   #7
Ranchu
Oltacı

Ranchu kullanıcısının avatarı

Selamlar herkese,
Yeni üyeyim. Amatör balıkçılığa da yeni başladım. İpe vuran balığın yarattığı heyecanı hiçbir lisan anlatamaz. Rastgelsin herkese...
Ranchu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-2011, 07:12   #8
serhatengin
Kaptan

serhatengin kullanıcısının avatarı

muhteşem bir anlatım kitap hikayesi olsa alıp sürükler kendinden koparmaz adeta
Yaşadığım Yer:İZMİR-KARŞIYAKA

Herkese Rastgelsin
05067328711
serhatengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-2011, 13:37   #9
sazancı
Miço

sazancı kullanıcısının avatarı

Vay be gerçekten çok sevdim bu hikayeyi çok etkileyici olmuş bravo.
sazancı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-07-2011, 20:48   #10
acemi_balikci
Oltacı

acemi_balikci kullanıcısının avatarı

evet tam hayaLLerinizin evrenselliği hakkında bir yazı yazmışsınız . tebrik ederim saygılar .

Kızgınlığıma bir hal bulunurda , ya kırgınlığıma ?

Tokat ziLe
Belpınar ve Boztepe barajları
(sadece sazan ve kefal bulur)

kıyıdan 8-10 m kamışla şamandıralı takım
ama makaralıya geçmeyi düşünüyorum
acemi_balikci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları