Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > RASTGELSİN HAKKINDA > Öneriler, Eleştriler, İstekler

Öneriler, Eleştriler, İstekler Forum hakkındaki öneri, istek ve eleştrilerinz...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-03-2007, 12:48   #1
gokseldbuga
Guest

Exclamation Önemlİ-forum İle İlgİlİ

Arkadaşlar,
Foruma resim & galeri eklenme konusunda biraz araştırma yaptım , bilginize sunar , önerilerinizi beklerim.

Foruma galeri eklenmesi

Öncelikle foruma galeri eklersek , bu galerinin kaplayacağı alan bizim servis sağlayıcımızdan kiraladığımız alan üzerinde olacaktır, yani 500 mb lık bir yer almışsak bu alandan yiyecektir. Bu durumda bu alan doldukça ekstra depolama alanı ihtiyacımız doğacak ve yer satın alacağız , bu da para demek. Şu anda foru içinden eklenen resimler ve eklentiler zaten bu alanı işgal ediyor, yani değişen birşey olmayacak.
Mert'in önerisiyle zipkinci.com un kullandığı sistemi inceledim. 4images adlı serbest kaynak kodlu bir yazılım kullanıyorlar . Bu yazılımı kendi makinamdaki test forumuna entegre ettim. Zipkinci.com a nasil resim ekleneceğini incelerseniz , imageshack e eklemeden farkı olmadığını göreceksiniz .
Kısaca :
resim galeriye eklenir, özellikleri tıklanır , web üzerindeki adresi kopyalanır , forum içinden IMG tag kullanarak adres yapıştırılır , yani imageshacke eklediğimiz bir resmi foruma gömerken yaptığımız işlem. Bu durumda kullanıcı açısından bir avantajı yok.
Bunun gibi bir sürü serbest kaynak kodlu yazılım var ama unutmayınız her halükarda internet üzerinde alana ihtiyacımız olacaktır.
İnternet üzerinde bu alanı bize sağlayacak imageshack, picasaweb gibi yerler var iken biz bunun için para ödeyeceğiz, yönetimi de cabası.

SSS ( sıkça sorulan sorular )
Imageshack üzerindeki resimlerim silinir mi?
Imageshack kullanım kurallarını ihlal etmediğiniz sürece SİLİNMEZ, ebediyen orada kalır
İsterseniz imageshack e de üye olup kendi galerinizi yaratırsınız ( sanırım, denemedim)

Picasa
Google firmasının bir ürünüdür, Türkçe arayüzü vardır. İster programı indirip makinanıza kurup tüm resimlerinizi düzenleyin ve internete yükleyin isterseniz internet tarayıcınız üzerinden resim ekleyin. Kalitesi ve yüklemesi gayet hızlı ve rahat.

Örnek

Bu konuda görüşlerinizi lütfen belirtiniz .
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-03-2007, 13:50   #2
Güven ÖZYELDAN
Guest

Sorunumuz bize ait olan alanın resimlerle tüketilmesi yapılan yorumlar yer tutuyor fakat resimler alan içinde önemli derecede alan azalmasına yol açıyor..elimizde yer tutmayacak ve resimleri koruyarak sitede yer vereceğimiz tonlarca site varken bencede siteye resim yükleyip bosuna yer satın alıp alan büyütmenin anlamı yok sonuçta resimler burdanda paylaşılacak sadece 1 kaç saniye fazlamızı alacak resimleri burdan yayınlamak ben görüşte hem fikirim gökselle, uygulamayı yapalım site bizim nasıl olsa eğerki sağlıklı ve istediğimiz gibi yürümezse bu yöntem eski sisteme tekrar döneriz ama buna gerek kalmayacaktır...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 13:56   #3
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Göksel kardeşim fikirlerine katılıyorum. Site alanımız için en uygunu bu durumdur. Çalışmalarından ötürü çok teşekkür ederim.

Bu arada senin moderetörlüğün konusunda site arkadaşlarımızı bilgilendirmeyi atlamışız. Umarım sitemize yapmış olduğun katkılar ve çalışmalar başarıyla sürer, tekrar teşekkürler ve tebrikler.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 15:41   #4
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Sitede yer kaplama konusunda hemfikiriz Göksel, ben yine de kendi sunucumuzda olmasını tercih ederdim . Ama diğer seçenekler de uygulanabilir tabii, sorun yok. Ellerine sağlık...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 15:52   #5
aganta borina borinata
Guest

tabiki en doğrusu bu... nette bi ton faydalanacak unsur var... siteye eklenen her şey alan kaplıyor... netteki siteleri kullanarak bu yük epey azaltılabilir... resimlerin ve dosyaların yedeğini herkes bilgisayarında yada bi cd içerisinde toplarsa koyboldu silindi sıkıntısı olmaz...

bi de siteye bi teşekkür butonu koyarsak sanırım bunun da faydası olur...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 16:35   #6
gokseldbuga
Guest

Mert, zipkinci.com yanlış bilmiyorsam kendi sunucuları, rahmetli Ozan'ın kardeşi Okan'ın firması herhalde , yada en azından bu işlerde olduklarından çok koymuyor olabilir,
kendi sunucumuzda olsa da dert, yönetimi, optimizasyonu vs.
Kişisel albüm için düşünürsek picasa hayli hayli iş görür, teker teker fotoları da yükleriz imageshacke yada nerede tutuyorsanız , kurtuluruz. Şimdi yapılması gereken , buyutumuzu küçültmek ve de veritabanını kompaktlamak için eklenmiş resimleri teker teker ayıklamalı. Moderatör arkadaşlar bir plan yapsınlar bölüşerek, siteden eklenmiş resimleri kaldırarak imageshacke yüklesinler ve mesajı düzenlesinler. Hamallık kabul ediyorum fakat başka yol da bilemiyorum.
Siteye gömülen resimleri ben 640X480 olarak düzenledim dün gece, bu şekilde gidersek bir standart elde etmiş oluruz.
Fikri olan varsa belirtsin ltf
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 17:12   #7
igmsva
Kaptan

igmsva kullanıcısının avatarı

arkadaşlar bence gerçek olan depolama konusunda ciddi sıkıntılıyız, bunun çözümü ya yer sunucu alacağız yada forumdaki fazla yer kaplama sorunu yaşatan resimlerin temizlenerek internetteki ücretsiz sunuculara yükleyerek oralardan faydalanacağız dimi...
şimdi yer alanını genişletmek maddi yük getirecek ve bir süre sonra tekrar aynı problemle karşılaşacağız diyorsunuz......
kendi sunucumuzun olmasıda anladığım idamesi konusunda sıkıntılar yaşatacak diyorsunuz....
öyle ise pek tercihimiz kalmamış bence yani forumu temizleyip fotoları ücretsiz bir sunucuya aktarıp bundan sonra yüklemeleri orayabyapmak....
anladığım en uygun yol bu, bende bu görüşü destekliyorum.
BU ARA GÖKSELİM MODUM... TEBRİK EDERİM......

ilker GÜMÜŞOVA
İZMİR 1966
A Rh(+) pozitif
igmsva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 18:30   #8
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Göksel abi öncelikle emeklerin için teşekkür ederim. Dün akşam bende elimden geldiğince bazı resimleri silerek imgeshack e yükledim.
Konuya dönersek şunları söylemek isterim sunucunun mevcut kapasitesini bir miktar ücret ödeyerek arttırıp bu sorundan geçici olarak kurtulabilirdik. Fakat her geçen gün büyüyoruz ve bir süre sonra tekrar alan yetersiz kalacak. Komple sunucu alsak göksel abinin söylediği gibi yönetimi sorun. En mantıklı yöntem imageshack veya picasa gibi sitelere yüklemek.Bir süreliğine sitemizdeki resim yükleme seçeneğini pasif hale getirmeyide düşünüyorum.
Son olarak rastgelsin.com system administrator göksel abime görevinde başarılar diliyorum benim yokluğumda teknik konularda ona danışabilirsiniz özel mesaj yağdırabilir, msnde kafasını şişirebilir hatta telefonla taciz edebilirsiniz (bir araba laf işiteceğimi biliyorum göksel abicim ama olsun seni seviyoruz )

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 19:25   #9
gokseldbuga
Guest

....... annadın sen onu
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-2007, 19:34   #10
gokseldbuga
Guest

evet arkadaşlar durum bu şekilde ise :
1- Tüm moderatör arkadaşlar mesajları düzenleyerek resimleri imageshacke yükleyebilirler, el birliğiyle bitiririz.
2- Bu işlem bittikten sonra Tagocum senden ricam vbulletin içinden diagnostics leri çalıştırman ve bu log ları incelememiz, veritabanını nasıl optimize eder, düzenleriz bunu araştırırırız.
3- Bu arada hosting firmamızdan yeri alırız,
4- Domain şu andaki sponsorumuz üzerinde değil mi? O zaman DNS leri yönlendirmemiz lazım, bu arada foruma ulaşılamayacaktır, bu yüzden açıklayıcı bakım sayfasına yönlendirmekte fayda var.
5-Açılış sayfası konusunda eski bir stajyerimizden yardım rica ettik, şu anda çalışıyor ve bir dizayn oluşturmak üzere, bu dizaynı bize gönderir beğenir beğenmeyiz, değişiklik isteriz, olmazsa başımızın çaresine bakarız.
6- Tüm bu ayarlamalar bittikten sonra ne kadar alan kalıyor bakarız, geri kalan alanı da firmaların reklamına harcarız, tabii video yüklemesi resim yüklemesi bunları yerimize göre değerlendireceğiz.
Şu anda aklıma gelenler bunlar,
hayırlısı olsun

Bu mesaj en son " 21-03-2007 " tarihinde saat 19:38 itibariyle gokseldbuga tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları