Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-07-2007, 23:54   #11
ADNAN
Organizatör

ADNAN kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar haklısınız parçalamakta fayda var tago cuğum mufi sana yolu göstermiş hadi bakalım kardeşim bölüm bölüm ayıralım...
Sponsored Links
Eski 17-07-2007, 11:37   #12
mufi
Guest

peki arkadaşlar fikir üretin bakalım nasıl bölünsün az daha detaylı fikir sunun bakalım..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-2007, 23:44   #13
ADNAN
Organizatör

ustaların eline su dökülmezzzzzzz ustalar bilir işiniii
Eski 17-07-2007, 23:47   #14
ADNAN
Organizatör

yanlız şu yazıyı en sona daha büyükçe ayarlanmalı diyeyim...
BU İŞLEMLERİN HİÇ BİRİ GEREKLİ EĞİTİMİ VE BELGEYİ ALMADAN YAPILAMAZ
Eski 14-08-2007, 17:20   #15
günay07
Miço

günay07 kullanıcısının avatarı

Saolasın abi Yazdığın için bu bilgileri

Bu mesaj en son " 14-08-2007 " tarihinde saat 19:49 itibariyle Taygun KOCABIYIK tarafından düzenlenmiştir....
günay07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-2007, 00:22   #16
ufukbayram
Oltacı

Varsayılan Faydalı Bilgiler

Değerli Üstadlar;
Ben Denizcilik Fakültesi mezunu genç bir güverte zabitiyim. Bu sitede forumların kıyısında köşesinde deniz canlıları tarafından sokulmalar ve boğulma hakkında bazı ilkyardım bilgileri çok iyi niyetle bizlerle paylaşılmakta. Fakat bunlardan birkaçı maalesef yanlış. Bunları alntı yapmak sureti ile düzeltmeye çalışıyorum elimden geldiği kadar. Fakat yinede burada bir konu açmak ve bu konuda bilgilerimizi paylaşmamızı sağlamak istedim. Ayrıca sadece denizdeki zehirlenmeler değil karadaki zehirlenmelerede yer verdim. Çünkü insanız ve başımıza herşey gelebilir. Umarım ekstra bilgiler için site yöneticileri beni mazur görürler.

Değerli arkadaşlar;
Herşeyden önce karada, denizde ve havada (Afrika'da belli bölgelerde gagasında zehir bulunan bir kuş türü saptanmıştır) yaşayan zehirli ve zehrini canlılara şu veya bu sebeple enjekte edilebilen canlılarda bu olaya maruz kalındığında KESİNLİKLE ZEHİR VÜCUTTAN EMİLMEZ. Nedeni şudur: Öncelikle zehri emerek sadece çok küçük (ortalama %3) bir kısmını vücuttan atabilirsiniz. İkinci öncelikli sebebi ise eğer diş etlerinizde herhangi bir yarık yada diş eti çekilmesi varsa bu zehir sizin vücudunuzada geçecektir. Üçüncü öncelikli sebebi ise eğer ağzınızda herhangi bir diş çürüğü, iltihap veya benzeri bir hastalık varsa yaradan hastaya enfeksiyon kaptırabilirsiniz. Bu nedendendir ki kesinlikle ve kesinlikle hastanın vücudundan ZEHİR EMİLMEZ.
Doğru ilkyardım şekli ise şudur:Bu durumda sokulan yerin altından ve üstünden venöz turnike yapılarak, zehrin dolaşıma katılımı yavaşlatılır Venöz turnike; enli kumaş veya kravat, yılanın soktuğu yerin hemen altından ve üstünden bağlanır. Ancak dolaşım engellenmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Bunun için bacakta ise ayak, kolda ise el parmaklarına bakılır morarma varsa, hemen gevşetilir. Hasta acilen bir sağlık kuruluşuna götürülür. Aşağıda değişik kara ve deniz canlıları sokması durumundaki ilkyardım şekillerini anlatacağım.
Kedi ve Köpek Isırmaları: KUDUZ tehlikesi vardır. Bu gibi durumlarda ısırılan yer ilk önce bol su ile sabunlanıp köpürtülerek en az 5 dakika yıkanır.
Aşı yaptırılır. Mümkünse hayvan gözetim altında tutulur, eğer 10 gün içinde ölürse aşıya devam edilir, 10 günü geçmesine rağmen hayvan ölmemişse, aşıya gerek yoktur. Hayvan bulunamamışsa, aşı mutlaka yaptırılmalıdır

Akrep Sokması: Sokulan yere amonyak veya su ile bulamaç yapılmış yemek karbonatı sürülebilir. Venöz turnike uygulanabilir. Hastaneye götürülmelidir.

Arı Sokması: Sabunlu su ile yıkanabilir veya antiseptik ile silinebilir. İğne çıkarılabilecek durumdaysa cımbızla çıkarılır aksi halde, zorlanmaz.
Yerel belirtiler genel belirtilere dönüşüyorsa, vakit kaybedilmeden hastaneye götürülmelidir.

Deniz Kestanesi Batması: Bu durumda organ (genelde ayak), yanmayacak şekilde dayanabileceği kadar (45° C) sıcak su içine daldırılarak, 20-30 dakika (ağrı dininceye) kadar bekletilir. Sıcak dikeni eritir.

Denizanası Teması: Denizanası ve deniz şakayıklarının nematokist denilen vantuzlarındaki çengellerle cilde tutunurlar, bunların zarar verilmeden uzaklaştırılması için: önce alkol (ya da sirke veya deniz suyu) ile yıkanır, sonra üzerine pudra ekilir, varsa çiğ et konarak yumuşatılır ve bıçağın tersi veya tahta çubukla deriden sıyrılır. Ya da o kısım doğrudan musluk suyu ile yıkanabilir; tatlı su vantuzları patlatacağından kişi rahatlayacaktır.

Trakonya, İskorpit ve diğerleri: İğneli Vatoz Trakonya, iskorpit gibi, zehir aygıtları sivri ve küçük olan balıkların çarpması sonucu oluşan yara çoğunlukla küçük çaplı, nokta şeklindedir. Zehiri uzaklaştırmak amacıyla yarayı kanatmak oldukça güçtür. Bu durumda yara steril bir kesici aletle genişletilmeli ve mümkün olduğunca kanatılmalıdır AMA KESİNLİKLE EMİLMEMELİDİR. Yarayı hemen tuzlu soğuk suyla yıkayarak zehirden arınması sağlanmalıdır. Soğuk, damarları büzerek zehirin yayılmasını önlediği gibi hafif bir anestezik etki de yapar. Turnike uygulamak da zehirin kan yoluyla vücuda dağılmasına engel olacağından yararlı olacaktır. Fakat kan dolaşımına tamamen engel olmamak için turnikenin beş dakikada bir gevşetilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Dikkatinize: Yurt dışında böcek sokmaları nedeniyle anaflaktik şok dediğimiz alerjinin ağır seyrettiği kişilerde bu seyri hafifletmek üzere yanlarında taşıyabilecekleri alerji kutusu (kiti, seti) vardır. Hekim tarafından önerilen ve yapabilme eğitimini alan kişiler, böcek soktuğunda, hemen enjektördeki hazır ilacı kendileri yaparak ve hapı alarak durumlarının kötüleşmesini önleyebiliyorlar.
Eğer hasta bilincini kaybettiyse bilen bir kişi ilk yardım abc'si dediğimiz aşağıdaki yolları uygulayınız:
-Yan yatırınız.

-Baş ve boyunu arkaya çeviriniz, soluk yolunu açınız.

-Alt çeneyi ve dili öne çekiniz.

-Gerekirse ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.

-Kalp durmuşsa kalp masajı uygulayınız.

-Hastahaneye gönderiniz.

Boğulmalarda İlkyardım.

--------------------------------------------------------------------------------

Böyle bir durumda sudan çıkarılan şahsın, yapay solunumla oksijenasyonu sağlanmaya çalışılmalı ve zaman kaybdilmeden hasteneye kaldırılmalıdır.

Boğulma yüzme bilenlerin bile başına gelebilir. Suda boğulanların yalnızca yüzde 50sinin hiç yüzme bilmediği düşünülürse, yüzme bilenlerin de bazı önlemlere uymaları gerektiği anlaşılır. Ozellikle sualtında yüzenlerde duyu kaybı görülebilir.Boğulmalarda ölüm nedeninin akciğerlere su dolması olduğu varsayıldığından yardım etmek için suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilir. Oysa boğulmanın ilk evresinde, kazaya uğrayan kişi soluğunu tutacak durumda olmadığından, istenci dışında bir miktar su yutar. Ama kısa bir süre sonra gırtlakta, suyun solunum yollarına ve akciğerlere girmesini engelleyen bir kasılma gerçekleşir. Ancak kişi duyularını yitirdiğinde, gırtlak gevşer, mideye ve akciğerlere yeniden su gider. Boğulan pek çok kişinin (yaklaşık yüzde 10-15) akciğerlerde fazla su olmadan, oksijensiz kalarak ölmesi boğulmanın ilk evresinde gerçekleşir. Dolayısıyla yardıma koşanların, akciğerlerdeki az miktardaki suyu çıkarmaya çalışarak zaman kaybetmeden, yapay solunuma başlaması gerekir. Boğulma sonucunda solunum yetmezliğine yol açan mekanizmalar kazanın tatlı ya da tuzlu suda olmasına göre değişir.

Yapılması Gerekenler;

Boğulmalarda ilkyardımın temel amacı, akciğerlere hava girmesini sağlamaktır; ilkyardıma mümkün olduğunca zaman geçirmeden başlanmalıdır. Kazazede sudan çıkarılır çıkanlmaz, ağzında protez varsa alınmalı ve boğazındaki salgı-lar temizlenmeli, başı iyice arkaya yatırılarak, altçenesi iki elle kavranıp aşağıya ve geriye çekilmeli, bu arada başparmaklar ağzı açık tutmalı, ağızdan ağza yapay solunum uygulanmalı ve göğüs kafesine düzenli aralıklarla bastırarak kapalı kalp masajı yapılmalıdır.

Yapay solunum uygulamak için kazazedenin başı arkaya eğilir, ensesinin altına bir el ya da katlanmış giysiler sokulur. Oteki el ise kazazedenin alnına, işaret ve baş parmaklar bumu kapatacak biçimde yerleştirilir. Yardım eden kişi derin bir soluk aldıktan sonra, dudaklarını kazazedenin dudaklarının üstüne yerleştirir ve soluğunu güçle verir. Kazazede çocuksa soluk verme fazla güçlü olmamalıdır. Soluk verdikten sonra kazazedenin soluk vermesine izin vermek amacıyla ağzı açık tutulur.

Bu işlem iki kez daha yinelendikten sonra göğüs kafesine bastırarak kalp masajına başlanır. Bunun için kazazedenin yanı başına diz çökerek bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne, öteki el ise bu elin sırtına yerleştirilir. Göğüs kemiğine omzun ve vücudun ağırlığı gelecek ve 30-40 kg'lik bir güç oluşturacak biçimde güçle bastırıldıktan sonra hızla bırakılır. İki soluk verdikten sonra göğse 15 bası uygulanır.

Ağızdan ağza solunumun mümkün olmadığı durumlarda Halger-Nielsen ya da Silvester yöntemine başvurulabilir.

Halger-Nielsen yöntemi kazazedeyi sırtüstü yatırmanın mümkün olmadığı zamanlarda yararlıdır. Yardım eden kişi avuçlarını kazazedenin kürek kemiklerinin hemen altına koyar; kazazede bu arada olanaklıysa ayakları başından daha alçakta ve kolları yüzünün altında birbirine kavuşmuş olarak yatınlır. Yardım eden kişi kollanyla kazazedenin sırtına bastırarak, havanın dışarı çıkmasını, daha sonra kazazedenin dirseklerini tutarak kendisine ve yukanya doğru çekip göğsün genişlemesini ve akciğerlere hava girmesini sağlar. Daha sonra kollar özenle yere konur, bası manevrası yinelenir. Bu manevra dakikada 12-15 kez yinelenmelidir.

Silvester yönteminde, kazazede sırtüstü yatınlır; omuzlannın altına kalın bir şey konur. Yardım eden kazazedenin başucunda, bacakları başın her iki yanında olacak biçimde oturur.

Kazazedenin kolları bileğin hemen üstünden sıkıca yakalandıktan sonra, son kaburgaların düzeyinde göğsün üstüne doğru dirençle karşılaşana değin bükülür. Bu anda hava akciğerlerden çıkar. Daha sonra kollar başın üstünde dışa yukarıya ve geriye kaldınlarak göğsün genişlemesi ve havanın pasif yolla akciğerlere girmesi sağlanır, kollar yavaşça göğse geri getirilir. Bu manevra dakikada 10-12 kez yinelenir.

İlkyardım sadece okuyarak yapılmaz. Yanlış ilkyardım ÖLDÜRÜR. Lütfen BİLMİYORSANIZ DENEMEYİNİZ. ZİRA O KİŞİYİ SON GÖRÜŞÜNÜZ OLABİLİR. BU BİLGİLER SADECE EĞİTİM ALMIŞ ARKADAŞLARA HATIRLATMA NİTELİĞİNDEDİR. AYRICA YANLIŞ VEYA BİLMEDEN İLKYARDIM UYGULAMAK KANUNEN SUÇTUR VE HAPİS CEZASI VARDIR.
Eski 18-08-2007, 00:34   #17
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Ufuk abi hoşgeldin çok faydalı bilgilerle geldin teşekkür ediyorum.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-08-2007, 01:02   #18
ufukbayram
Oltacı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Ufuk abi hoşgeldin çok faydalı bilgilerle geldin teşekkür ediyorum.
Estağfurullah. Hoşbulduk.
Eski 18-11-2007, 10:21   #19
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

İnsanlara çok faydalı olacak bilgiler. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Eski 18-11-2007, 23:58   #20
Amatör İstanbullu
Miço

Amatör İstanbullu kullanıcısının avatarı

Varsayılan Hayat Kurtaran Teknikler...

Teşekkürler
Selçuk Gürcan.
Bunu bende dostlarımla paylaşacağım.
Sağolasın tekrar.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları