Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-04-2007, 15:12   #1
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Varsayılan Makinaların işlevi

Balıkcı dostlar makinaların iç kısımlarında bulunan veya dış kesimlerinde olan parçaların işlevini gösteren bir şemayı sizlerle paylaşıyorum...

Not:halduna te şekkürler

Bu mesaj en son " 12-04-2007 " tarihinde saat 15:17 itibariyle gokseldbuga tarafından düzenlenmiştir....
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-04-2007, 15:24   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Selim Abi çok sağol, ben de geçenlerde makinemi açtığımda bazı parçalarda sorun vardı. Şimdi buradan tam olarak ne işe yaradıklarını görerek belki de kendim halledebilirim ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 16:09   #3
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

selim abi teşekkürler aydınlatıcı bir bilgi eline sağlık...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-2007, 17:20   #4
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Selim abi bu açıklayıcı çalışmandan ötürü çok teşekkürler abi. Gerçekten herkesin işine yarayacak bir klavuz oluşturacağına eminim. Ellerine sağlık, ayrıca ben bir şey yapmadım abi . RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-09-2007, 22:34   #5
ismail2776
Miço

Varsayılan Gerçekten çok güzel

Elinize sağlık, güzel ve kaliteli bir çalışma olmuş, bende dün açtım makinanın içini ama yağ biraz siyahlaşmış onu değiştirmek gerekli mi yoksa yağ devamlı gider mi. merak ettimde.
ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2008, 16:18   #6
halim20
Tayfa

halim20 kullanıcısının avatarı

Question makina çıkrık mı olsun spin mi olsun ?

selim bey verdiğin aydınlatıcı bilgi için teşekkürler..
ben birşey sormak ve sizin tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum..
Ben derin suda dip avcılığı yapmak istiyorum. Seferihisar yakınlarında derin yerler varmış.. Balık malzemeleri satan abimizin birine danıştığımda çıkrık makinayı tavsiye etti.. tam kafaya koymuştum bir adet çıkrık makina almayı. Amma velakin başka bir kaç av malzemesi satan işyerine sorduğumda, eğer sırtı yapmak ve büyük balık avlamak istiyorsam çıkrık makinayı tercih etmemi, çıkrık makinanın derin ve dip sulardaki avlanmada fazla iyi olmadığını ve diğer spin makinaların daha verimli olduğunu söylediler. Çünkü onların tur sayısı daha fazlaymış ve beni yormazlarmış. benimde kafam karıştı acaba hangisini tavsiye edersiniz bana..
şimdiden teşekkür ederim..
halim20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2008, 17:19   #7
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Halim bey , sorunuz için yardımcı olmaya çalışayım.Spin makineler daha çok at-çek tarzı avlanmak için imal edilmiştir.Kıyıdan suni yemleri sürekli atıp çekme işleminde yorucu olmaması için en fazla 300 gr kadar ağırlıkta tercih edilir ve yine 30-veya 40 kalibre kullanılır.Tatlısularda 10-25 kalibrede alabalık için tercih edilir.Anladığım kadarı ile denizden tekne ile avlanacaksınız.Bu tür avlanma için 60 ve üzeri kalibre ,derin misina makarası olan makineleri tercih etmeniz lazım ki çok misina sarabilsin makaraya ,ayrıca derin sularda ve büyük makinelerde devirlerin hızlı olması tercih edilmez.Genelde 4.1-4.8 arası idealdir.Makinenizinde min. 3 bilya ve üzeri olmasına dikkat ediniz.Çıkrık makineler daha çok büyük balık avı ve derin su avları için imal edildiklerinden hem devirleri düşüktür hemde çok fazla misina sararlar.Ülkemizde daha kullanılmaya başlanmamış olan kıyıdan kullanım için baitcast tipi çıkrık makinelerde avrupa ve amerikada başarılı sonuçlar ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.Bir kaç örnek isterseniz makaralı makineler için teknede kullanımı en uygun olanları Daiwa da BG serisi, Banax ta SX serisi gibi. Surf makineler ise bilya sayısı ve fazla misina sarmalarından dolayı alternatif olarak değerlendirebileceklerinizdendir.Çıkrıklara gelince 3 bilyalı ve min 0.40, 400-450 mt saran ,koraozyona dayanıklı modelleri seçmeniz ve alırken sağ-sol kol seçeneğini göz önünde bulundurmanız gerekir çünkü kolları sağa-sola değişmez
Yer:İSTANBUL
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 07-01-2008 " tarihinde saat 17:21 itibariyle cevat2 tarafından düzenlenmiştir....
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-03-2008, 12:38   #8
SHIMANOCU
Oltacı

SHIMANOCU kullanıcısının avatarı

Merhaba dostlar..
Şu makina kalitesi konusunda ben de bişeyler söylemek istiyorum. Selim Öner dostuma teşekkür ediyorum ve şu görüşüne katılıyorum; Makinede önemli olan bilyanın sayısı değil, konulduğu yerler ve kalitesidir. Bir yurtdışı fuarında Shimano standındaki yetkiliyle bu bilya konusunu konuşurken, " sizin makinalarınızda bilya sayısı az ama fiyatlarınız pahalı, örneğin filanca makinede 12 bilya var ama fiyatı sizinkinin beşte biri " falan diyecek oldum. Aldığım cevap çok kısa ve netti; " Biz bilyacı değiliz, makine satıyoruz.." ve bana "roller bearing" ten bahsetti. Ana rotor milinin etrafına sarmallanmış bu silindirik rulman grubu, Shimano'da " 1 BB " olarak adlandırılıyor ama, üç veya dört klasik rulmanın sağladığı işlevi sağlıyor.

Bir başka konu; Türkiye'de böyle bir yanlış anlayış ve özellikle satıcılar tarafından yanlış yönlendirme yapıldığı için, çok bilyalı makina iyidir kanaati var. Bunu kötüye kullanan ithalatçılar, ve hatta üzülerek söylemeliyim ki, "bildiğimiz bazı markalar" üzerinde yazılı rulman sayısını içinde barındırmıyorlar.
Bu konuya da dikkat etmemiz gerekiyor arkadaşlar.
Hepinize Rasgele.
Shimanocu
SHIMANOCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-12-2008, 20:59   #9
ibrahim özer
Oltacı

ibrahim özer kullanıcısının avatarı

selamlar 10 numaralı parça zamanla misinanın izini yapıyo. örnek 0,20 mis. kullanalım uzun süre.0,20 nin izi oluşuyo.sonra 0,40 kullanmak istediğimizde 0,40 önceden oluşan izesıkışıp zorluk çıkarıyo.10 nolu parçanın aşınmaması için ne yapmak gerekiyo.şimdiden teşekkür ederim.
Eski 20-12-2008, 21:20   #10
dilki
Kaptan

dilki kullanıcısının avatarı

Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkürler!!!
Ben bu tip olta ile yaptığım avlarda kasnakta aldığım hazzı alamıyorum!!
O bakımdan kasnak derim başkada birşey demem!!!
Ama ileride işim düşerse yararlanacağım güzel bilgiler!!Daha güzel paylaşımlar dileğiyle!!!
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları