Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > SAĞLIK

SAĞLIK Sağlık konusunda herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 18-01-2006, 09:37   #1
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Varsayılan Sigarayı Bıraktırma Programı

Sigarayı hiç zorlanmadan kolayca azaltmak, ve bırakabilecek bir seviyeye gelmek için yapılmış ve denenmiş bir programdır.
İnternetten masaüstüne indirdikten sonra fare ile çift tıklayarak çalıştırınız. Soldaki pencere açılacaktır.
Bu pencerede, periyod bölümüne kaç dakikada bir sigara içiyorsanız, biraz daha az olarak yazabilirsiniz. Mesela, 25 dakikada bir sigara içiyorsanız, 20 yazabilirsiniz. Daha sık sigara içecekmiş gibi... Bu rakam sizin için en aşırı sigara içme zamanınızdır.
Başla butonuna bastığınızda süre geriye işleyerek 20 dakika sonra bir sinyal sesi verir.
En kritik ve vazgeçilmez olan şart: bu sinyali duymadan sigara içmemeniz ve bu sinyali duyunca mutlaka sigara içmenizdir.
Beyninizi bu sinyal sesine zamanla şartlandıracaksınız. Başla butonuna bastığınızda soldaki pencere küçülüp, aşağıya gider. Sağdaki hale gelir.
Çift tıkladığınızda ise soldaki pencere açılır. Pencerenin altındaki rakamlar, Başla butonuna basmadan saati gösterdiği halde, Başla butonuna basıldığında kalan dakikaları ve saniyeleri gösterir.
İstediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Ama bu durdurmayı bahane ederek sinyalden önce sigara içmemelisiniz. Durdur butonuna bastığınızda bu butonun üzerinde Başla yazar ve süre yeniden başlar.
Sinyal verdiğinde, yani süre dolduğunda, yeni bir buton daha belirir. Eğer hemen içip, butona basabildiyseniz, ikisi de aynı işi yapar. Ama canınız sigara içmek istemediği için biraz zaman geçtiyse, Arttır butonuna bastığınızda geçen süre kadar bir zamanı otomatik olarak periyoda ilave eder.
Demek ki dediğiniz kadar sık sigara içmek istemiyormuşsunuz diye karar verir. Sigara içmek istemediğinizden değil de, başka sebeplerle içemediğinizden dolayı süre geçtiyse, başlat butonuna basarak, süreyi arttırmadan yeniden başlatabilirsiniz. Pencerenin altındaki rakamlar bu durumda geçen süreyi gösterir. Razıysanız Arttır butonuna basın.
Burada maksat; süreyi gitgide uzatmak olduğundan, dürüst davranın ve içmeden durabildiğiniz kadar durun ve sonra Arttır butonuna basın. Ancak ilk başlarda mutlaka sinyal sesinden sonra zorla için, fakat içmemekte değil, içmekte zorlanıyorsanız, yani istemeyerek içiyorsanız, önce Durdur butonuna basarak süreyi durdurun. Sonra periyodu kendiniz daha fazla yazarak Başla butonuna basın.
Ertesi gün kaldığınız süreden başlar, unutmaz.
Sinyal sesine şartlanma, yaklaşık 40 gün sürer. Bu süre sonunda sinyali duymadığınız zamanlar canınız sigara içmek istemez. Bu durumda, kendiniz çeşitli sebeplerle periyodu uzatabilirsiniz. Mesela kanser yaptığını konuşup, canınız sıkıldığında veya nefes darlığı çekerken şikayet ettiğinizde...
Ancak sakın süreyi onda birinden fazla arttırmayın. Yani 70 dakikaya çıktıysanız bunu en fazla 77 dakika yapın daha fazlası nikotin ihtiyacından dolayı projeyi baltalar. Zamanla 3-4 saate kadar çıkacaksınız. Acele etmeyin. Bu projeye geçen sene başladığınızı ve bu sene günde 5 sigaradan az içtiğinizi düşünün. Ne kadar iyi olacaktı değil mi...

Fırsat kaçmadı. Önümüzdeki sene pişman olmamak için bu gün iyi bir işe başlayın ve uygulayın.

LİNKİDE BU,Buyrun Download için:[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 18-01-2006, 17:34   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Erol Abi sigarayı bıraktırmak için her yol mübahtır da Pavlov usulü şartlandırma biraz acımasızca olmamış mı

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-01-2006, 07:02   #3
uzman
Kaptan

uzman kullanıcısının avatarı

Bu yöntemi daha önce denediğimi hatırlıyorum. Sürekli çalışan bir programdı ve süreyi belirliyordum. Ama bana faydası olmadı. Tabii ki dünya üzerinde ne kadar insan varsa o kadar da farklı tarz vardır. Umarım forumdaki arkadaşlarımızdan birçoğuna yardımcı olur.
Teşekkürler Erol kardeş...
Saygılar...

BALIK TUTULAN TEK GEZEGENİ YOK ETMEYELİM...
A.R.B.
uzman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-01-2006, 20:20   #4
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

İnşallah yardımcı olur,lakin Mert cim, ben aynen devam ediyorum,şartlanamadım yani

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-2006, 11:11   #5
aganta borina borinata
Guest

erol abi bu konuda haklı, hatta bu programı dijital bi saate de ( bekçi saati ) kurarak gittiğiniz her yere yanınız da taşıyarak programı sürdürebilirsiniz...ancak bu sistem sigarayı bıraktırmıyor azaltarak daha kontrollü tüketimi sağlıyor...tabiki erol abinin de dediği gibi gerçekten sağlam bi iradeyle programa uymanız gerekiyor...ancak şunu belirtmekte fayda var ki bi çok bilim adamıda aynı şeyi söylüyor "sigarayı bırakmak zor değil tekrar başlamamak zordur" bu konuda da biçok programdan aşağı yukarı hepimizin haberi olmuştur sanırım...erol abinin bahsettiği programa uyabilmek mümkün biraz daha güçlü olursanız birden bire kesip atabilirsiniz...ben uzun süredir içiyorum ama günde 15 taneyi pek geçmiyor ( balığa çıkdığım dönemler hariç ki ozaman iki paketi geçiyor yarısını ben yarısını rüzgar hesabaı ) ve enteresandır her zaman severek içtim ve son 10 yıldır bırakmayı hiç düşünmedim...ama inanın bana çok tehlikeli bir alışkanlık olduğu kesindir...bu arada sevgili mert yaşama şöyle biraz geri çekilip bakarsak en az o köpecik kadar şartlandığımız bi çok olgu görebileceğimizi düşünüyorum...erol abinin bahsettiği programı masa başında calışan özellikle işleri daha çok bilgisayar başında olan tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum...

sağlıklı günler dileğiyle...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları