Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > ZIPKINLA SUALTI AVI

ZIPKINLA SUALTI AVI Teknikler,sağlık ve zıpkıncılıkla ilgili herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-11-2006, 18:04   #11
ramazanuçar
Guest

mert kardeşim valla ben bu balığı ne bilirim nede tanırım.sadece nette biraz araştırdım.bazı yerlerde de etinin lezzetli olduğu yazılıydı.lapine sazanın kardeşi diyorlar.herhalde yapısı bakımından.ayrıca çok meraklı bir balıkmış bu lapin.öyleki su içinde iki taşı birbirine vursanız orada ne oluyor diyerekten sürüler halinde başınıza toplanıyorlarmış.yabani değillermiş yani.dediğin gibi çok çeşidi varmış.3-25 cm boylar da oluyorlarmış.çeşitli renklerde olanları varmış ve akvaryum balığı olarak bile kullananlar varmış.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 16-11-2006, 22:47   #12
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Abi doğrudur, nadiren daha büyükleri de olur. benim gördüğüm en büyüğü yaklaşık 2 kilo civarı gelirdi, ne yazık ki vuramamıştım ama, kısmet değilmiş. Ama genel yapısında burnunun dibine kadar gitsen kaçmazlar ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-11-2006, 14:16   #13
aganta borina borinata
Guest

arkadaşlar bilgiler için teşekkürler...bilimsel adını da eklerseniz memnun olurum...

ancak anlatılanlardan anladığım kadarıyla;
bi adam bu balıktan kaçacak kadar kormuşsa bu işte bi tuhaflık var demektir...
bu balığın ayaklarını da göremedim...
konu başında anlatılanlardan bu lapin dene balığı mertin hemececik bulmasına da şaşmamak mümkün değil valla...

ben de kalkmışım...saf saf ; timsahtır semenderdir felan diyorum...

rastgelsin vallahi...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-11-2006, 21:44   #14
Oxdatity
Oltacı

Selam Doğan ben daha önce dalgıç bir abinin kitabında bahsettiği balıkları hatırlıyorum...

Akya lardan bahsederken bir keresinde bir akya ile karşılaştığını elindeki zıpkını değil sıkmak kıpırdatmaya bile çalışmadığını çünkü eğer düzgün bir atışla öldüremezse balığın dönüp saldırabileceğini vede bu yüzden tehlikeli olduğunu yazdığını hatırlıyorum...

cidden bazen balıklar büyük olabiliyor ve tehlikeli olabiliyor bu yüzden...

...ADANA...
Oxdatity Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2006, 07:47   #15
aganta borina borinata
Guest

sevgili burç...balıklar bazen türlerine sıra dışı boyulara ulaşabiliyor...bende çok büyük balıklar gördüm...iskenderun da sezonu geldiğinde 1,5 kg.lık canlı kefali yem olarak kullandıklarını ve yakaladıkları akyayı (ki orada "imtiyaz" diyorlar) gördüm...ama bahsi geçen balığa rastlamadım hiç...bende yukarıda mert in ve ramazan beyin verdiği verilere göre balığın boyutlarını düşündüm...gerçi suyun içerisinde balıklar daha iri görünürler...ama yine de korkulacak bi boyuta ulaşabilmişmidir bu lapin denen balık bilmiyorum...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2006, 20:57   #16
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Doğan korkulacak olan boylar dedin nedir bilmem ama benim gördüğüm en büyüğü yaklaşık 50 cm boyunda ve simsiyahtı. Ben korkmayıp üstüne gitmiştim ama adamına göre değişir tabii ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-11-2006, 09:56   #17
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Doğan korkulacak olan boylar dedin nedir bilmem ama benim gördüğüm en büyüğü yaklaşık 50 cm boyunda ve simsiyahtı. Ben korkmayıp üstüne gitmiştim ama adamına göre değişir tabii ...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-11-2006, 11:31   #18
yilmaz
Tayfa

yilmaz kullanıcısının avatarı

merhaba arkadaşlar LAPİNİN bilimsel adı CRENİLABRUS TİNCA.ben birkeresinde istanbulda kıyıdan bu balığı yakalamıştım.tabi o zaman adını öğrendim. tadını kimseye tavsiye etmem.yani zorunlu kalınmadıkça yenecek cinsten değil. yemli izmarit takımıyla yakalamıştım.

Adana-Hatay-Düziçi
yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları