Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 15-07-2012, 10:50   #22
avlar
Kaptan

avlar kullanıcısının avatarı

Alıntı:
night fisher tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
dostum biraz geç bir cevap oldu,sebebi ikinci sayfaya bakmayı akıl edemedim,site düzenini bilemediğimden. yorumumun yayınlanmadığını düşündüm.mevzuya dönecek olursak,bu güzel hobiyi 40 senedir yaparım,karadenizin sarp derelerinde alabalık ,çoruh nenrinde trofe bıyıklı,fıratda şabut,sakarya ve kızılırmakta iri yayın peşinde yıllarca dolaştım durdum.deniz zaten önümde yetmedi gazipaşadan başla,eneze kadar dalmadığım,olta atmadığım bölge, koy sınırlıdır(motorlu şişme botum mevcut), işim dolayısıyla çıktığım tropikal bölge seyahatlerimde ilk fırsatta elime olta alıp bölge sularında avlanmaya çalıştım(singapur açıklarında,taylandta phraya nehrinde,malezyada kerantan nehrinde v.s.) ha çokmu balık tuttum,dev trofeler mi elde ettim hayır,ama içimdeki tutkuyu hep canlı tutacak bir kaç balık avlamışlığım var tabi. bunları kendimi övme,büyük balıkçı olduğumu vurgulama amacıyla asla anlatmıyorum.kurt girmiş bi kere içimize imkanını buldukça ,çoğu zamanda zorlamayla oltanın bi ucunda balık diğer ucunda alık misali salladım durdum oltamı sulara.hergeçen yıl bir öncekini arattı durdu,balıklar azaldı boylar küçüldü durdu.hobi devam ederken,verdiği acı zevkinden öne geçti.çevre kirliliği,profesyonel balıkçıların yaptığı bilinçsiz avcılık,dinamitçilik,gece dalışı v.s. sebeblerle hobimin sürdürülebilirliği iyice tehlikeye girdi,bu süreçte imkanlarımın el verdiği ölçüde mücadelemi de yapmıyor değilim. bu kötü gidişe engel olamamanın yanında birde benim gibi bir amatöründe katkı yapmaması adına küçük boyda(cinsinin küçüğü)balıkları avlamaktan kaçınıyorum.levreğe,eşkinaya 2/0 iğne den ufağını kullanmam,karagözde 1 no iğne kullanırım ona göre de yem takarım,boru kurdu denen nesneden uzak dururum (küçücük iğnelere takılıp 5 cm lik balıkların bile tutulmasın a sebeb oluyor ,denizden toplandığı için doğal dengeyede zarar veriliyor ticaretinin yasaklanması lazım) .mercan konusuna gelince marmarada çok sınırlı sayıda kalan bir balık ve gerçekten iri boyutlara ulaşabiliyor,ben yatağını bulupta küçüklerini tutsam hemen avı bırakır 5 yıl oraya uğramam oraya büyüsünler diye ha beşyıl sonra kol saati kalır dersen oda var kısmette.birde karagöz konusu var bizim karagöz dedğimiz balıkla sizin karagözler aynı balıklar değil,bizim karagözler sizin sargoza benzer ,(bizim karagöz sizin karagöz komik oldu biraz)marmarada 500 gr altı balıklara karagöz piçi denir makbul değildir,2-3 kg a kadar büyür ve avcılığı çok zordur asla gündüz oltaya gelmez(sivri burun cinsi bazen çıkar).bunca senede kaç tane tuttun dersen kaçan 50 yse livara giren 10 değildir sabır ve uğraşılıdır anlayacağın.700-1000 gr arası bi hayli tutmuşumdur.eşkinaya gelince tuhaftır,20 yıl öncesine göre çok daha fazla balık mevcut günümüzde,bunun sebebi mendirek sayısının artmasıyla ilgisi var diye düşünüyorum,barına bileceği yerler arttı.en büyük sorun hobiye yeni başlayan arkadaşların,şamandıralı oltalarla 4-5 hatta 6 nolu iğneler taktıkları boru kurdu parçalarıyla küçücük balıkları hemde adetlice tutmaları.neyse değerli kardeşim vaziyet budur,herkese rastgele diyorum,saygılar.
Night fisher açıklamaların için teşekkürler,söylemlerine katılmamak elde değil herkesin aynı duyarlılıkta olması dileklerimle .Bu arada şimdi msj gördüm benim lidaki avıma ağ la yapılmış av diye laf atmışsın.Avcılığınız gibi av bilginizden de şüpheye düştüm.O av 3-4 m suda zokayla yapılmış bir avdır.Öyle Robin Hood'luk yapacağım diye her şeye atlamamanızı öneririm.Haddimizi aşmayalım.Bu arada kimlik bilgilerinizi gizli tutup her şeye muhalefet etmeye devam ederseniz, sizin gibilerin bu site de yeri olmadığını ve yönetimin gereğini yapacağını ümit ediyorum.Herkese rastgelsin.

Bu mesaj en son " 15-07-2012 " tarihinde saat 14:54 itibariyle avlar tarafından düzenlenmiştir....
avlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları