Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 26-02-2006, 23:09   #1
mufi
Guest

Varsayılan tekneden cipura

arkadaşlar bu gün diger bir sayfadaki(Cipura avı ) ile ilgili konuya yazdıgım cevaptaki uzun köstekli takımı mutlaka tekneden deneyin.. tekneden takımı akıntının durumuna göre ileriye dogru 3/4 metre atın ..mesinayı koyverin o mesafeden aşagıya insin.. kurşun dibe otursun.. yani kurşun ve takım tekneden 3/5 metre ileride dipte yatacak..çok az 15 cm kadar el payı verin ve elinizde ki gerilmeyi /asılmayı bekleyin..

yada balık ürkmez saldıgan ise takımı direkt sandal kenarından dibe indirin kıstırmayı dipten 30 cm kadar yukarı kaldırın ve elinizde sabit tutun..yada tekne kenarına benim telefon tabir ettiğim kalınca bir tel baglayıp ucuna mantar takıp misinayı da bu noktadan mantara kıstırmak..
bu sitemde istege baglı ...eger balık çok çekingen ise bu kez köstek boyunu 50/60 cm yapınki son 20/30 cmlik kısmı dipte yere yatık vaziyette kalsın
hayvan yemi alıp hareket ettimi kurşunu çekecektir ve sizde yukarıdan takıma asuılacaksınız.benim tavsiyem teknede 3 igneli kısa köstekli takım kullanmayın hem yem fazla gider hemde garantili balık alma şansınız azalır.

başka bir yöntem......
bu sitemi aşagıdan yukarı dogru sırası ile sayıyorum..
1-en dipte tek iğne saglam/kısa sap/çapraz..
köstek boyu 30 cm.. bu 30 cm nin tam ortasında bir adet leblebi kadar kaç gramsa centikli ezme(sabit) kurşun. 30 cm nin sonunda 1 fırdündü ama ufak.. 1 metre kadar tekrar misina +bir fırdöndü daha (3,fırdöndü) ..sonra bir kıstırma 50/100 gr arası(tabii derinlik ve akıntıya göre)tekrar fırdöndü ve el misinası..
bu sitemi tekneden direkt aşagıya indiriyorsunuz 30 cm lik köstek dipte yatık vaziyette kalıyor. ana kıstırma ise 1 metre kadar yukarda askıda kalıyor.

çok verimli bir sistemdir..
selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 26-02-2006, 23:18   #2
mufi
Guest

Varsayılan tekneden cipura

şemasını yapmaya çalıştım
yukarıya kıstırma yerin mavruka takacaksanız son iki fırdöndüye gerek kalmaz..
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg tekneden çipura.jpg (29,4 KB, 942 Görüntülenme)
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 01:04   #3
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

muvaffak abi niye 3 fırdöndü? iki tanesiyle de aynı işlevi sağlayamaz mıyız? nasılsa en alttaki kurşun takımı yatırıyor...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 01:27   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Benim kullandığım takımın temsili resmi. En alttaki hırsız mercan,karagöz ve çupra nın en çok yakalandığı iğne. üsttekiler gopez izmarit ve ısparoz dolarken o alt iğne mercan,çupra ve karagöze hitap ediyor. Normal köstekleri 2li yapıp hırsızı takarak 3 iğneli takım elde etmiş olabiliriz. bazıları için 4 iğne yemlemek zor gelebiliyor.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg çupra.JPG (31,6 KB, 920 Görüntülenme)

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 02:37   #5
mufi
Guest

mert cim üsteki 2 tanesi malum hareketli kıstırmayı tutuyor *alttan/üsten ama usteki kıstrma yerine iki tarafı kasalı mavruka kurşun baglarsan o zaman bir fır döndü tasarruf eredsin
selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 02:44   #6
mufi
Guest

taygun cum sana ve diger arkadaşlara birşeyler demek isterim. bu benim şahsi fikrim
yukarıda çizdiğin 4 iğneli takım ı ben zamanında marmarada çok kullandım. ama burada 2 tane sorun var.
1, bir kere çipura+barbun ve mercan genelde dibe oturmuş yemi tercih eder..
yani malumdur dipte /dibe çok yakın gezer.
2, kupez ve izmarit gibi balıklar bence dipten yine nede olsa en az 1 metre gibi yukarılara kadar çıkarlar hatta benim tecrübelerim kupezin en iyi gezdiği ortam orta sular..

şimdi ben olsam yukarıdaki takımı teknede kullanmam neden??

dipte mercan+çipura+barbun varsa ne diye ugraşayım ust balıklarla... salarım tek iğne
garantili alırım her defasında balıgı..
ama dip balıgı yoksa o zaman orta suda ararım kupez+izmarit+vs.
yani her ikiside gelecek diye bir kupez yüzünden alttaki mercandan olmak var...yazık değilmi dipteki mercana en kırmızısından...................

yao/ya öbürü/ derim ben...
selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 03:37   #7
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

muvaffak abi bende belirttim bu takımı 3 iğneye hatta 2 iğneye bile düşürebiliriz ama zaman geliyor 30-40 metre derinlikte avlanıyor insan o kadar beklemeye karşılık 2 yem az hiç olmazsa balık olsun ısparoz çekeyim diye öyle yapıyorum. ama tercih kullanan kişide 1 hırsız birde tek köstek olduğunda sırf mercan karagöz ve çupraya hitap eder bu olta. ama insan yerini bulunca dip zeminin 1 karış altınada indirse oltayı kupalar izmaritler ispariler affetmiyor.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 03:57   #8
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

abi ben üstteki iki fırdöndüye birşey demiyorum zaten, onlarda hemfikiriz. benim anlayamadığım konu neden bir metrelik bir ara beden ve sonra bir fırdöndü daha kullanıldığı...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 14:29   #9
mufi
Guest

Ah canım benim mert kardeşim ben yukarıdakileri sanmıştım sen en alttakinden bahsediyorsun...ok ..şimdi.. anlaştık
abem benim aklımdakalan bu sitemi çok derinde kullanmış idim... malum balık yukarı gelene kadar dön babam dön/ son fırdöndünün faydası oluyordu...birde..gerçi
bende hiç olmadı ama başka faydası eger aşagıdan bir kopma olur ise en azından kurşunu yukarıya alabilirsin..kurşun tasarrufu olur..

ama yok benim için farketmez dersen aşagıdaki leblebi kurşunun üstündeki fırdöndüyü iptal et fakat misina kalınlıklarınıda ona göre ayarla..derim...
ok..???? selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-02-2006, 14:31   #10
mufi
Guest

mesela başka bir örnek vereyim.. benim istanbul yıllarında tekneden çapari kullanırken iskandilde bir firketeli fır döndü vardı birde el misinasında yani. 10/15 li çapari iki fır döndü arasında çalışıyor idi..
selamlar...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları