Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 19-03-2011, 17:48   #1
LuXoR
Oltacı

LuXoR kullanıcısının avatarı

Varsayılan İç Sularımızda At-Çek Avcılığı

merhaba,
çocuk yaşlarımdan itibaren merak saldığım amatör balık avcılığında bir çok balık türünde ve bir çok sularda balık avı arayışlarım, deneme - yanılma yöntemiyle edindiğim tecrübelerim ve bu tecrübelerin ardından kendime göre edindiğim güzel bir bilgi ve fotoğraf, video arşivim oldu. İstanbul gibi büyük bir şehirde gerek boğaz hattında gerek diğer kıyılarımızda çok zor şartlar altında (aşırı kalabalık, akıntı veya dip yapısının zorlukları vs.) olta sallayıp balık avlandım ve dönüp geçmişe baktığımda en haz aldığım balık avlarımın çoğunlukla tatlı suda ve bakir tabiat ortamlarında gerçekleştiğini görüyorum, çoğu zaman tek başıma veya benim gibi meraklı bazı arkadaşlarımla gerçekleşen bu avlar kalabalık şehir ortamından uzak ve bir çok amatörün farklı sebeplerle uzak kalmasından ötürü tercihim olmuştur. tatlı su avındaki rahatlık ve doğa ile iç içe olup kendi avcılığını sınamak, geliştirmek ve olumlu sonuçları görerek mutluluk duymak ve hep bir üst seviyeye çıkabilme çabası tam benlik olsa gerek bu kadar çok sevdiğime göre şimdi elimden geldiği kadar bildiklerimi yazacak, arşivimden bazı fotoğrafları da görsel olarak sizlere sunacağım...kendi içinde bir çok kategoriye ayrılan bazı bilgileri en yalın ve uygun dille anlatmaya çalışacağım, okuduklarınız içinde size az gelen ve daha çok bilgi edinmek istediğiniz bölümler olursa mesajlarınızda yönelteceğiniz sorularınızı cevaplamaktan memnun olurum...

ben genel olarak akarsu ve göl (kıyı) at-çek avcılığına değineceğim, kullanılacak ekipmanlar hafif olta olacağı için kamış ve makina tercihlerimiz çok önemli. akarsu avcılığı için bitki örtüsüne göre 1.65 cm, 1.80 cm en çok 2.10 cm boyunda kamış ideal olacaktır. yem olarak kullanacağımız kaşık, silikon, balık, böcek vb. taklitleri minimum 2.5 gr maksimum 15-25 gr ağırlığında olacağı için kamışın bu yemleri atabilecek 1-15 gr / 3-15 gr / 5-25 gr değerlere sahip olması gerekir. göl kenarında at-çek için 2.10 cm - 2.40 cm kamış boyu idealdir. makina 20 en fazla 30 kalibre ve 5.0 ve üzeri devire sahip olmalıdır. devirin yüksek olması tüm at-çek avlarında olduğu gibi kandırıcının daha cazip dönmesi, yüzmesi için önemlidir. misina silikon, kaliteli ve akarsularda 0.16 mm - 0.18 mm - 0.20 mm göllerde 0.20 mm - 0.25 mm olmalıdır. bu kalınlıklar monoflament misina içindir, örgü misinaya bir türlü sıcak bakamadım ama yine de üzerinde duruyorum ve ilerde kullanacak olursam bu tecrübemi de paylaşacağım. ben çoğu kez sahtelerimi aracı kullanmadan direk misinaya bağlıyorum, fırdöndülü klips kullanılacaksa 12-14 no olmalıdır (mümkün olduğunca küçük ama sağlam)

iç sularımızda at-çek yöntemiyle avlayabileceğimiz balık türleri oldukça zengindir, başlıca ve kendi avladıklarım turna, sudak, yayın, alabalık, tatlı su levreği ve kasna dır. her bir tür bulunduğu su havzasının özelliklerine göre farklı yemlerle ve farklı şekillerde avlanılabilir, mevsim, suyun debisi ve sabah suyu, akşam suyu faktörleri de var olduğundan tüm bunları anlatmaya kalksam sayfalarca uzayacağı için şimdilik bu kadarını yeterli buluyorum. tüm bu konularda soru yöneltilmesi halinde bildiklerimi paylaşabilirim...

özellikle akarsu avcılığının bendeki yeri başka. öyleki bir şehirden başka şehire giderken bagajdaki küçük oltam ve ucundaki tek bir sahtemle balık avladığım zamanlar olmuştur, kızılırmak ta, sakarya nehrinde bu şekilde yol üstü ufak molalarda yaptığım avlar olmuştur ve çok kısa sürede sayısız balık avlamışımdır. bugüne kadar iç sularımızda avladığım balıkların %80 ini suya iade ettim ve bu uygulama bana ayrı bir mutluluk verdi.

kullandığım sahte çeşitlerinden bazıları

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

akarsu avlarında kullandığım hasır sepetim, alıkoyduğum balıkların serin muhafazası için

ve avladığım balıklardan bir kaç fotoğraf

planlı avlarımda ortama uygun kamuflaj renk giysiler giymeye dikkat ediyorum, aşağıdaki resim yol üzeri gerçekleşen plansız avlarımdan birine ait

bana ve avlandığım meraya göre oldukça iyi ebatta sayılan bu levreği katiliyle beraber fotoğraflayıp alıkoymuştum...

akarsuda avladığım yaklaşık 50 cm boyundaki turna, suya iade edilenlerden, fotoğrafların güzelliğini bozmamak için yanlarında ölçü belirten cisimler kullanmayı sevmiyorum.

gökkuşağı alabalık, doğal türlere verdiği zararlar nedeniyle nefret ettiğim bu türden oltama gelen balıkları en cömert günümde bile suya iade etmiyorum...

iri bir kasna, farklı bir akarsu da farklı bir görseli vardı, yüzgeçler zeytin yeşili deniz levreği dersiniz sanki...çok mücadeleci bu kasnalar

av arkadaşlarımdan Filiz Çokberkit abla ile bir av günü sonrası beraber alıkoyduklarımız, Filiz ablanın ilk akarsu deneyimi olmasına rağmen çok başarılıydı. ortaya karışık şeklinde kasna, levrek ve turna

fotoğraf çok ama sezon açılmak üzere ve daha avlanılacak çok balık var, her defasında daha büyüğüne, rastgelsin...

çok sevdiğim nilüfer çiçekleriyle veda etmek istedim...

Bu mesaj en son " 20-03-2011 " tarihinde saat 09:25 itibariyle LuXoR tarafından düzenlenmiştir....
LuXoR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 19-03-2011, 18:42   #2
turna
Kaptan

turna kullanıcısının avatarı

Gökhan ellerine sağlık, çok güzel fotolar, ayrıca balıkları geri saldığın için de çok reşekkürler.
Takımların da tatlı su için hepsi avcı takımlar, avın bol olsun.

turna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-03-2011, 21:42   #3
LuXoR
Oltacı

Alıntı:
turna tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gökhan ellerine sağlık, çok güzel fotolar, ayrıca balıkları geri saldığın için de çok reşekkürler.
Takımların da tatlı su için hepsi avcı takımlar, avın bol olsun.

teşekkür ederim, size de güzel avlar diliyorum, rastgelsin...
Eski 21-03-2011, 07:45   #4
Necati ARAT
Kaptan

Gökan harika bir konu..
Resimler başka güzel..
Emeklerine sağlık kardeşim..
Paylaşım için teşekkürler..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-03-2011, 19:31   #5
LuXoR
Oltacı

Alıntı:
Necati ARAT tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Gökan harika bir konu..
Resimler başka güzel..
Emeklerine sağlık kardeşim..
Paylaşım için teşekkürler..

Necati abi ben teşekkür ederim, bu tür konular amatör balıkçılıkta yurdumuzda pek rağbet görmese de beğendiyseniz ne mutlu bana. biraz ilgi olsa çok daha fazla bilgi ve görsel akışı olabilirdi ama sağlık olsun...saygılarımla
Eski 31-03-2011, 06:59   #6
akinyildiz81
Kaptan

akinyildiz81 kullanıcısının avatarı

at-çek dışında nerdeyse hiç av yapmıyorum harika olmuş elinize kolunuza sağlık.bol fotoğraf olunca daha güzel olmuş tabi
akinyildiz81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 31-03-2011, 17:14   #7
LuXoR
Oltacı

Alıntı:
akinyildiz81 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
at-çek dışında nerdeyse hiç av yapmıyorum harika olmuş elinize kolunuza sağlık.bol fotoğraf olunca daha güzel olmuş tabi

teşekkür ederim, rastgelsin
Eski 31-03-2011, 22:13   #8
Halil İplikçi
Kaptan

Halil İplikçi kullanıcısının avatarı

belgesel tadında çok güzel bir paylaşım eline sağlık
Alıntı:
LuXoR tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
, bu tür konular amatör balıkçılıkta yurdumuzda pek rağbet görmese de beğendiyseniz ne mutlu bana. biraz ilgi olsa çok daha fazla bilgi ve görsel akışı olabilirdi
düşüncene katılıyorum daha çok ilgi olmalıydı

Hüsnü Halil İplikçi
Halil İplikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-2011, 07:43   #9
labrax
Çımacı

labrax kullanıcısının avatarı

Nihayet rahat rahat okuyabidim konuyu ve çok keyif aldım. Emeğinize sağlık...
Malesef ülkemizden her ay forumlardan bir kopma yaşanıyor her hafta yeni bir forum açılıyor ve yine malesef ki hep aynı insanlar tarafından takip ediliyor. Sitelere girip çıkmak bir süre sonra bu tutkunun sıradanlaşmasına sebeb oluyor, daha kötüsü klavye balıkçılığı o kadar hızlı gelişiyorki kimse kimsenin yaptığı işleri paylaştığı konuları beğenmiyor. Beğenenlerde kendini ağırdan satmanın telaşında... Bence çok fazla ilgi beklemeyelim. Nitelikli ilgi şahsen kabulümdür.
Eski 01-04-2011, 09:54   #10
LuXoR
Oltacı

Alıntı:
halil 23 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
belgesel tadında çok güzel bir paylaşım eline sağlık

düşüncene katılıyorum daha çok ilgi olmalıydı

Halil bey merhaba, ilginin az olması zaten bana en başında cazip gelen şey. herkes ilgi duysaydı iç sularda avcılık yapmayı tercih etmezdim. bu merak, ilgi, olanak vb. unsurların tamamını bir araya gelmesiyle oluşabilecek bir tutku. yazdıklarıma karşılık bir tane bile soru sorulmaması benim henüz yolun çok daha başında olduğumu ve öğrenmem gereken çok daha fazla şey olduğunu gösteriyor, beğenmenize sevindim. bundan sonra bu tip konulardan ziyade taze av raporlarıyla elimden geldiği kadar güzel sunumlar yapmaya çalışacağım... rastgelsin

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları