Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > Tanışma

Tanışma Üyelerimizle tanışıp kaynaşabileceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 04-11-2010, 19:09   #1
Ranchu
Oltacı

Ranchu kullanıcısının avatarı

Varsayılan Mersinden selamlar

Herkese merhabalar.
Okuldaki ortak seçmeli dersi "amatör balıkçılık" olarak seçtim ve hobiyle tanıştım.
Evimde akvarymum olduğu için balıkla ilgili birşey seçmek istemiştim fakat av vardı sadece. Fakat deneme amaçlı 2.5 liraya misina alınca herşey değişti ve balık beslemek ile balık tutmak arasında büyük farklar olduğunu farkettim. Bambaşka bir heyecan bambaşka bir ortam.

Bir rat aldım. makinesi karnak marka
LBS/YSD 12/300 15/230 20/150 yazıyor üstünde
Ters kısmında ise
MM/M 0.35/275 0.40/210 0.50/135 yazıyor.
Bu sayılar hakkında hiçbir fikrim yok . Terimlere çok yabancıyım. Ders sayesinde fırdöndü kurşun iğne bağlamayı öğrendim. Sizlerin de değerli bilgileri ile daha ileri seviyelere çıkarım inşallah.

Rat ı atma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Ya yamuk gidiyor ya da çok ileri atamıyorum. Bir çok çeşit var forumu okuyunca biraz başım döndü. Yeni başlayan biri için temel bilgileri içeren bir bölüm var mı acaba? At-çek falan yazıyor. Makinası çok farklı benimkine göre...
Teşekkürler şimdiden.
Öğrenci
Ranchu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 04-11-2010, 22:40   #2
EAKSOY
Tayfa

EAKSOY kullanıcısının avatarı

Mustafa kardeşim aramıza hoşgeldin
0 Rh (+)

BORNOVA-İZMİR

EAKSOY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-2010, 23:01   #3
awerusta
Oltacı

Hoşgeldin Mustafa,
Açıkcası duyduğum en güzel ders bu, keşke bana da nasip olsaydı
0+
awerusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-2010, 08:10   #4
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
Ranchu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Herkese merhabalar.
Okuldaki ortak seçmeli dersi "amatör balıkçılık" olarak seçtim ve hobiyle tanıştım.
Evimde akvarymum olduğu için balıkla ilgili birşey seçmek istemiştim fakat av vardı sadece. Fakat deneme amaçlı 2.5 liraya misina alınca herşey değişti ve balık beslemek ile balık tutmak arasında büyük farklar olduğunu farkettim. Bambaşka bir heyecan bambaşka bir ortam.

Bir rat aldım. makinesi karnak marka
Alıntı:

Ters kısmında ise
Bu sayılar hakkında hiçbir fikrim yok . Terimlere çok yabancıyım. Ders sayesinde fırdöndü kurşun iğne bağlamayı öğrendim. Sizlerin de değerli bilgileri ile daha ileri seviyelere çıkarım inşallah.

Rat ı atma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Ya yamuk gidiyor ya da çok ileri atamıyorum. Bir çok çeşit var forumu okuyunca biraz başım döndü. Yeni başlayan biri için temel bilgileri içeren bir bölüm var mı acaba? At-çek falan yazıyor. Makinası çok farklı benimkine göre...

Teşekkürler şimdiden.

Mustafa kardeşim öncelikle bu hobi ile uğraştığına ve zaman ayırdığın için seni kutlarım..
Sirküler ve kurallar dahilinde avlandığın sürece gerçek bir amatör olta balıkcısı olabilirsin..
Aldığın takımlara gelince , önce şu sorundan başlayalım..
Alıntı:
bu yabancı bir ölçü birimidir bunu geçelim..

Alıntı:
bu ise bizim ölçü birimimiz elinde bulunan makina üzerine kaçlım misinayı kaç metre sarabileceğini anlatır şöyle ki..
0.35 misinadan makinana 275 metre
0.40 misinadan makinana 210 metre
0.50 misinadan makinana 135 metre sarabileceğini sana anlatır..

Olta atma konusu ise tamamen at çek ile oluşabilecek melakeden ibarettir yani ata çeke öğrenebilir dahada uzağa atabilirsin..
yanlız şuda vardır ki uzağa olta atmak sadece yetenek ile değil uygun bir makina ve kamış kombinasyonu gerektirir bizim tabirimiz ile surf kamış ve makinalar ile daha uzağa atabilirsin ancak maliyek biraz yüksektir.

şimdiden sana keyifli avlar ve forumlar dilerim..
umarım yardımcı olabilmişimdir..

Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-11-2010, 17:42   #5
Ranchu
Oltacı

Herkese teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar hep kurşun ile kullandım oltayı bugun şamandıra ile deneyim dedim. Avlanacağım yer kayalıktı çünkü. Bugunku atışlarım yaklaşık 25 metre falandı.Sahilden attığım için pek de uzak bir mesafe sayılmadı ve sonuç hüsrandı
Hiç balık tutamadım malesef. Çok büyük bi ümitsizlik oluyor ya.
Sandal ile açılmayı deneyeceğim bir dahaki sefere. Güneş doğmaya yakın çıkacağım. Daha çok balık oluyormuş o saatlerde.
Ve bir ağbi bugun bana numarasını verdi ve takım bağlamayı biliyorsam birlikte çıkabileceğimizi söyledi. Ben zaten ilk takım bağlamayı öğrendiğim için teklifini kabul ettim. İnşallah bayramda birktirdiğim anıları paylaşacağım sizle.
Öğrenci
Eski 06-11-2010, 10:25   #6
Kamil ESEN
Kaptan

Alıntı:
Herkese teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar hep kurşun ile kullandım oltayı bugun şamandıra ile deneyim dedim. Avlanacağım yer kayalıktı çünkü. Bugunku atışlarım yaklaşık 25 metre falandı.Sahilden attığım için pek de uzak bir mesafe sayılmadı ve sonuç hüsrandı
Hiç balık tutamadım malesef. Çok büyük bi ümitsizlik oluyor ya.
Sandal ile açılmayı deneyeceğim bir dahaki sefere. Güneş doğmaya yakın çıkacağım. Daha çok balık oluyormuş o saatlerde.
Ve bir ağbi bugun bana numarasını verdi ve takım bağlamayı biliyorsam birlikte çıkabileceğimizi söyledi. Ben zaten ilk takım bağlamayı öğrendiğim için teklifini kabul ettim. İnşallah bayramda birktirdiğim anıları paylaşacağım sizle.
İlk önce aramıza hoşgeldin kardeşim.
Bence deniz kenarındaki bir iskelenin denize 25-30 metre girmesi avantajından faydalanabilirsin.Kendinde 30 mt ileri atsan toplamda 60 mt.gider.
Ayrıca iskele altlarında akşam saatleri ve güneşin doğuş saatlerinde iri levrekler gezer.Buralarda 5-10 mt ileri atacağın olta ile hiç ummayacağın balıklar tutabilirsin.Yem olarak sardalya tavsiye ederim.Kurşunuda olabildiğince hafif tut.Rastgelsin.
Eski 07-11-2010, 11:19   #7
Ranchu
Oltacı

Sardalya değil de bikaç yöntem okudum silikondan yemi karides suyunun içinde bekletiyorlar kokusunu çekiyormuş iyice. Bu yöntem işe yarar mı acaba?
Elimde bi tane hırsızlı takım var. kurşun üstünde"2" yazıyor . Bu ağırlık uygun mudur?
Şöyle 1-1.5 karış uzunluğunda bikaç balık yakalayıp eve dönmek istiyorum.
Öğrenci
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları