Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 13-08-2010, 15:29   #1
Compass
Oltacı

Compass kullanıcısının avatarı

Thumbs down Yelken seyri sırasında balık tutmak!

Merhabalar. Ben 3-4 arkadaşımla birlikte bu yılın ağustos veya eylül ayında 2 haftalığına bareboat (mürettebatsız) yelkenli tekne kiralamayı düşünüyoruz. (Ben hem amatör denizci hem de profesyonel gemi adamıyım).
Doğrudan konuya girmek istiyorum. Yelkenliyi Bodrum' dan kiralayacağız. Rotayı henüz netleştirmemiş olmamıza rağmen belli olan hususlardan bir tanesi Bodrum' dan avara olup ya kuzeye ya güneye ya da sırasıyla her iki yöne doğru koyları, kıyı seyri yaparak dolaşacak olmamızdır. Ben balıkçılık hususunda hem çok acemi hem de çok meraklı bir denizci olarak siz muhterem deniz/balık severlere bir sorum olacak: Koylar arasında yapacağımız ama uzun ama kısa yelken seyirleri sırasında, ben bir yandan da balık tutmak istiyorum. Yelkenlimizin boyu 9,40 metre. Yelkenle seyir yaparken yapacağı sürat ise 3 ila 8 knot arasında olacaktır. İşte avlanacağım koşullar böyle. Amacım ise büyük balık yakalamak. Akya, lampuka, palamut gibi balıklar...
Sorularıma gelince: Amacıma, şartlara ve mevsime göre nasıl bir olta hazırlamalıyım? Elden avlanmayı mı kamışla avlanmayı mı tavsiye edersiniz? Eğer kamış daha uygunsa; kamışı bir yelkenli tekneye sabitlemek mümkün müdür? Herşeyden önemlisi canlı yem mi, ölü yem mi, jig mi, kaşık mı kullanmalıyım? Canlı yem kullanmam gerekirse onu avlamanın yolları nelerdir? vs vs...
Dostlar, siz çoktan meramımı anlamış bulunmaktasınız. Eminimki yazdığım sorulara bakmaksızın beni aydınlatacaksınızdır. Dolayısıyla sorularımın çokluğu gözünüzü korkutmasın. O soruları yazmakla amacım sizlere benim acemiliğim hakkımda bir fikir verebilmektir ki; alacağım cevaplar biraz daha teferruatlı ve açık olsun. Şimdiden yardımcı olmak isteyen herkese şükranlarımı sunarım.
Rastgele!
Compass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları