Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI > Deneyimler-Anılar ,Avlak Bölgeleri

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 23-11-2005, 15:41   #1
hunter2005
Oltacı

hunter2005 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Aynalı Sazan Avı ve Anısı

SAZAN AVI ANISI (AYNALI SAZAN)
Balık sirkülerinde haziran ayının sonunda sazan avı başlayacağını söylüyordu.Bizde öyle yaptık yumurta dökümü olduğu için haziran ayının bitmesini bekledik.Geçen sene Ercanla yazın bir kaç defa o gölete balık tutmaya gittik bu benim için hem bir araştırma hemde balık tutma işi idi.Çok büyük sazanlar nerdeyse kıyıya yakın yerlerde sudan dışarı fırlıyarak ses yapıyorlardı boyutlarınıda görünce beni bayağı heyecanlandırıyordu.Tuttuğumuz balıkları taze ekmek yada BilgehanSarpın sitesindeki sazan bahsinden esinlerek yapıyordum.6 mt'lik teleskopik kamış ve balza ağacından yapılma hassas şamandıra ile avlanıyordum fakat maksimum ağırlığımız 500gr geçmiyordu benim amacım çok daha büyüklerini tutmaktı onuda bu sene 10/07/2004 ve 11/07/2004 günü birer balık tutarak müthiş bir açılış yaptım.
BİR GÖLET ZİYARETİ
19/06/2004 günü öğleden sonra hava lodos esiyordu bir gölet ziyareti yapalım dedik ercan arkadaşımla birlikte giderken yanımıza 2 tane taze ekmek aldık fakat ekmekler istediğimiz gibi olmadığı için yani karafırın ekmeği canım sıkkın bir vaziyette gölete vardık.Gölete vardığımızda kıyıda dev dev sazanlar tur atıyordu onları görünce nasıl heyecanlandım sizlere anlatamam ;bir parça ekmeği su üstüne attım ve gözlemlemeye başladım.Kısa bir süre sonra bir gürültü ekmek kayboldu ogün seyir günümüz olmuştu aynı zamanda benimde sazan keşifim.Onun için arabada şöyle yapsak böyle yapsak diye tartışıyorduk.Hani sizde bilirsiniz dip kıbrısı takımını buna benzer bir takım yapmaya karar verdim.Fakat bu sefer dipte değil su üstünde av yapacak bir takım idi.

TAKIM İÇİN KULLANDIĞIM MALZEMELER.
----------------------------------------
İğneler Mustad 505 3/0 3 tane 4/0 3 tane
1 fırdöndü (2 numara)
0.5 santim boyunda iğne aralarına tokyo süngeri (ekmek dağıldığında takım dibe inmesin diye)
Taze köy fırın ekmeğinin kabuğu.
14 numara naylon iplik (ben bunu doğal göl rengi olsun diye yeşil renge kumaş boyası ile boyadım) yaklaşık çekeri 25 kg yada tesbih ipliğide olabilir.amaç misina olmasın sazan yakalanıpta kıyıya yaklaştığında çok kuvvetli kuyruk darbesi vurduğu için çok takım koparttım bilginiz olsun.
Kepçe (Büyük boy olanı)
Kamış 100-200 gr atarlı 2.40 cm uzunluğunda teleskopik kamış
Makaradaki Misina 140 mt 0.28 discovery marka misina ,makinam 0.40 shakespeare 1976 modeli.

TAKIMIN DONATILMASI.
-------------------------
1.Taze ekmeği göl suyu ile hafifçe nemlendirilecek amaç ekmeği fırlatırken takımdan düşmemesi vede ekmeği sararken kırılıp parçalanmaması için
2.Ekmeğin içi tamamen kenarlarından açılarak güzelce sadece kabuk elde edilir..içini isterseniz kullanabilirsiniz bu arzunuza bağlı
3.Ayrılan ekmek kabuğunu sanki ekmek dilimler gibi yaklaşık 2 parmak eninde kesilir.Kesilen ekmek kabuğunu yaklaşık 2cm'lik karelere böleriz.
4.İğnelere tek,tek takılır.takılırken ekmeğin kabuğu altta kalacak şekilde güzelce iğnelere döndürülerek takılır.en altta kalan iğne ise çıplak kalır.
5.Daha sonra ana bedene yakın tarafta bulunan iğnenin arasında kalan boşluktanda isteğe bağlı olarak ister 2 ister 4 parmak genişliğinde ekmek kabuğu aradaki boşluğa içi dışa gelecek şekilde bükülerek bir sarım elde edilir.daha sonra ekmek kabuğu ile donatılmış takımı bunun üzereine kapatılacak şekilde sarılır ve takım hazırlanmış olur.Bu takım fırdöndü dahil 1 karışı geçemeyecek şekildedir.

AYNALI SAZANI AVLAYALIM ARTIK
-----------------------------------
Erol ile balığa çıkmak istedik deniz haberi olumsuz çıktı günümüz boş geçmesin diye gölete gidelim dedik kararımızı aldık ve gölete doğru yola çıktık.Yoldan 6 adet taze karafırın ekmeği aldık ve gölete geldik.Balık genelde 19:00 ve sonrası saatlerde daha heyecanlı ve aktif olduğunu gördüğümüz için saat 17:00'de göletin başında idik.Gölete geldiğimizde balık avı yapmaya gelen ve göleti seyretmeye gelen insan kalabalığı ile karşılaştık bu benim biraz moralimi bozmadıda değil yani sebebine gelince bu insanlar hem gürültü hemde balığı ürkütücü hareketlerde bulunan insanlardı.Gölet en derin yeri takriben 45-50 mt ve konik yaklaşık 200 metre kare çaplı bir göletti.İçi kayalık ve yer yer ağaçların olduğu tabii bir gölettti.Takımları arabadan avlayacağımız alana taşımaya başladık etrafta çok gürültü vardı iri sazanlarda göletin başka bölümlerinde sıçramalar ve gezintiler yapıyordu erol ile mırıldanıyorduk ne biçim insanlar bunlar insan biraz sessiz olur diye söyleniyorduk yapacak bir şey yok tabiki onların ordan uzaklaşmasını beklemekten başka bir şey yoktu artık.Ben 3 adet kamış kullanacaktım.erol ise 1 tane alanımız çok dardı takriben 10 mt civarı idi.fakat sağ tarafımız daha kullanışlı olmasına rağmen insan gürültüsü olduğu için bizim için elverişli değildi bir yandanda sazanların davranışlarına bakıyorduk.Ben 3 tane kamış ayağını yere çaktım.Takımları hazırlamaya başladık takımların hazırlık işlemleri bitti. artık balıkların gezebildikleri yerlere takımı gönderebilmek fakat rüzgar çok ters esiyor bize doğru bundada yapacak bir şeyimiz yok.bir yandan amatör ruhu olmayan saygısız insanlar biryandan hava şartları herşey olumsuz yani.1.takım küspeli takımdı ucunda mısır vardı onu hemen kıyıya yakın bir yere dip takımı olarak fırlattım.ucuna çanı taktım.2.takım 30gr’lık 1 tane zeytin kurşun gezerli ve ekmek kabuğu ile donatılmış takımı göletin ortalarına doğru yaklaşık 40 mt fırlattım.Kurşun oturuncaya kadar bekledim kurşun oturdu dibe ,takım ise yüzeyde önemli olan rüzgardan takım hemen kıyıya gelmesin diye.3.takımıda su üssü yapıp kurşunsuz olarak fırlattım rüzgarın şiddeti ile takım sazlık alana doğru yöneldi vede iri sazanlar orda bulunuyordu eğer oltaya takılırsa ne kadar mücadele edeceğimide hesaplıyordum.Ortadaki 2(numaralı kamışın etrafında turlamalar başladı başında bir su kaplumbağası ekmeği bir iştahla yiyiyor ,takımın sağından solundan suyu yararak gezen iri sazanlar fakat arada bir bir kuyruk darbesi yapıp bize heyecan katılıyorlar tabiki suda ıslanan ekmeği değiştirmenin zamanıda geldi derken bir kuyruk darbesi ekmek dağıldı takım boşa çıktı.tekrar yemleyip attım onu.1.takım yani küspeli takımda herhangi bir hareket yok sebebi ise çok gürültü var etrafta.3. takımın yemini değiştirdim oradada kalabalık sürüler oluşmaya başladı takım rüzgardan dolayı hızlıca o kalabalık sazlık bölüme doğru ilerliyor dağılan ekmek parçacıklarını gürültü ile gömen iri sazanlar o an içim nasıl bir tuhaf oldu size anlatamam yaşamanız lazım.Takımın başına bir su kaplumbağası çöreklendi tabiki oda nasibini alacak takımı çekmedim ortalık biraz sakinleşmeye başladı.Sazanlar gölün sessiz ve kıyı alanlarında sağında solunda salına salına boy gösteriyorlar.Benim takımın yanındada dolaşmaya ve ekmeğe dalmaya başladığını görmeğe başladım heran bir şey olur diye bekledim ama bir şey olmadı.takımdaki ekmekler dağılmış vaziyette dağılan ekmekleri bir iştahla yiyen iri sazanlar bulunuyordu.Neyse takımı yenileyip tekrar aynı taraflara doğru fırlattım bu sefer rüzgar hafifledi ve etrafında su yapmaya başladı balıklar oturup bir kenarda kamıştaki zil sesini beklemeye başladık.Saat 19:25 benim kamış kamışlık ayağından havaya zıplayıp suya düştü koştum hemen aldım kamışı o ne müthiş bir ağırlık olamaz dedim balığı yakaladım erolcum dedim.Evet balık oltanın ucunda ama takımı kontrol edemiyorum çok müthiş asılıyor ve sazlara takmak için uğraşıyor ve bir ara takıldıda oralarda .Makaralı kamışlı olta olduğu için olta kısmıda çok sağlam olduğunu bildiğim için balığı yormaktan başka bir şey yoktu.Bir kaç dakika bekledikten sonra oltanın ucu rahatlamaya balığın hareketlerini izlemeye başladım.Balığı bir türlü göremiyoruz balık bizi idare etmeye başlıyordu.Balığın kafasını bana doğru yaklaştırmaya çalışıyorum arada bir başarılı oluyorum fakat kıyıya gelmeğe başlayınca makinamda kalama frenini görmenizi isterdim nasıl boşalıyor nasıl.Balığı yormam lazım fakat çok iri olduğu için onun isteğine uymak zorundayım.Ha bu arada oltadaki balık göleti dolaşmaya başladı balığıda arada bir makina yardımı ile yavaş,yavaş çekiyorum ve su üstüne çıkarmamaya dikkat ediyorum. Balıkta mücadeleden vazgeçmiyor bende tabiki .Bir ara su üstünde kuyruğunu gördüm kafadan dedim 5kg gelir adrelin anlatılacak gibi değil balık kuyruk darbeleri vurarak suyu yararak sağa sola dolaşmaya başladı ve git gide direnci azaldı diyorum kıyıya gelirken yine kuyruk darbeleri ile takım yine kalamada olduğu için ona izin veriyorum.Balığın kafasını bana doğru çevirdim balık gelmeğe başladı iğneleri göremiyorum çünkü iğneler 2 tanesi yüzgeçin yanına takılmış içimden eyvah diyorum ağzında yoksa kesin kaçırdık diyorum.Balığı çektiğim yer yaklaşık 5mt’lik kıyı bir bölge ;zemini sert kum, içi yosunluk,otluk bir alan su içersindeyim yaklaşık diz boyuna kadar suyun içersinde bulunuyorum balığı hem göreyim hemde kontrol edeyim diye gidebildiğim kadar suya giriyorum.ayağımdaki şort ıslanmaya başladı kaçırmam lazım diyorum artık bu balığı içimden.Erolda çok soğukkanlı bir şekilde suya bir miktar girmiş elinde yeni aldığı kocaman kepçe ile aportta bekliyor.Balığı tam kepçeye sokmak istiyoruz balık hala direnip kuyruk darbesi ile yine yol alıyor.Sağ kolum yoruldu artık takatım kalmadı canımda acıyor artık.Sazan için amerikalılar gölün traktörü derlerdi çok doğru benzetme yapmışlar çok güçlü ve dirençli hayvan.Artık balık kendini bırakmaya teslim olmaya başladı daha kolay kontrol etmeye başladım.Artık benim isteklerime uyucak hale geldi diyebilirim.Bende yorulan balığı yavaş yavaş erolun kepçesine doğru ilerletmeye başladım erol tam zamanında kepçeyi vurdu balık kepçede o ne ufff be dedi müthiş bir aynalı sazan kepçede artık güvende ,kepçe ile birlikte balığı hemen karaya aldık..Kepçeyi nasıl zorluyor nasıl direnç gösteriyor işi artık bitti çünkü emniyetli yerde.Balığın iğnelerini kepçeden çıkarmaya çalışıyorum.2 tane ağzında 2 tane yan sol yüzgeçinde 1 tanesi gözün hemen yanında takılmış.İğneleri balığın üzerinden çıkarttım artık.Şimdi fotografını çekme işi kaldı,fakat o ne erolcum herzaman getirdiği digital fotograf makinasını yanına almayı unutmuş eyvah dedim eyvah ben bunu insanlara nasıl anlatırım kimse inanmaz diye.Erolcum ustacım dedi bende cep telefonu var ordan çekeriz diye hiç olmazsa dedim gölde bir fotografımız olur..Fakat heyecandan olacak erolcum pozu küçük ayara almış göndermiş olduğum resimdede bunu rahatlıkla görebilirsiniz.Saat 19:25te başlayan mücadele 20:15’te sona ermişti.Karada tahminler başladı kaç kg gelir falan filan yolda muhabbetler eve geldiğimizde taksi durağından ,evin altında bulunan kıraathaneden insanlar benim başıma üşüştü muhteşem gözüküyordu aynalı sazan muhteşem hemen eve çıkıp bol,bol fotograf çektim ve balığı erolcuma hediye ettim.Ondan alacaktım kaç kg geldiğini afiyet bal şeker olsun can dostum arkadaşıma,arkadaşımdan öte dostuma sağolsun varolsun.Allah ondan razı olsun .Bende araç olmadığı için hep benim kahrımı çeken can dostum erolcum vede ilk göz ağrısı Canım Ercancığım. .Herkezinde isterim böyle mütevazi ,kişilik sahibi iyi niyetli doğasını seven nasıl anlatayım onu yaşamanız lazım bence yaşamanız.Bu arkadaşımla SN.Bilgehan SARP’ın sitesinde FORUM sayfasında kendisi ile tanışmadan önce İlk önce İSKENDER AK ağabeyimlede tanıştım (05/06/2001) benim büyük kaptanım Allah ondan ve sizden razı olsun bu ölümlü dünyada zaman, ömürler geçip gidiyor zaten stres altında yaşayan bir toplumuz birazda olsa böyle güzellikleri yaşamak varya insanı yaşama daha çok bağlıyor...Daha sonralarıda 30/04/2002 tarihinde EROL PETER ERDOĞAN ile (İzmir çevresinde avlanma yazısı) başlıklı yazıyı okudum ve 01/05/2002 tarihinde bu tatlı serüven başlamış oldu.Sağol Bilgehan ne diyeyim daha.Daha sonra erolcum balığı tartmış 7.5kg geldiğini söyledi benim gibi amatör için müthiş bir zevkti.Bende sabırsızlıkla 11/07/2004 gününü bekliyordum.Erolun ogün işi vardı Yüzbaşı SN.Tolga beyi sazan avına götürecektim.İlk günden tecrübem olduğu için tolgaya bu olayı anlattım kendisi pek inanası gelmedi ve onu balığa götürdüm.Aynı saatler civarında daha önce yakaladığım bölüme yakın bir yerde 20:30’da balık yakalandı yukardaki anıma benzer bir gün geçirdim ve onuda arkadaşıma hediye ettim.Evde bol,bol fotografladım onları.Onunda ağırlığı 6kg civarı idi.
Ben artık kesinlikle küçük sazan avlamayacağım bu kadar heyecanlı bir av olamaz inşallah sizlerde tadarsınız.
İşte Böyle sevgili amatörler inşallah sizlerde benim gibi bu müthiş duyguları yaşarsınız.
Rastgele.........
İğneleriniz keskin olsun.
FARUK ULUTÜRK
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg Faruk5.jpg (94,7 KB, 313 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg Faruk6.JPG (100,9 KB, 290 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg Faruk7.jpg (103,9 KB, 249 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg Faruk8.jpg (90,6 KB, 246 Görüntülenme)
hunter2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-11-2005, 01:56   #2
aserkansatı
Guest

Ne güzel anlatmışsın sevgili Faruk,okurken yaşamış gibi oldum.Balıklar için seni tebrik ederim ayrıca her avcıda olması gereken ve anladığım kadarıyla sende fazlasıyla olan mütevaziliğin içinde.Balıkları arkadaşlarına vermen çok hoş bence...Çok güzel bir yazı olmuş,ellerine sağlık kardeş.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2005, 06:51   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Faruk'cum,anlatınca o günü, inan tekrardan yaşamış gibi oldum ,sağolasın,iyiki balık kardeşliğimiz var
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-11-2005, 16:53   #4
hunter2005
Oltacı

hunter2005 kullanıcısının avatarı

Benim can dostum erolcum dileklerin için çok teşekkür ederim bende çok şanslı bir insanmışımki doğasını seven,kişilik sahibi ,çok dürüst olan bir dost bulmuşum daha ne diyeyim Cenab-ı Allahtan.Sevgili erolcum.
Diğer amatörler arkadaşlarımada buradan böyle dost insanlara kavuşması dileğiyle.
Hoşçakalın.
Rastgelsin ...!!!
İğneleriniz keskin olsun.
hunter2005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2006, 08:00   #5
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Bu akşam eski konuları karıştırayım dedim iyikide demişim.
Bu anıyı canlı canlı dinlemek çok başka oluyor birde gölü görünce o mübarek yeri görünce insan sanki hakikatten yaşıyor. Teşekkürler faruk abi

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2006, 17:06   #6
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Abi bende bu konuya ilk kez rastlıyom süper fotolar süper anı.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2006, 20:32   #7
rüzgar2
Kaptan

rüzgar2 kullanıcısının avatarı

Bizim birderinde böyle bir anısı var ama onun balık biraz dede..Yanlış hatırlamıyorsam 13 kilo.Fotosunu kaybettim dedi..Bulursa buraya koyarız....Yerken pek zevk vermedi..Kılçıklarda artık kemik kıvamına gelmişti...Seko 13 kg. dı demi...
rüzgar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-08-2006, 21:17   #8
sazancı19
Oltacı

sazancı19 kullanıcısının avatarı

Varsayılan valla nediyimmm

çok güzell av olmusss allah daha nicesinii versinnn çok güzell balıkkk birde onuu yakalamakk kadar yemeside bi okadra zevklii eminn ol bidee aynalıı sazansaaa

herkese rast gelsinnnn......................
Eski 30-08-2006, 10:05   #9
h.barutcu
Oltacı

h.barutcu kullanıcısının avatarı

Varsayılan Saygılar

Gerçekten tebrik ederim.İlk olarak insan bir anısını ancak bu kadar içtenlikle anlatabilir.Herkez sizin gibi düşünceli olsada biraz ortamda bulunanlara saygı gösterse.Ama inanıyorum yavas yavas herkez bilinçlenecek.Başarılarınızın devamını diliyorum.

h.barutcu
13/05/1986
İstanbul
h.barutcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları