Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 20-09-2006, 21:58   #1
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Sıçrayabilecek bir kıvılcım...

Arkadaşlarım,özellikle bu sene bizim gibi doğa tabiat dostu tüm herkezin yüreğini sızlatan bir konuya değinmek istiyorum.Konu ''Orman yangınları''.Son 10-15 gün öncesine kadar yurdumuzun akciğerleri sayılabilecek o kadar çok orman yandıki...Sebebi de çoğu zaman insan kökenli yangınlar olduğu bir gerçektir.Bazen bir piknik ateşinden-bazen atılan sönmemiş bir sigara izmaritinden bazen de etraf köylünün yaktığı anız ateşinden.En canice olan da sabotaj amaçlı çıkartılan yangınlar.
Bu yaz televizyon karşısında cayır cayır yanan bir orman haberini seyrederken aklımdan şunlar geçti.Allahım şimdi ağaçlar cayır cayır yanarken,peki orman da yaşıyan canlılar ne oluyor diye düşündüm.Neler mi ? Mesela kuşlar.Peki hadi onların kanatları var uçar kaçar.Ya yuvada daha tüysüz yem bekleyen yavruları varsa onlar ne olacak.Peki dedim yine kendi kendime kaçamayanlar ne olacak.!.Karıncalar,kelebekler,tırtıllar,bilumum böcekler,örümcekler...vs.Orman içinde gerek karada gerekçe su içinde yaşayan binlerce-onbinlerce ve hatta milyarlarca canlı da ağaçlarla birlikte yok olup gidiyorlar.İnce düşününce ne kadar acı verici bir olay olduğunu anlıyabiliyorsun.Allah korusun hiç bir kimsenin böylece bir katliama neden olmak isteyeceğini sanmıyorum.Bilerek veya bilmeyerek.

Onun için diyorum ki,balık avlama esnasında gerek ısınmak,gerekse gece aydınlanmak amacıyla ateş yakmak zorunda kalındığında etraftaki ağaçlara veya otluk sahaya sıçrayacak küçücük bir kıvılcımın nelere yol açabileceğini
asla unutmamalıyız.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 20-09-2006, 22:17   #2
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Ağzına sağlık İshak,yazdıkların durumu açıkça ortaya koyuyor,ayrıca eklemek istediğim bir konu da, av sırasında çeşitli atıklarımızı bir poşet içinde toplayıp av bitiminde bir çöp variline yada ona benzer uygun bir yere atmamızdır.Daha öncede yazıldığı gibi plastik ve türevleri yüzbinlerce yıl tabiatta kaybolmuyor.Ayrıca denize girerken hiç kimse ayağına bir cam parçasının batmasını istemez ya da teneke bir kutunun ayağını kesmesini.Evet arkadaşlar lütfen bunlara dikkat edelim,çevremizdekileri uyaralım,bu tabiat hepimizin,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 09:13   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İshak abi çok önemli bir konuya değinmiştin teşekkürler.

Erol abi seninde söylediklerine katılmamk mümkün değil.
2 Hafta önce çeşmeye gittiğimizde bırakın insanı hayvanın bile yaşamadığı çok ıssız bir yerde rakı şişelerinden 1000lerce metre misina artıklarına kadar aklına gelebilecek her türlü çöp vardı. Belliki balık avlamaya gelen bazı şahıslar ortamın tüm güzelliğini yok etmişler ve teredip gitmişler bölgeyi.

Gerçekten çok önemli konular bunlar değinmeniz çok iyi oldu Erol ve İshak abime teşekkürlerimi sunuyorum tekrar

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 12:38   #4
Güven ÖZYELDAN
Guest

tabiatı korumak adına zerre kadar katkıda bulunmadığımız kocaman bir zaman dilimi içinde bulunuyoruz zaten yeteri kadar zararverip doğayı yıpratıyoruz ama o hala bize sahip cıkıyor ne kadar bu sahiplenmeye devam eder bilmiyorum ama günü geldiğinde tokatı cok ağır olacak buna eminim,cok fazla birsey istemiyor sadece biraz sevgi biraz saygı cebimizden para, gırtlagımızdan kesipte aşta istemiyor biraz dikkatli olalım sadece biraz dikkatli....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-2006, 09:01   #5
aganta borina borinata
Guest

orman yangınları, kirletilen sular, kirletilen hava, verimsizleştirilen ve akıp giden toprak, bilinçsiz avlanma ve hayvan cinayetleri, yaşam alanları değiştirilen hayvanlar, bilinçsiz tüketim, bilinçsiz üretim, bilinçsiz ve plansız yerleşim, bilinçsiz ve plansız sanayileşme, savaşlar ve geride bıraktıkları, umursamazlık vb. nedenler bi gün insanoğlunu dımdızlak bırakacak... heyhat...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları