Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Misinalarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 14-12-2006, 13:10   #21
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
yilmaz tafarından gönderildi
merhaba selim abi, balığın misinayı kopartacağını bilerek ona göre balıkla mücadele etmek daha heycan verici olmaz mı? çünkü bu örgü misinalar balığa kaçma şansı bırakmıyor pek. tabi bu benim görüşüm.
Yılmaz haklısın balıkla mücadele etmek balıkçılığa daha bir ayrı zevk katıyor ama bazen belli yerlerde örgü misinada işe yarıyor.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 14-12-2006, 13:19   #22
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
moz tafarından gönderildi
Bugün Ebay'dan 0,097 mm 270 mt Whiplash misinayı 23€'ya (nakliye dahil) aldım.
Murat Abi Türkiye'ye nakliyede gümrük sorunu yok mu? Nasıl olduğu anlatabilirsen çok sevinirim.

Alıntı:
yilmaz tafarından gönderildi
merhaba selim abi, balığın misinayı kopartacağını bilerek ona göre balıkla mücadele etmek daha heycan verici olmaz mı? çünkü bu örgü misinalar balığa kaçma şansı bırakmıyor pek. tabi bu benim görüşüm.
Yılmaz bu misinaların en büyük avantajı daha ince misina (aslında ip) ile avlanabilmeye olanak vermesi. Bilirsin genel kural olarak ince misina avcı misinadır ...

Alıntı:
ulash tafarından gönderildi
Selim abi bişey sormak istiyorum:bu örgü misinaları, normal kullandıklarımızdan avanajlı kılan nedir(sağlamlığının dışında tabi)?pek bilgim yok da bu konuda.mesela ömrü mü daha uzundur?teşekkürler..
Ulaş bu ürünlerin yukarıda söylediğim avantajı dışında dayanıklılığı da daha yüksektir, tabii bakımını yaptığın sürece... Ayrıca misina gibi esnek bir materyal olmadığı için özellikle derin suda avlanmada büyük avantaj sağlıyor. Ben kullanıyorum ve çok memnunum bu ürünlerden...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-2006, 13:20   #23
balıkcı
Kaptan

Alıntı:
ulash tafarından gönderildi
Selim abi bişey sormak istiyorum:bu örgü misinaları, normal kullandıklarımızdan avanajlı kılan nedir(sağlamlığının dışında tabi)?pek bilgim yok da bu konuda.mesela ömrü mü daha uzundur?teşekkürler..
Ulaş örgü misinanın avantajı ve dezavantajı olduğu yerler ve günler var,ben çok nadir günlerde kulanıyorum örgü misina eğer bir gölde veya nehirde büyük balık bekleniyorsa örgü misinanın sağlamlığı bir avantaj yada uzağa atmak istersek bu genelde spin tipi avcılık o zaman misina ince olacağı ve tabiki ne kadar ince misina o kadar uzağa atma şansı olacağı için bir avantaj sağlar,tabi hiç esnememesi ve sağlamlığı bazende dezavantaj oluyor mesela kanca bir yere takılırsa sağlam olmasından takılan yerden çıkarmak için misinayı koparmak gerekiyorki işin en zor olanı bir düşün spin avı yapıyorsun 50-60 metre atmışsın ve olta takılıyor ve kurtulmuyor takıldığı yerden gitti 50-60 metre örgü misina.
Eski 14-12-2006, 13:30   #24
yalcinicli
Çımacı

yalcinicli kullanıcısının avatarı

Angry

Murat hocam, keske bana da haber verseydin.
Saglik olsun, orgu ipin simdiden hayirli olsun.
Rastgelsin diyorum sana. Cok memnun kalacaksin.

Arkadaslar, bu arada orgu olarak bahsi gecen farkli markalardaki malzemeler misina degil, iptir. Yakindan gorme sansi olmamis arkadaslara bunu belirtmekte fayda var.
Renkleri degisik olabilmekle birlikte, dikis ipine benzetmek cok da yanlis olmayacaktir. Yani seffaf degil, %100 opaktir.
3 kat ust uste sentetik liflerden orulmus bir malzemedir. En son kat olarak uzerine su tutmasini egelleyen bir izolasyon yapilmistir. Bazi markalarin kesiti ig bicimliyken, bazilarinin kesiti tam daire seklindedir.

Esneme SIFIR ve gam yapmiyor. Esneme yapmadigi icin derin suda en kucuk vuruslar dahi hissedilmekte. Derin su dedigime bakmayin, 30 mt. de normal misinalarin esneme ozelliginden dolayi bir cok vurus hissedilemiyor.

Yeri gelmisken minik bir not dusmek isterim.
Lokaliteye ve mevsime gore baliklarin davranis bicimlerinde ciddi farkliliklar olabilmekte. Ornegin bundan 1 ay once 30 mt. lerde cipura ciddi bir darbeyle vurus yaparken, gecen hafta ayni yerde, kucuk bir isparoz nazikliginde vuruslar yapiyordu. Oteyandan yemin tamamini agzina alma egiliminde bulunmuyor. Yine bu lokaliteye ve mevsime bagli bir sey olsa gerek.
Tasmaliyorsunuz, tamam asansore birdirdim derken, 10 mt. sonra 300-400 gr. agirligindaki cipuranin yemi biraktigina tanik olabiliyorsunuz.

Orgu iplerin sozunu ettigim gibi dezavantajlarindan biri %100 opak olusu. Yani gorunmez ozelligi yok. Ancak her cesit sirtida, yayin gibi olasi buyuk avlarda bu dezavantajin hic bir onemi kalmiyor. Yine dislerini kesici olarak cok iyi kullanabilen balik avlari icin de ideal.
Diger bir dezavantaji ise, dugum oldugu kosulda acilmasi neredeyse imkansiz.

Bir cok ustun ozelliginin yaninda el oltasi olarak kasnakta kullanilmaya kesinlikle uygun degil. Hele ince olanlarin elde tutularak vurus beklenmesi cok cok tehlikeli diyebilirim. Ozellikle 0.20 ve daha inceye dogru giden caplar.
Kiyidan kullanimi dusunuluyorsa, kosteklerin 0.20 ya da 0.30 gibi bir misinadan yapilmasini oneririm. Herhangi bir takilma durumunda koparmakta zorlanabileceginiz gibi kapacak 10 mt. bir bolum bile insana evlat acisi gibi koyar.

Bir suredir Pelikan' in Despot dyneemasini kullaniyorum ve cok memnunum. Fiyatlarinin pahaliligi konusunda sizlerle ayni fikirdeyim. Sanirim bu Turkiyeye has bir durum. Ancak o pahaliligina ragmen memnuniyetiniz odediginiz parayi unutturabiliyor. Saniyorum ki bu orgu ipleri iyi kullandiktan sonra eskitebilmek oldukca zor.

Saygim ve sevgimle...

Bu mesaj en son " 14-12-2006 " tarihinde saat 13:37 itibariyle yalcinicli tarafından düzenlenmiştir....
yalcinicli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-2006, 13:32   #25
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

cevap için teşekkürler.bi ara nette gezinirken, malzeme satan sitelerde oldukça ince fakat çekeri inanılmaz fazla(tabi ki fiyatları da) misinalar görmüştüm.ama örgü misina mıydı hatırlamıyorum.örgü olmayıp, yine de aynı dayanıma sahip misinalar olabilir mi?

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-2006, 13:35   #26
Lethe
Kaptan

Lethe kullanıcısının avatarı

tamamıyla aydınlandım.teşekkürler Yalçın abi..

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
..-.-...-... -.-..-.-..-.-.
Lethe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-2006, 13:47   #27
balıkcı
Kaptan

Yalçın berkleyin piyasaya yeni sürmüş olduğu fireline crystal isimli örgü misinası şeffaf(transparent)iki bölüme ayırmış firma bunları,,fireline crystal,,0.04 mm den 0.25mm kadar üretilmiş ve ,,fireline crystal competition,,0.038 mm den 0.089 mm kadar üretilmiş senin samimiyetine güvenerek senin belirtmiş olduğun yazılara tek eklemek istediğim bu çok güzel ve iyi bir açıklama olmuş,paylaşım için teşekkürler.
Eski 14-12-2006, 14:07   #28
balıkcı
Kaptan

Unhappy

Bahsetmiş olduğum berkleyin şeffaf misinası.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg berkley.JPG (44,4 KB, 188 Görüntülenme)
Eski 14-12-2006, 14:25   #29
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Selim Abi bu vermiş olduğun fireline crystal örgü misinalar illa ki çıkrık makinede mi kullanılmalı, yoksa spin makinelere de uygun mu?

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-12-2006, 14:31   #30
balıkcı
Kaptan

Mert bu örgü misinasını asıl çıkrıkta kulanabilirmiyiz bilmiyorum ama benim bildiğim bu örgü misnasını birçok örgü misina gibi normal spin yada daha büyük daha küçük makinalarda kulanabiliriz,gerçi bende tam olarak tanımıyorum bu misinayı ama aylık satılan bir balıkavı dergisi 3 metre örnek vermişti oradan inceleme şansı bulmuştum aynı monofil misina gibi ama örgü.
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları