Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Tabiatı ve Canlıları Koruma

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 29-09-2011, 00:05   #1
pendikli balıkçı
Kaptan

pendikli balıkçı kullanıcısının avatarı

Varsayılan Avlanabilir balık boyları

Şu an denizlerimizi tüketmek üzere olan bilinçsiz avcılığa birazda olsa katkısı olacağını düşündüğüm için bu tabloyu koymaya karar verdim."Seninki kaç cm?" sloganı için greenpeace'e teşekkürler.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Uploaded with [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

(*) Sirkülere Iskarmoz yada barakuda düşünülerek yanlışlıkla Deniz Turnası olarak zurna balığı konmuştur.

- % 5 küçük boylara izin verilir. (avlanan balıkların içinde %5 inin sınır boydan az küçük olmasına izin verilir)

- Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz. Kg cinsinden limit verilen türlerde avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez.

- Kg cinsinden sınırlama getirilen türlerde bu birey yasal limitler dahilinde kabul edilir.

- Adet miktarı her türün ayrı ayrı avlanabileceği miktar olmayıp avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda avlanılan toplam balık adeti 3’ü geçemez.

- Adet ve Kg sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumunda ise avlanılan tüm balıklar için kg sınırlaması esas alınır.
B Rh(+)

KÜÇÜK BALIK YOKSA BÜYÜK BALIK DA YOK!
pendikli balıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 29-09-2011, 07:20   #2
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Duyarlı davranışınız için teşekkürler Evren Kardeş.Umarım Sirkülere uyarak avlanırız.Tüm dostlara Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-2011, 08:21   #3
Ahmet TARİH
Moderator

Ahmet TARİH kullanıcısının avatarı

Büyüklerimizin kullandığı bir Atasözü vardır, bu konu için de tam yeridir diye düşünmekteyim.
"Ettekraru ahsen velevkane yüzseksen"
"Tekrar etmek güzel bir iştir. 180 kere bile yapılsa"
Evren; konunun sıcak kalması, yeni başlayanlara küpe olması açısından iyi bir paylaşım teşekkür ederim. Ama sağır sultanların kulaklarına operasyon yapacak yürekli bir cerraha ihtiyaç olduğuda kesin.
Ahmet TARİH Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-2011, 08:38   #4
avlar
Kaptan

avlar kullanıcısının avatarı

Paylaşımınız için teşekkürler,lakin ben bizim tip avcıların buna ne kadar özen gösterse de temel sorunun şebeke denilen avlanma şeklinde olduğuna inanıyorum.Kasa kasa denize attıkları ve yaşam şansı olmayan yavru balıkları hepimiz görüyoruz.Benim içim cız ederken yetkililerin bir şey yapmaması (yapamaması değil) başka şeyler düşündürüyor insana.
avlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-2011, 11:20   #5
Anıl ÜNALAN
Coast Guard.

Anıl ÜNALAN kullanıcısının avatarı

Yeni başlayanların veya bilmeyenlerin öğrenmesi için bu güncel paylaşım iyi olmuş.
Paylaşım için teşekkür ederiz.
Telefon : 05058552330
Ziraat Teknikeri

Anıl ÜNALAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-2011, 15:48   #6
pendikli balıkçı
Kaptan

Öncelikle desteklediğiniz için teşekkür ederim.Belki bilenleriniz vardır.Çanakkale Merkez'in tam ortasından geçen sarıçay diye bir akarsu var.Bu çay boğaza akmaktadır.Geçen yazdan beri çayın ağzı avlanmak için çok ilgimi çekiyor.Eğer Kilitbahir'e gitmezsem buraya gidip avlanıyorum.Burada kiloluk kefaller, barbun, tekir, çipura, kupa, karagöz, mırmır, levrek, ispari, kırlangıç, izmarit, zargana ve gümüş çıkıyor.Birkaç kere yaşadığım anılarımı anlatmak istiyorum.Burada ava yeni başlayanlar epey uğruyor.Yaptıkları ise avcılığa hiç sığmıyor.Kaç kere 3cm lik çipura, karagöz, mırmır ve 7-8cm lik kırlangıçları bağara çağıra geri saldırdım kim bilir kaçına yetişemedim.İşte hepimiz uğraşırsak ben denk gelirsem ben, siz denk gelirseniz siz bu kırımı engellersiniz ve eğer karadan balıkçılıkta yavru balık avını engellersek insanlarımız daha bilinçli olur trole karşı da yalnız kalmayız.Ancak bizim usanmadığımız sürece sürdürülebilir avcılık devam eder.Kısaca bugün azda olsa görebildiğimiz balıkları yaşlanıncada görmek istiyorsak vazgeçmeden devam etmeliyiz.
B Rh(+)

Eski 29-09-2011, 16:21   #7
TUĞYAN
Kaptan

TUĞYAN kullanıcısının avatarı

Evren kardeşim balıkların soyunu biz amatör balıkçılar değil büyük gırgırlar ve trol avcıları yok ediyor ama yinede bizler rasgelsin üyeliri buna dikkat ettiğine ben eminim rasgelsin geçen sene 10 cm boyundaki levrek yavrularını karşıyakada tezgahta kg 3,99 tl sattılarını gördüm ve yine urla limanında 10- 8 cm civarındaki balıkları denize döktüllerini gördüm bunları yapanlar insan değil zaten bizler bunları düzeltmemiz lazım
Eski 29-09-2011, 16:49   #8
pendikli balıkçı
Kaptan

Kubilay bey kayalık kıyı yerlerdeki ekosistemlerde olan balıklarında kıyılarda ürediğini unutmayınız.Düşününüz ki bir kırlangıç balığı eğer mazak değilse 10 kg'a kadar büyüyebilir.Kıyılarda bunu bilenler kadar bilmeyenlerde var.Tabiki kıyı balıkçıları trol ve büyük ağlar kadar zarar vermez.Bu bilinçlendirme Van gölünde bile uygulanıyor.1 tanesi hariç tüm balıkçı köyleri inci kefali için koruma programına uyuyor.Ama bunda 100. yıl üniversitesinin rolü büyük.Aslında bende su ürünleri fakültesiyle beraber birşeyler mi yapsam Çanakkale'de.
B Rh(+)

Eski 29-09-2011, 17:37   #9
Kaya ÖLMEZ
Oltacı

Kaya ÖLMEZ kullanıcısının avatarı

Levrek için 18 cm az değil mi? Ben levreğin üreme olgunluğuna 35 cm de eriştiğini biliyordum!
Eski 29-09-2011, 17:38   #10
muratdogan
Kaptan

Evrencim açtığın konu malesef kanayan yaramız.
Ne kadar uğraşsakta bu konu malesef iyileşmez.
Yapılacak tek şey KANUN çıkarmak.
Caydırıcı cezalar vermek.
Ve son olarakta medya da yayınlar yapıp insanları bilinçlendirmek.

Ben de yaşadığım bir durumu paylaşmak istiyorum.
Balçova Kipa marketinin balık reyonuna her gittiğim zaman uğrar hoşuma giden taze bulduğum balıklardan alırım.
Yakın bir zaman içerisinde bir kaç kez tezgahlarında LİDAKİ diyeceğimiz kadar ufak yavru balıkları kilosu 5-tl den sattıklarını gördüm. Satış personelini bilinçli olmaya devet etsem de umurunda bile olmadı. Dedim yaa bir kaç kez bu olaya şahit oldum. Şimdi protesto etmek için alış verişimi oradan yapmıyorum ve her seferinde UYARI da bulunuyorum.
Bir daha görmem halinde KİPA yönetimine yazılı şikayet te bulunacağım.

Balıkların yasal tutulma ve neslinin devamı için en az 1 kere yumurta yapmış olmaları gerekiyor.
LÜTFEN UFAK TUTTUĞUMUZ BALIKLARI GERİ SUYA İADE ETMESİNİ ÖĞRENELİM.

Herkese sevgi ve saygılarımı sunarım...
muratdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları