Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-01-2008, 14:14   #1
Rauf
Guest

Varsayılan Eşkine-Minekop ve TAŞLARI.

EŞKİNE= kıyıya yakın kayalık diplerde yaşıyan bir türdür. Ortalama 30 cm ve 600 gramdır. 3-4 kiloluk irilerine de rastlanmıştır. Sırtı kamburumsudur ve koyu kahve ile lacivert arası bir renktedir. Karnı ise sarı-beyaz menevişlidir. Başının içinde, gözlerinin arkasında herbiri 4-5 gram ağırlığında iki adet beyaz taş bulunur.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

MİNEKOP=Karadeniz’de kötek olarak ta bilinen minekop bu familyanın diğer bir türüdür. Eşkinaya çok benzeyen minekop 30 ila 80 cm arasında olur. 1 metreden büyük ve 20-25 kg olanlarına da rastlanmıştır. Erişkinler kıyıya yakın kayalık dipleri veya kumsal kıyılardada bulunur vücudu sırttan karına doğru inen sarı menevişli çizgilerle bezenmiştir. Karnı gümüşi beyazdır.

Yukarda kısaca değindiğim bu iki balığın aynı familyadan olmakla beraber ortak bir diğer özelliği kafalarında gözler ile beyin bölgesinde ikişer tane taş bulunmasıdır. Halk arasında bu taşların idrar söktürücü ve böbrek taşı düşürücü olduğuna inanılır. bu taşların limon ve zeytin yağında bekletilerek eritildiğini ve böbrek hastaları tarafından ilaç niyetine kullanıldığını biliyormuydunuz? bu taşların ticaretini yapanlarda var.
İşte o bahsedilen taşlar .NOT=bu taşlar balıklarda "OTOLİT(Kulak taşı)" adı verilen anatomik bir yapıdır.Balıklarda denge ve duymayı sağlar ve kalsiyum karbonat yapıdadır.Bütün balıklarda küçük veya büyük olarak bulunur. (kaynak Ümit Türkmen)
Bu konu icin resimleri cekip yollayan arkadaşlarım Remzi veSerdar (kartallı) a cok teşekkür ederim.selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-01-2008, 15:32   #2
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Hep duyduğumuz ama bi türlü yakından göremediğimiz taşları ve ilgili bilgileri bize verdiğin için teşekkürler Rauf kaptanım yalnız bu taşlar bilimsel olarak sağlık için faydalı mı merak etmiyor değilim?

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-01-2008, 23:00   #3
Onur GÜNER
Çımacı

Onur GÜNER kullanıcısının avatarı

Değerli bilgiler için teşekkürler...

LOKAR Team / AKDENİZ

E-mail: ispendek@mynet.com
Onur GÜNER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-2008, 07:55   #4
Rauf
Guest

Bu konu bir kac yerde işlendiği halde anlaşılır bir resim bulamadım bulduklarım net resimler değildi iyi ki arkadaşlarım yardımları neticesinde bu taşların ne menem bişi olduğunu gösterebildim.
bu taşlar bağzı doktorlar tarafındanda verilen veya tavsiye edilmiş olduğunu biliyorum.vazifesi limon suyunda erimiş bulunan bu taş icildiği zaman böbrekte bulunan pütürüklü böbrek taşının pütürüklü dış yüzeyini kaplayarak kaygan bir hale getirip taşın cok az ağrıyla düşürülmesini sağlamak.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-2008, 09:57   #5
dudi
Miço

dudi kullanıcısının avatarı

teşekkür ederiz rauf abi gerçekten faydalı bir bilgi daha öncede okumuştum ve bir tanıdığıma tavsiyede ettim inşallah faydalı olmuştur emeğine sağlık
Eski 19-01-2008, 11:45   #6
ismail2776
Miço

gerçekten çok ilgi çekiciydi. bilmiyordum ve öğrendim, teşekkürler paylaşım için
ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-2008, 08:54   #7
ibrahimtopcu
Oltacı

Öncelikle aranıza yeni katılan bir üye olarak herkeze selamlar
Balık ve balıkçılık konusunda oldukça amatör takılıyorum ancak tüm bilgileri değerlendirmek ve biraz daha profosyonel olmak amacındayım, balık avına hem olta avcılığı hemde amatör zıpkın avcılığı ile takılıyorum, bu hafta Özdere/İZMİR sahilinden yaklaşık 30-40 mt ilerde 4-5 mt derinlikte ilk balıklarımı vurdum :helal: balıkların cinsleri nedir diye araştırırken sitenize ulaştım bahane ile iyide oldu, resimleri ekleyemedim ama galiba eşkina bu balık çok benziyor ,
rast gele
ibrahimtopcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-2008, 09:47   #8
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Bu taşların şans getirdiğine de inanınlır bazı yörelerde (bizim oralarda yani )

hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-2008, 10:50   #9
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Biz bu balığa Rumca "iskine" deriz.
Bu taşlar ile ilgili size önemli bir bilgi vereceğim.

Yılancık isminde berbat bir hastalık var. Migren gibi dayanılmaz bir başağrısı yapan bu hastalık, iskine'den çıkan taşların havan yardımıyla ezilip limon ile karıştırılması ve hazırlanan mayinin içilmesi ile 1 günde tedavi olabiliyor. (Allah'ın inayeti ile)
Bu bilgiye heryerde ulaşamayabilirsiniz ancak güvenilirliği yüzlerce yıldan gelmiş alternatif tıp bilgisidir.

Saygı ve selamlar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-06-2008, 00:08   #10
hasanova
Tayfa

hasanova kullanıcısının avatarı

Enteresan bir durum, hastalığı hiç duymadım ama bu şekilde bir tedavisinin olması çok ilginç.

hasanova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları