Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Su Ürünleri

Su Ürünleri Su ürünleriyle ilgili araştırmalar ve teknik bilgiler.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 02-05-2007, 15:06   #11
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

Balık çiftlikleri denizi kirletmesi turizm +siteler + fabrika atıklarının yanında görülemiyecek ölçüdedir. Tabikide herkes açığa alınması taraftarı fakat devlet destek vermediği sürece çiftliklerin pek yapabilecekleri birşey yok.Destek vermeyi bırakın açığa taşınıcak çiftliklere bile tamam kapansın balık ihtiyacını deniz balıklarımı karşılıyacak? yada kalan 3-5 çiftlik mi? sadece basının abartması (doğan holding)yalan yanlış söylemleri ve insanlarımızın bilgisiz olması yüzünden bu hale gelen sektör "ne yazık ki burası Türkiye" dinlemiyor önce 6 sonra 2 sene zamanı uzatılıyor..Turizm ve fabrikalar a ne kadar zaman
veriyorlar?

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 02-05-2007, 15:18   #12
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Turizm tesislerini bilemiyorum, fabrikalar açısından yeni kurulmakta olan fabrikaların arıtma tesisleri ile birlikte kurulması ya da merkezi bir arıtma tesisine bağlı olması isteniyor. Bunun denetim yetkisi de yerel yönetimlerde (son zamanlarda bir değişiklik olmadıysa). Eski fabrikaların ise zaten bu uyum sürecini tamamlamış olması gerek.

Turizm tesislerinin de birçoğunda arıtma tesisleri mevcuttur, fakat ne hikmetse denetim olmadığı zamanda çalışmaz. Yine ne hikmetse ne zaman denetim geleceği de önceden "gaipten" haber alınır.

Önemli olan bir düzenleme yapmaktan çok bu düzenlemelerin ne kadar uygulandığı ve denetlendiği konusudur...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 15:19   #13
gokseldbuga
Guest

Konuyu turizm+ fabrikalar ve çiftlik karşılaştırmasına sokmadan , ikisi de düzgün olsa? Sonuçta al birini vur ötekine. Ayrıca ekonomik açıdan turizm+ farbrikalar çiftliklerden çok daha büyük bir gelir getiriyor. Bu fabrikaları ve turizmi savunduğumdan değil, karşılaştırmanın uygun olmadığını göstermek açısındandır.
Ayrıca fabrikaların uymak zorunda olduğu bir sürü prosedür vardır, uyarlar uymazlar, uymazlarsa cezalarını alırlar, hangi oranda uyulmuyor? heralde azdır, gordugunuz uzere karşılastırma uygun olmuyor. Allahaşkına didime bir gidin irili ufaklı bir sürü çiftlik, ne prosedürü ne , önlemi, ben gözümle gördüğümü söylüyorum.
devlet desteği konusuna girmiyorum bile, devlet destek vereceğine bankalar versin, sonuçta devlet desteği dediğiniz sizin bizim odediğimiz vergiler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 15:49   #14
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Arkadaşlar konumuzu saptırmayalım. Denizlerin kirletilesi konusunu daha detaylı konuşabiliriz. Ama bunu ayrı ayrı ele almamız gerektiği kanısındayım. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 16:06   #15
Rauf
Guest

BU konuda yazılanlar doğru gerek balık ciftliklerinin kıyıya olan yakınlığı ve cevreye verdiği kirlilik ve gerekse turizm sektörünün deniz suyuna ve deniz alt yapısına verdiği kirlilik.hepsi doğru bende bunları gazi paşadaki dardalenin orkinos ciftliklerinden ve daldığım zamanlar ceşitli yerlerdeki deniz dibinin kirlilik durumlarını gördüm.ama kaliba her iki sektörde ayrı ayrı cevreye verdiği kirliğin ele alınması lazımdır gibi geliyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 16:09   #16
Güven ÖZYELDAN
Guest

herkez sizler gibi sağduyulu olsa tüm konular prosedürlere göre yürütülse bu tartışmaların hiç biri olmayacak fakat istenildiği kadar yasa çıksın burası Türkiye kardeşim herkez bir dayı buluyor kendine sen burdan yırt kendini yok yasa varda yok çıkmışta adama veriyorlar 49 yıllığına 5 yıldızlı oteli çalıştırma hakkını her noktası 10 numara tesisin ama bir şey unutulmuş oradaki belediye hala şebeke kanalizasyon sistemine geçmemişki ne olacak bu atıklar evet arıtma var ama cıkan suyu sadece bahçe sulamada kullanabilirsin diyor yönetmelik başka bir yere dökemez temizlik ve içme amaçlı kullanamazsın onlarda suluyorlar bahçeyi ama denizin içindeki bahçeyi tabiki foseptiklerden evlerin atık sularından bahsetmiyorum daha (tabiki arıtmada tüm gün çalışıyorsa )....fabrikalar zaten denecek sözüm yok ne yapsın adamcağızlar 5 milyon dolar veremiyorlarki 500 milyar dolarlık bir tesise arıtma yapsınlarda kurtulsun ortam yada devletim bir el atıpta esnafa daha birkaç sene öncesine kadar izmir yeşildereden ölüm akıyordu denize deri fabrikalarından şimdi kaldırıldı fabrikalar ama ordan ölüm akmaya devam ediyor görmüyormu şahıslar ama ne gerek varki gözler boyandı nasıl olsa körfez temizlendi dendi örnekler alındı arıtma yapıldı kurtuldu peki arkadaşlar bir hafta sonu bundan sanırım 5-6 ay kadar önce izmiri sel götürmüştü haldun kardeşimle birlikte sübye avlayalım hemde iki sohbet ederiz diye aldık takımları güzelyalıya cıktık bir gün öncesinden şiddetli bir yağmur görmüş izmir ve bunu kaldıramayan arıtmanın tüm kapaklayı acılmış ve körfezi inanılmaz bir pislik özellikle insan dışkısı ve fare cesetleri ile dolu halde gördük nerde körfezin temizliği valla kefaller ve levrekler bayram etmişlerdir bu pislikten sanırım...çiflikler aynı kefedeler al birini vur ötekine yasa cıkmış kıyılar kurtuluyormuş bodrum güvercinlik kıyıya 10 mtre hala çiftlikler karaburun karareis hala 10 mtre kıyıya karaburun balıklı ovadan itibaren hala kıyıya 10 mtre olan çiftlikler duruyor hani yasa nerde hani kapatılıyordu.....ben karşı değilim hiç birisine de gerektiği yerde gerektiği gibi çalışsın çalıştırılsın ben razıyım arkadaş ekonomiye ordada fayda sağlar zor da değil ama zihniyet ortada otel şebeke tesisine, fabrika arıtma tesisine para kaçıracak ne gerek varki çiflikler içinde geçerli bu açıkta rüzgar ve dalga kıyısal bölüme göre daha sert tabiki kafesler değişecek kıyıdaki gibi adımını atıp geçemeyeceksin orada yunus fok kaplumbağa tehlikesi daha fazla orada buna göre tedbir alacaksın caksın ceksin diye devam ediyor tabiki bunlar maliyet ne gerek varki olduğu yerde duruyor işte kimse sormuyor nasıl olsa.... yok arkadaş doğaya kim zarar veriyorsa kaldırılacak ister para kazandırsın isterse altın herşey para değil.... para kazanılacak diye ben denizdeki isparozumu kaybetmek istemiyorum....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 16:31   #17
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Güven ÖZYELDAN tafarından gönderildi
para kazanılacak diye ben denizdeki isparozumu kaybetmek istemiyorum....
Bu sözü alkışlarım, ama yeri geldiğinde de hatırlatırım ona göre ...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 20:18   #18
mufi
Guest

Arkadaşlar kısacası konu eğer
1-deniz kirliliği ise sanayi ve turizm çok daha fazla kirletiyor..
2-konu manzara ise . Allahınız aşkına tüm sahil şeridlerini gezin toplasan kaç koyda kaç tane kafes var .. birde kaç koyda kaçtane babasının tapulu arazisi gibi gören otel var.bir karşılaştırın ya..
tekrar ediyorum bana göre bir kafes balıkçısı bir turizm işletmecisinden çok daha riskli bir işle ugraşıyor ve ona görede denetimli çalışıyor. zira konu insan saglıgı ve canlı balık ile uğraşıyor.
varsın kaçan balıkları tutmayalım ama bugün pazardan kipasına/tansaşına/migrosuna/ heryerde canımız balık istedimi bunları alıp yiyiyoruz..kırmızı etin kg fiatı 12/ 15 arası iken taze balıkgın kg ı 6/10 arası muhtelif zamanlarda degişiyor. fenamı?
denetim.. tabiiki olmalı ama denetim yok diye de yapılamıyor diyede...kafesler sökülsün demiyelim.
Mert im hiç çekinme anlat madem konu açılmış.. kafeslerin etrafında gördüklerini anlat..
bende ardından Marmariste elin turistinin memleketimizede yiyip içip denizlere neler attıklarından yolda yürürken aynen bizim gibi elinde ne varsa kaldırıma attıklarından bahsedeyim.
sadec kısa bir örnek:bir tarihte..
aylardan mayıs siteler sahilinden snorkel gözlük denizde su üstü geziniyorum ve dibi gözlüyorum derinlik en fazla 1,5 m. .bu gün için hatırımda kalan ki daha sezon yeni açılıyor
enaz 20/30 cm yüksekliğinde yosun tabakası ve yosunun üstü tortu tabakası ile kaplı/ dumansı görüntüsü var.. doğal değil.ve bu ortamda 20/30 m.karede bir adet bile ısparoz göremezsin..
terlik/bira tekesi/mayo/kola şişeleri ve tenekeleri/ muhtelif markalarda şarap şişeleri ve bunların kırıkları / plastik kova /araç dış lastiği/plastik bardak /bebek alt ped leri.. .. çok özür dilerim yazmak zorundayım.her yerde oldugu gibi.(p......) vs..vs.. bunları kim atıyor?arkadaşlar..ya turistler/ yada turizmciler...
merak eden varsa bir bana gelsin ovada bir yere götüreyim menderesin halini görün değil kirliliğinne bakmak kokudan duramazsınız..
arkadaşlar kafaya takmak demekle kimseyi işaret etmedim. ama madem biz amatör balıkçıyız madem temiz deniz /dere/göl istiyoruz o zaman her yönden bu işe bakalım.
yukarıdaki derinlik haritasında gördüğüm kadarı ile 3 adet çiftlik var etrafı nedir bilmiyorum zeytinler tarafındaki batı koyu hemen arkası alaçatı. ortama uydudan bakınca kuş uçmaz kervan geçmez bir bölge. balıga bile giderken arabaya zarar veren yollar.
peki bu gün için bu adamlar başka nereye yapabilirlerki bu işletmeyi..
o bölge de beş yıldızlı otel olabilirmi..? bence hayır. topragı /zemini bile toplu yaşama müsait değil. hani çam ormanları ile kaplı bir sahil olsa ve 200 m. ötede kafesler olsa tamam derim yanlış. tabiri caiz ise Allahın unuttugu yer.
varsın oradan denize girmeyeyim..evime yakın yermi kalmadı da ta oralara denize girmeye gideceğim. bence yine iddaa ederim orası bile marmarisin sahillerinden temizdir.
kısacası temiz ve bereketli deniz istiyorsak önce gelişigüzel sanayileşme ve artıklarından
sonra gelişigüzel turizm sektöründen. ardından gelişi güzel avlanan devasa teknelerden ve en son balık çiftliklerinden bahsedelim.. benden bu kadar.
öpüldünüz ...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 20:27   #19
mufi
Guest

Alıntı:
jellyfish tafarından gönderildi
Balık çiftlikleri denizi kirletmesi turizm +siteler + fabrika atıklarının yanında görülemiyecek ölçüdedir. Tabikide herkes açığa alınması taraftarı fakat devlet destek vermediği sürece çiftliklerin pek yapabilecekleri birşey yok.Destek vermeyi bırakın açığa taşınıcak çiftliklere bile tamam kapansın balık ihtiyacını deniz balıklarımı karşılıyacak? yada kalan 3-5 çiftlik mi? sadece basının abartması (doğan holding)yalan yanlış söylemleri ve insanlarımızın bilgisiz olması yüzünden bu hale gelen sektör "ne yazık ki burası Türkiye" dinlemiyor önce 6 sonra 2 sene zamanı uzatılıyor..Turizm ve fabrikalar a ne kadar zaman
veriyorlar?
Gözde kardeşime hak veriyorum.
ve diyorumki . bir fabrikanın denize bıraktıgı sentetik vs atıkların su içinde kaldıgı süre ve verdiği zarar yada bir otelden denize sızan atık ların verdiği zarar bir kafesin dibinde biriken yem artıkları ve balık pisliğinden çok daha fazladır. yanlışmı?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-05-2007, 21:37   #20
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

sevgili arkadaşlar mesleğim dolayı konuyu tüm yazılanlarıyla baştan sona okudum....gözde hanım tebrik ederim gerçekten çok iyi bir konuya değinmişsiniz..
şimdi çevre il ve orman müdürlüğü avrupa topluluğuna girme uğraşlarımızın başladığından bu yana çevre kirliliği ile ilgili çalışmalarındaki dikkat ve önlemleri ileri düzeyde arttırdı....ancak yeterli kalifiye elamanın eksikliği ve malesef baştan önlem alınamamış olmasının vermiş olduğu kirlilik tahmin edersinizki söyledikleriniz kadar kolay değil... bu nedenle son beş yılda birçok yasa değişikliklerine gidildi.öyleki birçok işletme önlem alamayınca kapatılmasına dahi karar verildi ve bunlar bizzat il çevre müd. , kanalizasyon ve su işleri müd. , belediyeler ve bakanlığa bağlı kuruluşlar tarafından uygulandı...son önlem olarakta şuan (kirleten öder) politikasıyla yaptırımlar devam etmektedir...ayrıca daha önceleri çevre mühendisliği ile alakası olmayan firmalar tarafından yapılan düzmece arıtmalar yüzünden şuan çevre mühendisleri odasından onaylı büro tescil belgesi olmayan firmaların arıtma tesisi yapmaları durduruldu..projesiz ve denetimsiz yanlış yapılan tesisiler kabul edilmedi..kirliliği durdurmak içinse öncelikle yeni kurulan kirletici tesisler için çed raporu gerekmektedir yani o bölgede o işle ilgili bir çalışma yapıp yapamayacağına dahil izin belgesi..çed raporu içinse emisyon izni,arıtma tesisi,bina yapım ruhsatı,falanı filanı birsürü izin belgelerini tamamlaması gerekmektedir.(kısacası allah yardımcıları olsun)
eskiden yalan yanlış yapılmış birsürü tesisin denetimlerinide arttırıp revizyona gidilmeleri aksi tekdirde önce para ve yasal süre ,sonra kapatılma cezaları verilmektedir..
ayrıca devlet sadece üreticiden bunları istemekle kalmayıp tüm belediyelerinede yazı geçerek 5 yıl içersinde arıtmasız belediye kalmaması istenmiştir..ve birçok belediye ama kendi ama dışarıdan aldıkları kredi destekleri ile bu uygulamayı yerine getirmeye başlamıştır.peki neden beş yıl derseniz arıtma tesisleri 3 kısımda yapılabilmektedir.keşif ve tasarım,projelendirme ve tahaüt..ve bunların tamamı iyi bir etütle yaklaşık 3 yıl sürmektedir. 2 yılsa eeee bırakında 50000 kişilik bir arıtma tesisi için gerekli olan 7 milyon euro yu bulmakla geçsin...
gelelim balık çiftliklerine evet kim nederse desin (yok paramış yok kazançmış sanki turistlik tesis yada fabrikalar kazandırmıyo) onlarda bir kirleticidir.ancak kendilerinden belirli bir öteye gitmelerinden başka birşey istenmemiştir..ve yeni kurulanlar hariç eskilerine de belli bir yasal süre tanınmıştır.hiçbir kirletici prosüdürle korunmaya çalışılmamaktadır..
özetle kim neyi ne kadar kirletti ne kazandırdı bırakıp ,yaptığımız yanlışları kabullenelim..bizler ne yapabiliriz deyipte geçmeyelim en azından çöplerimizi atarken vermiş olduğumuz zararı bilmemiz yeterlidir...daha bilinçli bir toplum ve daha temiz bir ülke için 10 yıl süre tanındıysa biz bakalım bunu nasıl kısaltırız..
arkadaşlar konunun ciddiyetiyle hışımlanıp yazarken kalp kırıcı konuştuysam şimdiden özür dilerim....hepinize saygılar...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları