Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Canlı Yem

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-08-2007, 17:21   #1
GevrekLevrek:)
Oltacı

Varsayılan Canlı yemin kancaya takılışı

Arkadaşlar bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler!
Sponsored Links
Eski 13-08-2007, 07:39   #2
Rauf
Guest

evra kardeşim hangi canlı yemin oltaya nasıl takıldığını ve hangi balık icin olduğunu yazarsan yardımcı olacak arkadaşlarımız olur selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-2007, 17:57   #3
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool

Efra abi, Rauf abiye katılıyorum. Kabaca şu açıklamayı yapmak istiyorum; Gamit, ispari gibi canlı yemleri iğneye takarken alt çeneden üste doğru takarsan yem hem uzun süre canlı kalır, hemde aksiyonu bozulmaz. Goppez, istavrit gibi balıklarıda genelde sırtından takmak avın randumanını arttırır. RASTGELSİN
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-06-2008, 11:13   #4
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

Canlı yem'den kastınız, kepçe veya farklı yöntemler ile yakalanan küçük balıklar olduğunu varsayarak, kendi uygulamamadan örnek vereyim. (Çünkü tuzlamadan kullandığımız midye,akvades,mamun,yengeç,sülünes,kurt,solucan,te ke gibi hayvanlar da sonuçta canlıdır..)

Ben canlı yem olarak 3 çeşit yem kullanırım.

1. Kepçe ile yakaladığım aterina (gümüş balıkları), ve kefal yavrusu
2. Kepçe ile yakaladığım kayabalığı yavruları
3. El oltası ile alınan İsparos, Sarpa, Karagöz ve türevleri

Aterina ve kefal yavrusu sırt yüzgecinin hemen altından, hayvanı fazlası ile yaralamadan takıyorum. Ancak alt dudaktan takanlar da var. benim tercihim üst yüzgeç. Çünkü üst yüzgeçten takınca balığın hareketlerinde değişiklik oluyor ve pırpır yapıyor.. Ayrıca su üstünde kalıyor.. Bu balıklar gümüş renk iğne ile kullanılmalı. Zarganada fark etmiyor ama Levrek iğneyi fark ederse yeme yaklaşmayabiliyor.

Yavru kayabalığını da aynı şekilde kullanıyorum. Fark olarak mustad tipi kahverengi iğne kullanıyorum.

İsparos ve türevlerini alt çeneden bağlarım. Gözlemlerime göre; yuvarlak balıkların sırt yüzgecine iğne taktığınızda dibe gitme eğilimi gösteriyorlar. Ayrıca balık ağır ağır salınıyor. Ancak çeneden takarsanız balık kuyruğu ile geriye doğru çırpınarak iğneden kurtulmaya çalışıyor ve avcının fazlası ile dikkatini çekiyor.

Özellikle sırttan takma işlemlemlerinde, iğnenin batırılacağı yeri doğru tayin etmek gerekiyor. Eğer dozajı kaçırıp biraz aşağı inerseniz yem hemen ölür. Sırt yüzgecine çok yakın olursa, savurmalarda deri kopar ve yem düşer..
Yanısıra; verim alınamadığı anlaşılırsa, canlı yemi iğneden çıkarıp yaşamasına izin vermeliyiz.

SAygı ve selamlar.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-12-2008, 22:18   #5
delvel
Kaptan

delvel kullanıcısının avatarı

benim canlı balık takma metodumum bilinenin tam tersine bu uygulamada kurbanı genelde kefal yavrusundan seçiyorum 18 lik misine ve sarı küçük tek igneyle yıpranmadan yakalanan kurbanı önce dudagının altından geçirip sonra kuyrugundan takıp yolluyorum kefal hem ölmüyor hemde havada düşme ihtimali sıfır. 2. canlı balıgımız gubbes yavrusu cabuk dagılan ve dayanıksız oldugu için direk kuyruktan zargananın ve turnanın dayanamadıgı en ii sonuc aldıgım yemdir.

VeLi GÜRAL
1983 oRh+
ANTALYA
since 1903

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Forum kullanma kılavuzu için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı değiştirmek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Avatarınızı ayarlamak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
Lütfen TÜRKÇEMİZE sahip çıkalım.Yazım kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir_____ M.K. ATATÜRK....
delvel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-2010, 18:31   #6
es3838
Oltacı

es3838 kullanıcısının avatarı

Video yok mu acaba daha iyi anlasılması bakımından
Eski 08-03-2010, 16:49   #7
Necati ARAT
Kaptan

Alıntı:
es3838 tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Video yok mu acaba daha iyi anlasılması bakımından
Hangi canlı yemlerden kullanacaksan söyle yardımcı olalım..
yada gerekli bir çok konu ve videolar forumda mevcut ..
Biraz ararsan bulursun..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-03-2010, 14:17   #8
es3838
Oltacı

es3838 kullanıcısının avatarı

tuttugmz balıklardan yapabilir miyiz
Eski 10-01-2012, 19:50   #9
tolgaserap8890
Oltacı

tolgaserap8890 kullanıcısının avatarı

arkadaslarcanlı yem takma metodunu resimli bir sekilde yayınlarsak daha öğretici olur kanısındayım
ÇİĞLİ / İZMİR
TEL: 0554 542 83 73
Kimya Müh.
tolgaserap8890 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları