Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Takım Çeşitleri > At-Çek

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 21-09-2006, 11:13   #1
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Kiyidan At-Çek

Kıyıdan sahte balık(LURE) yada silikon ile balık avlama şekillerinden bir tanesidir. Bu avcılık türü çok fazla sabır ve sakinlik ister, saatlerce at-çek yapıp hiç bir şey yakalayamama durumu söz konusu olabilir, bu sebeple SABIR kelimesi çok fala anlam kazanr.

Kıyıdan AT-ÇEK için ilk önce kullanacağımız takımın bir birine uyumu çok önemlidir.

1- Kamış: 2 parçadan oluşan hafif, esnek ve çekeri güçlü kamışlar tercih edilmelidir.
2- Makine: Kamış ile uyumluluk gösterebilecek devri yüksek ve hareket kolaylığı sağlaması açısından da hafif modeller seçilmelidir.
3- Misina: Bu madde tercihe açıktır. Esas olan sağlam, ince ve çekeri yüksek olmasıdır. Dolayısıyla örgü ip(dakron), örgü misina ve çekeri yüksek misina tercih edilebilir.
4- Yem seçimi: Sahte balık(lure) yüzen(floating), silikon, kaşık.

Arkadaşlar yapay yem seçerken fotoğraftan yada rengini beğenerek yapılan seçimlerde başarılı sonuç elde etmek çok düşük oranda olur.
Nedeni; Yapay yemi kullanacağımız ortam ( Kıyıdan At-Çek yada Tekneden Sırtı)

Kıyıdan At-Çek şeklinde avlanılacaksa lure,silikon ve kaşık tarzında yapay yemler kullanılabilir. At-çek şeklinde avlanacaksak ele alınması gereken konular.

- Avlanılacak bölge
- At-çek yapacağımız bölgede yaşayan balıkar.
- Çıkan balıklara göre Yapay yem seçimi.
- Avlanılacak saatler.
- En önemli husus SABIR

Avlanacağımız bölgenin seçimi yapılırken çıkan balıklar ve bu balıkların besin kaynağı olan balıklar avımızın vermini yarıyarıya etkileyen bir konudur. Örneğin; At-Çek yaptığımız bölgede Levrek popülasyonu yüksek ise, bu durumda hemen kullanacağımız yapay yemi Levreğin beslendiği balıklara benzerlerden seçmeliyiz, bunlar saradalya, gümüşbalığı, gelinbalığı hatta kaya balığı benzerleri olabilir ve bu balıkların renkleri ve boyları gözönüne alındığında renk seçimi seçilen mekandaki av olacak balıkların benzeri olması yetereli gelecektir. Bu bağlamda geriye sadece yapay yemin boyunun sabit kalması gerekiyor, boy olarak 5-7 ve 9 cm yapay yemler kullanılmalıdır .
Avlanacağımız saatler iki ayrı zaman diliminden oluşturursak kullanacağımız yapay yemlerdede başarı oranı o derece artacaktır. Bunu şöyle açıklayabiliriz; Alaca karanlıktan gün doğumu zamanında kullanmamız gereken yemler açık renkten koyu renge kullanmalıyız, yani sardalya ile başlayıp avı kaya balığı ile noktalayabiliriz. Akşam suyunda yapacağımız avda da tam tersi olarak uygulanmalıdır. Bütün bunları yaparken en önemli husus kesinlikle SABIR ile yapılmalıdır. RASTGELSİN.
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 21-09-2006, 12:02   #2
master
Oltacı

master kullanıcısının avatarı

kıyıdan at-çek yöntemiyle balık avlarken uzağa atma sorunu ile karşı karşıya oluyoruz maalesef..rapala türü suni yemlerin önüne kıstırma kurşun konulması maalesef önerilmiyor..bu işin kolay yolu nedir acaba..
şöyle örnek vereyim,mesela hedef avımız levrek yada ispendek(ki bu balıklar kıyıya en fazla yaklaşan yırtıcılardandır).dalgaların kırıldığı yerlerde dalgayla neredeyse sörf yaparak av yapıyorlar..denizin sığ olduğu yerlerde dalga kıyıdan çok ilerde kırılıyor..bu sebeple rapalayı bu bölgeye düşürmek mümkün olmuyor..
bunun için önerileriniz varmıdır..?
saygılarımla,

Özgür Türe
İzmir 1973

Bu mesaj en son " 21-09-2006 " tarihinde saat 12:04 itibariyle master tarafından düzenlenmiştir....
master Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 12:14   #3
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Haldun abi bu işin tam anlamıyla can alıcı noktalarına değinmiştin teşekkürler.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 12:40   #4
mozdil
Tayfa

mozdil kullanıcısının avatarı

Alıntı:
master tafarından gönderildi
kıyıdan at-çek yöntemiyle balık avlarken uzağa atma sorunu ile karşı karşıya oluyoruz maalesef..rapala türü suni yemlerin önüne kıstırma kurşun konulması maalesef önerilmiyor..bu işin kolay yolu nedir acaba..
şöyle örnek vereyim,mesela hedef avımız levrek yada ispendek(ki bu balıklar kıyıya en fazla yaklaşan yırtıcılardandır).dalgaların kırıldığı yerlerde dalgayla neredeyse sörf yaparak av yapıyorlar..denizin sığ olduğu yerlerde dalga kıyıdan çok ilerde kırılıyor..bu sebeple rapalayı bu bölgeye düşürmek mümkün olmuyor..
bunun için önerileriniz varmıdır..?
saygılarımla,
Kaç metre ileriye, kaç gramlık maket balık atmaya çalışıyorsunuz?

`·.¸¸.·´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸ ><((((º>
More flyrods are broken by doors than by fish or casting!
mozdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 12:59   #5
master
Oltacı

Merhaba Murat Bey,
Kullandıım yemler en fazla 18 gr..attığım mesafe en fazla 25-30 m dir..fakat atmak istediğim yer dalgaların kırıldığı yerler..buralar en az 50-60 m ileride..
Saygılarımla,
Özgür Türe
1973 İzmir
Eski 21-09-2006, 13:02   #6
sbasaran
Guest

Varsayılan sulu şamandra

ben kıyıdan at çeki hiç yapmadım. ama şunu görüyorum hep;
burada kıyıdan at-çek yapanlar, takımlarını daha ilerilere atabilmek için genelde tavuk yumurtası büyüklüğünde şeffaf ve içine su dolabilen şamandıraları kullanıyorlar. şamadıra ile suni balık arası 1,5-2 m.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 13:09   #7
master
Oltacı

Merhaba Süleyman Bey,dediğiniz su doldurulan şamandıralardan bende aldım..Fakat bunlar daha çok ragot türü yemlerle kullanılıyor..ve gerçekten ben verimi düşüreceğini düşünüyorum..ragot ile denedim ama balık yakalayamadım..Belki bana rastgelmedi..
benim merak ettiğim rapala veya muadillerini nasıl uzağa atabileceğim..uygun kamış ve makara diyeceğinizi biliyorum..bir çok kişi bunu tavsiye edebilir.fakat en uygun kamış ve makina bile olsa ne kadar uzağa atılabilirler..
Saygılarımla,
Özgür Türe
Eski 21-09-2006, 13:25   #8
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Selam Özgür,
Süleyman abinin bahsettiği şamandıra tipi zannedersem aşağıdaki gibidir,doğrudur da.At-çek de kullanılan bu şamandıraların piyasada iki tipi bulunmaktadır.Birincisi Albanın getirtip sattığı seffaflar,ki bunlar batan cinsdendir,ikincisi ise sadece Hisar Av da gördüğüm ve de alıp denediğim Filstar markasının seffaf veya renkli modelleri olan çeşitleri,ki bunlarında yüzen ile batan tipleri mevcuttur.Sizin işinize yarayacak olanlar da bunlardır.Çeşitli gram ağırlıklı modelleri vardır.Takımın nasıl kullanılacağına dair de altta bir çizimini sunuyorum,sevgilerimle
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg spilo.jpg (8,1 KB, 2844 Görüntülenme)

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-2006, 13:31   #9
master
Oltacı

Alıntı:
levrek tafarından gönderildi
Selam Özgür,
Süleyman abinin bahsettiği şamandıra tipi zannedersem aşağıdaki gibidir,doğrudur da.At-çek de kullanılan bu şamandıraların piyasada iki tipi bulunmaktadır.Birincisi Albanın getirtip sattığı seffaflar,ki bunlar batan cinsdendir,ikincisi ise sadece Hisar Av da gördüğüm ve de alıp denediğim Filstar markasının seffaf veya renkli modelleri olan çeşitleri,ki bunlarında yüzen ile batan tipleri mevcuttur.Sizin işinize yarayacak olanlar da bunlardır.Çeşitli gram ağırlıklı modelleri vardır.Takımın nasıl kullanılacağına dair de altta bir çizimini sunuyorum,sevgilerimle
Selam Erol Abi,
Bir de senin tavsiye ettiğin şamandıralardan edinelim bakalım..ben de albanınkilerden mevcut.
Bu arada verdiğin resimdeki yem favori yemim....
benim kastettiğim sahil Selçuk Pamucak sahiliydi..sen biliyorsundur bu sahili..dalgalar kıyıda çok ilerde kırılmaya başlıyor..
Saygılarımla
Özgür Türe
İzmir 1973
Eski 21-09-2006, 13:31   #10
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Bu arada dediğiniz gibi makine,misina ve kamış da önemli bir faktördür.Düşük atarlı 5-15 grlık 270-320 lik bir kamışa dengeyi bozmayacak bir spin makine ve 0,10-0,15 lik kaliteli bir misina ile atış verimi arttıracaktır,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları